Thursday's Alaska State Fair schedule

August 31, 2011 

Alaska Grown Day

* = Ticketed event

BOREALIS THEATRE

7 p.m. -- Uncle Kracker*

SLUICEBOX

2 p.m. -- Matt Hammer

3:30 p.m. -- Emma Hill

5 p.m. -- Wild Cat Trio

6:30 p.m. -- Last Train

8:30 p.m. -- Tom Rigney and Flambeau

COLONY STAGE

Noon -- Midnight Sun Singers

12:30 p.m. -- Burchell Swing Dancers

1:30 p.m. -- Kids for Character

2, 4 and 7 p.m. -- Shanghai Chinese Acrobats

3 p.m. -- Midnight Sun Singers

5 and 6:30 p.m. -- Palmer Dance Intensity All-Stars

5:30 p.m. -- Burchell Swing Dancers

8 p.m. -- Frozen Whitefish

CORRAL

1:30, 3:30 and 5:30 p.m. -- Kenai Peninsula Racing Pigs emceed by Ken McMeans and Fables of the West, cowboy comedy

JOLLY ROGER PUB

2 p.m. -- Crown Point

3 p.m. -- Selah Rees

4 p.m. -- Monica Lettner

5 p.m. -- Marty and Matt Raney

AROUND THE GROUNDS

Steve Trash, Rockin' Eco Magician

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show, north end of Purple Trail

Fables of the West, cowboy comedy, cowboy comedy

Daily -- Oasis Beer Garden

BLUEBONNET STAGE

12:30, 3:00 and 6:30 p.m. -- Jeff Martin comedy magic

1 p.m. -- Selah Rees

1:30 p.m. -- Alani Claire

2 p.m. -- 150 Grit

3:30 p.m. -- Matt Hammer

4:30 p.m. -- Lulu Small

5:30 p.m. -- Emma Hill

GRANDSTAND LAWN

1, 3 and 5 p.m. -- Pirates for Hire, entertainment troupe

FARM EXHIBITS

Noon-6 p.m. -- 4-H Conformation Judging

Noon-8 p.m. -- GCI's Petting Zoo

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends Barnyard

Noon-10 p.m. -- Crops and Flower Exhibits

MILKING PARLOR IN FARM EXHIBITS

3:30 and 4:15 p.m. -- Goat milking demo

5 and 6 p.m. -- Cow milking demo

WOODLOT STAGE

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Hobo Jim

7 p.m. -- Legendary Karaoke Contest Finale

GOLD RAVEN'S PEOPLE TENT

Daily - Raven Feather's Jack Dalton, Yup'ik storyteller

Noon-6 p.m. -- ArXotica: Bethel's Spark triplets demonstrate their organic skin care products

Noon-6 p.m. -- Two spirits Gallery Artists

6 p.m. -- PFD Band

HOSKINS EXHIBITS

12:30 p.m. -- Crocheted Rug

1:30 p.m. -- Crocheting with Plastic Bags

2:30 p.m. -- Cooking with Quinoa

3:30 p.m. -- Make and Take Decorative Envelopes

IRWIN EXHIBITS

Noon-10 p.m. -- Quilt Show, on the hour

Noon-10 p.m. -- Woodworking, quilting, fiber arts, sewing, hand/needlework demos

DON SHELDON EVENTS CENTER

Noon-9 p.m. -- Outback in Alaska, wild birds and animals from Australia

1, 4 and 6 p.m. -- Birds Down Under

PIONEER PLAZA

2, 4 and 6 p.m. -- Cirque Magnifique

KID ZONE

Noon-8 p.m. -- Children's garden and fun exhibits

WINECK BARN

Noon -- "Alaska Far Away" documentary film of the New Deal Pioneers of the Matanuska Colony

1-6 p.m. -- Hay Bale Theater

1:30 p.m. -- Garden Tours guided by the fair's head gardener

6 p.m. -- Original Synners Wild West Show

9 p.m. -- Original Synners Stunt Show Spectacular*

BOREALIS PLAZA TENT

1 p.m. -- Ag Games and Sweetest Carrot Contest

6 p.m. -- Original Synners Wild West Show

9 p.m. -- Original Synners Stunt Show Spectacular

SBS WOODLOT

1, 3 and 6 p.m. -- Scheer's Lumberjack Show

CRAFTSMAN HOUSE

Noon-6 p.m. -- Alaska Native Art Crafts & Demonstrations

Noon-6 p.m. -- Alaska Native Storytelling, with Jack Dalton

Noon-6 p.m. -- Informational Exhibits: Alaska Native Tribal Health Consortium, Southcentral Foundation, Cook Inlet Housing Authority

Noon-6 p.m. -- Alaska Native Heritage Center Artists

Noon-6 p.m. -- Valley Native Primary Care Cener exhibit

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service