Saturday's Alaska State Fair schedule

September 2, 2011 

Mining Day

* = Ticketed event

Borealis Theatre

7 p.m. -- Gabriel Iglesias*

Sluicebox

1:30 p.m. -- Bootleg Brown

3 p.m. -- Nomadic Milkmen

4:30 p.m. -- PandaMonica

6:30 p.m. -- Keith Junot Band

8:30 p.m. -- Hobo Jim

Colony Stage

10:30 a.m. and 12:30 p.m. -- Sunshine Generation

11:30 a.m. -- Dancers Workshop

Noon and 1:30 p.m. -- Las Nustas

1 and 5 p.m. -- Studio 49

2, 4 and 7 p.m. -- Shanghai Chinese Acrobats

3 p.m. -- Greater Friendly Temple Choir

5:30 p.m. -- King Island Dancers

6:30 p.m. -- Bekah's Dance Expressions

8 p.m. -- Element 47

10 p.m. -- Alaskanette Baton Corps, fire batons

Corral

1:30, 3:30, 5:30 and 7 p.m. -- Kenai Peninsula Racing Pigs

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Jeff Martin

1 p.m. -- Tracy Simmons

2 p.m. -- Backbeat Quartet

2:30 p.m. -- Jim Kerr

3:30 p.m. -- Crooked Road

4:30 p.m. -- Frozen Pony with Jeanene Walker

5:30 p.m. -- Bootleg Brown

7 p.m. -- High Lonesome Sound

Irwin Exhibits

Noon-10 p.m. -- Quilt Show, on the hour

Noon-10 p.m. -- Woodworking, quilting, fiber arts, sewing, hand/needlework demos

Don Sheldon Events Center

10 a.m.-9 p.m. -- Outback in Alaska, wild birds and animals from Australia

Noon, 2, 4 and 6 p.m. -- Birds Down Under

Pioneer Plaza

2, 4 and 6 p.m. -- Cirque Magnifique

Kids Zone

10 a.m.-8 p.m. -- Children's garden and fun exhibits

Wineck Barn

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away" documentary film of the New Deal Pioneers of the Matanuska Colony

1:30 p.m. -- Garden Tours guided by the fair's head gardener

2 p.m. -- "Where the River Matanuska Flows," colonist interviews

Borealis Plaza Tent

11 a.m. Fiddle Contest and Youth String Band Showcase

6 p.m. -- Original Synners Wild West Show

9 p.m. -- Original Synners Stunt Show Spectacular*

SBS WOODLOT

1, 3 and 6 p.m. -- Scheer's Lumberjack Show

Woodlot Stage

4 p.m. -- Alaska's Got Talent Preliminaries

7 p.m. -- Son of a Sailor, Jimmy Buffett tribute band

Craftsman House

Noon-6 p.m. -- Alaska Native Art, Crafts and Demonstrations

Noon-6 p.m. -- Alaska Native Storytelling, featuring Jack Dalton

Noon-6 p.m. -- Informational Exhibits: Alaska Native Tribal Health Consortium; Southcentral Foundation; Cook Inlet Housing Authority

Noon-6 p.m. -- "The Store Outside Your Door: Traditional Foods / Contemporary Chef" with Chef Rob Kinneen

Grandstand

2 p.m. -- Tuff Truck Challenge*

Grandstand Lawn

1, 3 and 5 p.m. -- Pirates for Hire, entertainment troupe

Farm Exhibits

Noon-5 p.m. -- 4-H Auction

Noon-8 p.m. -- Petting Zoo

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, Barnyard

10 a.m.-10 p.m. -- Crops and Flower Exhibits

Milking Parlor in Farm Exhibits

3:30 and 4:15 p.m. -- Goat milking demo

5 and 6 p.m. -- Cow milking demo

Hoskins Exhibits

11:30 a.m. -- Paint a Lady Bug Rock

12:30 p.m. -- Beaded Bracelet

1:30 p.m. -- Raised Donuts

2:30 p.m. -- Whole-Grain Bread

3:30 p.m. -- Heart Healthy Bread Spreads

4 p.m. -- Homemade Bread Contest

Don Sheldon Events Center

Daily -- Alaska Native Art, Crafts and Demonstrations

11 a.m. -- Meet and Greet: Flying Wild Alaska's Ariel Tweto and Luke Hedrickson

Noon-6 p.m. -- Two Spirits Gallery Artists 6 p.m. -- Raven's Radio Hour with Jack Dalton

Jolly Roger Pub

3 p.m. -- Red Elk

4 p.m. -- High Lonesome Sound

5 p.m. -- Crooked Road

France Equestrian Center

10 a.m. -- Summer Circuit III Horse Show

Around the Grounds

Steve Trash, Rockin' Eco Magician

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show, north end Purple Trail

Fables of the West, cowboy comedy

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service