Monday's Alaska State Fair Schedule

September 4, 2011 

* = Ticketed Event

Alaska Airlines Day

Borealis Theatre

3 p.m. -- Colbie Caillat *

Sluicebox

1:30 p.m. -- Schlomer Brothers

3 p.m. -- Lisa Good and Friends

4:30 p.m. -- The Shareholders

6:30 p.m. -- Ken Peltier

8:30 p.m. -- Hobo Jim

Colony Stage

11 a.m. Xochiquetzal Tiqun Unkda

11:30 a.m. and 1 p.m. -- Xochiquetzal Tiqun

Noon -- Irish Dance Academy

1:30 p.m. -- Diamonds in the Rough, fabulous Indiana fiddler

2, 4 and 7 p.m. -- Shanghai Chinese Acrobats

3 and 5 p.m. -- Hafi Harim, Middle Eastern fusion dance troupe

3:30 and 5:30 p.m. -- Chugach Mountain Range Cloggers

6 p.m. -- Tomodachi Daiko, Japanese drumming

Corral

11 a.m.-6 p.m. -- Backhoe Rodeo

France Equestrian Center

10 a.m. -- Alaska State Fair Jumper Classic

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Jeff Martin

1 p.m. -- Grover Neely

2 p.m. -- The Good Life

3:30 p.m. -- Mountain Waxwings

4:30 p.m. -- Alaskajuns

5:30 p.m. -- Ginger Boatwright and the Sipsey River Band

Grandstand

2 p.m. -- Alaska Freestyle Show and Best Whip Contest*

Grandstand Lawn

1, 3 and 5 p.m. -- Pirates for Hire, entertainment troupe

Farm Exhibits

Noon-1 p.m. -- 4-H Small Fry Showmanship

Noon-6 p.m. -- GCI's Petting Zoo

Noon-6 p.m. -- Fowl Weather Friends, Barnyard

1-3 p.m. -- 4-H Fun Day

Milking Parlor In Farm Exhibits

3:30 and 4:15 p.m. -- Goat milking demonstration

5 p.m. -- Cow milking demonstration

Hoskins Exhibits

12:30 p.m. -- Make and Take Memory Wire Bracelet

1:30 p.m. -- Crocheting with Plastic Bags

2:30 p.m. -- Crystal's Quick and Easy Candy

Irwin Exhibits

Noon-8 p.m. -- Quilt Show, on the hour

Noon-8 p.m. -- Woodworking, quilting, fiber arts, sewing, hand/needlework demos

Don Sheldon Events Center

Noon-8 p.m. -- Outback in Alaska, wild birds and animals from Australia

Noon, 2, 4 and 6 p.m. -- Birds Down Under

Pioneer Plaza

2, 4 and 6 p.m. -- Cirque Magnifique

Kid Zone

Noon-8 p.m. -- Children's garden and fun exhibits

Wineck Barn

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away" documentary film of the New Deal Pioneers of the Matanuska Colony

1:30 p.m. -- Garden Tours guided by the fair's head gardener

Borealis Plaza Tent

10 a.m.-5 p.m. -- Dutch Oven Cookoff

SBS Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Scheer's Lumberjack Show

Woodlot Stage

4 p.m. -- Alaska's Got Talent Finals

Craftsman House

Noon-6 p.m. -- Alaska Native Art, Crafts and Demonstrations

Noon-6 p.m. -- Alaska Native Storytelling featuring Jack Dalton

Noon-6 p.m. -- Informational Exhibits: Alaska Native Tribal Health Consortium, Southcentral Foundation, Cook Inlet Housing Authority

Noon-6 p.m. -- Alaska Native Heritage Center Artists

Raven's People Tent

Daily -- Alaska Native Art, Crafts and Demonstrations

Noon-6 p.m. -- ArXotica: Arctic Organic Skin Care Products

Noon-6 p.m. -- Hydz Gear: Athabascan design

Around The Grounds

Steve Trash, Rockin' Eco Magician

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show, north end of Purple Trail

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service