Wednesday's state fair schedule (8/29)

August 28, 2012 

WEDNESDAY (AUG. 29) SCHEDULE

** = extra fee applies

Borealis Theatre

7 p.m. -- The Avett Brothers**

The Sluicebox

No minors after 6 p.m.

3:30 p.m. -- Uncle Bob and the Crackers

5 p.m. -- Big Fungus

7 p.m. -- Monica Lettner Band

9 p.m. -- Seth Freeman Band

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- 150 Grit

3 p.m. -- John Cook Trio

4 p.m. -- Danger Town

5 p.m. -- Emma Hill

6 p.m. -- C-Note String Band

7 p.m. -- Old Soul

Woodlot Stage

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Alaska's Hobo Jim

7 p.m. -- Legendary Karaoke Contest Finals

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Scheer's Lumberjack Show

Grandstand Lawn

1, 3 and 5 p.m. -- Pirates for Hire, a pirate-themed entertainment troupe.

Don Sheldon Events Center

Noon-10 p.m. -- "Our Body: Live Healthy" educational exhibit displays real human specimens. (Recommended for ages 12 and older.)

Colony Stage

12:30 and 2:30 p.m. -- Prime Time Dancers

1 p.m. -- Qatalina and Co. Dance Fusion

1:30, 3:30 and 6:30 p.m. -- The Gothard Sisters

2, 4 and 7 p.m. -- Powerhouse

3 p.m. -- Miracle Drummers and Dancers

5 p.m. -- Rockin Seniors

5:30 p.m. -- Main Squeeze

8 p.m. -- Passage: Navy Band Northwest

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Juggler Paul Isaak

1 p.m. -- Lazy Mountain Girls

2 p.m. -- Danger Town

3:30 p.m. -- Emma Hill

4:30 p.m. -- Doc South and Friends

5:30 p.m. -- John Cook Trio

Pioneer Plaza

2, 4 and 6 p.m. -- Cirque De La Vie

Pebble Corral

1:30, 3:30 and 5:30 p.m. -- Canine Stars

Borealis Plaza Tent

1-2 p.m. -- Senior joke and story telling

2-5 p.m. -- Senior activities

Raven's People Tent

2, 3:30 and 5:30 p.m. -- Barrow Traditional Dancers

2:30 p.m. -- Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller

4 and 6 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik storyteller

5 p.m. -- Miracle Drummers and Dancers

Wineck Barn

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away" documentary about New Deal pioneers.

Noon-8 p.m. -- UAF "OneTree" Birch Art Exhibit

1:30 p.m. -- Garden tours guided by the fair's head gardener

2 p.m. -- "Where the River Matanuska Flows" documentary

Kid Zone

Noon-8 p.m. -- Children's garden

1, 4 and 6 p.m. -- Woody's Menagerie, educational wildlife exhibit

Farm Exhibits

Noon-9 p.m. -- Second entry crops and flower exhibits

Noon-6 p.m. -- 4-H Market Livestock Judging

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, hens and roosters in a barnyard setting.

Noon-8 p.m. -- Petting zoo

Noon-10 p.m. -- Crop, flower, livestock, rabbit and poultry exhibits

Milking Parlor in Farm Exhibits

4 and 4:45 p.m. -- Goat milking demonstration

5 p.m. -- Cow milking demonstration

Hoskins Exhibits

Noon-9 -- Second entry baked goods

Irwin Exhibits

Noon-10 p.m. -- Woodworking, quilting, fiber arts, hand and needlework demos

Noon-10 p.m. -- Quilt show, on the hour

Yellow Gate Lawn

2, 4 and 7 p.m. -- Equi-Mazing equestrian trick riders

France Equestrian Center

6-9 p.m. -- Gymkhana horse games

Around the Grounds

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show

Noon-5 p.m. -- Buddy Days

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service