Alaska high school sports report for Jan. 16

AnchorageJanuary 16, 2013 

Eagle River 56, West 54

West High's 3-point attempt with one second left clanged off the rim Wednesday, preserving a 56-54 Cook Inlet Conference victory for Eagle River.

Neither team led by more than six points in the back-and-forth game at Eagle River.

Nicholas Montgomery led all scorers with 15 points for the Wolves, who also got big contributions from Thomas Jones (13 points) and Daniel Dirscherl (10 rebounds).

Markiss Ailey scored 14 points and Joe Riley added 13 for West.

 

Service 88, Bartlett 59

Adam Klie and Marques Robinson each scored 19 points Wednesday, leading Service to an 88-59 CIC win over host Bartlett.

"They're pretty talented," Bartlett coach Greg Fullmer said of Service, "They took it to us."

Service's Irho Raguindin contributed 17 points and Reece Robinson notched 16.

Bradley Johnson led Bartlett with 15 points and Iziah Sherman-Newsome recorded 14.

 

 

Girls basketball

South 68, East 49

Three South players scored in double-digits Wednesday, and the Wolverines rolled to a 68-49 Cook Inlet Conference win over East at South High.

Sabrina Ungaro and Zulai Cole each scored 14 for South, with Ungaro adding 10 steals. Taylor Murray netted 12 points for the Wolverines.

East's Taria Page topped all scorers with 23 points, and Togafiti Manu chipped in eight.

 

Bartlett 48, Service 10

Nadine Fracker drained three 3-pointers on her way to a game-high 21 points Wednesday at Bartlett, fueling the Golden Bears' 48-10 CIC victory over Service.

Fraker hit 8 of 10 free throws to lead Bartlett, which led 17-2 after one quarter and 23-2 at halftime. Kiera Stokes joined her in double figures with 10 points.

 

West 47, Eagle River 13

CeCe Cockerman tallied 13 points and 13 rebounds Wednesday to power West to a 47-13 CIC win over host Eagle River.

 

Girls prep hockey

Dimond-West cruises

The Dimond-West girls hockey team got to work scoring goals early Wednesday and handed Chugiak-Eagle River a 7-2 Cook Inlet Conference loss at Ben Boeke Arena.

Taylor Tipton and Tami Suenram each scored first-period goals for Dimond-West, which went ahead 4-0 on second-period goals from Miryea Herman and Allye Brodie.

Brodie scored her second goal early in the third period, and Brandi Muller tacked on two more for Dimond-West, which outshot Chugiak-Eagle River 32-8.

Autumn Sperry scored both of Chugiak-Eagle River's goals, both coming late in the third period.

 

Prep wrestling

Bartlett 46, Dimond 18

Five Bartlett wrestlers earned pins at Dimond High on Wednesday, and the Golden Bears knocked off Dimond 46-18 in a Cook Inlet Conference dual meet.

Bartlett's Anthony Braudis was the fastest to pin an opponent, needing just 53 seconds to win in the 195-pound division. Bartlett's Tyler Nunez also pinned his opponent in less than a minute, winning at 126 pounds in 56 seconds.

 

Bartlett 46, Dimond 18

126 -- Tyler Nunez (Bartlett) p. David Waters, 0:56; 132 -- Xavier Hannah (Dimond) p. Hunter Myers, 4:37. 138 -- Damian Sotelo (Bartlett) p. Edgar Villasenor, 5:13. 145 -- Jordan Pace (Bartlett) d. Ben Clayton, 4-0. 152 -- Jared Braudis (Bartlett) d. Nick Mayser, 13-9. 160 -- Ashton Rouska (Bartlett) p. Mike Anders, 1:37. 170 -- Robert Guy (Dimond) d. Nuu Uti, 16-13; 182 -- Dakota Seibert (Bartlett) won by forfeit; 195 -- Anthony Braudis (Bartlett) p. Brody Jones, 0:53; 220 -- Wyatt Bruso (Bartlett) m.d. Gabriel Mayo, 19-11. 285 -- Geraldo Hernandez (Dimond) p. Otto Ducasse, 5:13. 98 -- double forfeit; 106 -- double forfeit; 113 -- E.J. Tung (Dimond) d. Michael Braudis, 12-6. 120 -- Jaime Green (Bartlett) p. Austin Deville, 2:31.

 

East 44, West 33

East slipped by West with a 44-33 CIC victory in a dual wrestling meet at East High on Wednesday. 

East’s Paul Sosa and Aric Kennedy each earned pins, Sosa winning at 160 pounds and Kennedy winning at 120.

 

East 44, West 33

152 — Cesar Guzaman, East, m.d. Chardo Elliot, 11-3. 160 — Jean Paul Sosa, East, p. Ted Mustain, 1:34; 170 — Nyszel Thompson, East, won by forfeit; 182 — Josh Wiggins, East, won by forfeit; 195 — Abraham Faletagoai, West, t.f. Andrew Gold, 6:00 (19-4); 220 — Faumasino Lui, West, p. Javin Smith, 0:25; 285 — Keanu King, East, won by forfeit; 98 — Elissa Gamble, West, won by forfeit; 106 — Jejomar Briones, West, d. Kyle  Willard, 6-5; 113 — Dajan Treder, West, p. Alvin Hernandez, 1:30; 120 — Aric Kennedy, East, p. Paul Tandy, 5:10; 126 — Alex Kennedy, East, won by forfeit; 132 — T.J. Limbo, West, m.d. Mason Xiong, 14-3; 138 — Desmond Corpuz, West, d. Trevor Cole, 9-7 (sv-1); 145 — Anthony Sierra, East, m.d. Nolan Fitzgerald, 13-3.

 

Service 23, Chugiak 18

Service defeated Chugiak 23-18 Wednesday in a CIC dual wrestling meet at Chugiak High. 

Riley Romero, Michael Gudmundson and Rhys Sands all earned pins for Service, Sands needing 48 seconds to take down his opponent in the 195-pound weight class. 

 

Service 23, Chugiak 18

113 — Tad Martynowicz, Service, t.f. Chase Reves, 5:14 (17-2). 120 — Riley Romero, Service, p. Brandon Nevells, 3:08. 126 — double forfeit. 132 — Coen Williams, Chugiak, p. Tim Sourivong, 0:59. 138 — Tanner Parker, Chugiak, p. Marcos Gonzales, 3:48. 145 — double forfeit. 152 — Brandon Lowe, Chugiak, p. Mario Herrera, 3:08. 160 — Michael Gudmundson, Service, p. Gabriel Mingledorff, 3:55. 170 — double forfeit. 182 — double forfeit. 195 — Rhys Sands, Service, p. Nicholas Crutcher, 0:48. 220 — double forfeit. 285 — double forfeit. 98 — double forfeit. 106 — double forfeit.

 

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service