Friday's state ski results

sports@adn.comFebruary 22, 2013 

— ASAA/1st National Bank

State ski championships

Kincaid Park

Friday's results

Boys

Team scores

1) West Valley 1:50:31.1; 2) South 1:51:41.7; 3) West 1:54:54.6; 4) Service 1:56:05.6; 5) Chugiak 1:56:37.3; 6) Soldotna 1:57:06.2; 7) Kenai 1:58:10.8; 8) East 1:58:39.5; 9) Colony 1:59:05.5; 10) Grace Christian 2:00:26.3; 11) Dimond 2:04:57.9; 12) Lathrop 2:05:41.6; 13) Homer 2:06:25.0; 14) Eagle River 2:06:56.4; 15) Valdez 2:08:32.1; 16) Skyview 2:13:56.6; 17) Palmer 2:15:15.2; 18) Seward 2:22:33.4; 19) Bartlett 2:38:35.2; 20) North Pole 3:06:07.0.

Skimeister top 10 (two-day total times)

Boys -- 1) Max Donaldson, West Valley, 48:30.5; 2) Thomas O'Harra, East, 49:04.9; 3) Eric Backstrum, South, 49:10.9; 4) Tanner Ramey, South, 49:35; 5) Jacob Volz, West, 49:59.7; 6) David McPhetres, Chugiak, 50:13.6; 7) Daniel Serventi, Grace Christian, 50:15.0; 8) Garth Schulz, Service, 50:19.1; 9) Jonathan Koenig, West Valley, 50:23.3; 10) Alex Loan, Chugiak, 50:37.7.

10-kilometer freestyle

1) Max Donaldson, West Valley, 26:48.6; 2) Thomas O'Harra, East, 27:23.1; 3) Jacob Volz,West, 27:23.7; 4) Daniel Serventi, Grace, 27:26.8; 5) Eric Backstrum, South, 27:29.4; 6) Jonathan Koenig, West Valley, 27:29.8; 7) Alex Loan, Chugiak, 27:30.1; 8) Tristan Sayre, West Valley, 27:32.3; 9) Tanner Ramey, South, 27:39.5; 10) Seiji Takagi, South, 27:48.8; 11) David McPhetres, Chugiak, 28:00.8; 12) Garth Schulz, Service, 28:01.1; 13) Luke Michael, Soldotna, 28:15.6; 14) Dillon Jensen, Soldotna, 28:16.6; 15) John Farr, East, 28:24.8; 16) Travis Cooper, Kenai, 28:25.0; 17) Henry Loeffler, West, 28:30.9; 18) Jesse Mayo, West Valley, 28:40.4; 19) Riley Troyer, West Valley, 28:41.5; 20) John Snelders, Valdez, 28:41.9; 21) Bryant Brewster, South, 28:44.0; 22) Will Timmons, Eagle River, 28:44.3; 23) Troy Walters, South, 28:47.7; 24) Michael Wise, St. Michaels, 28:48.0; 25) Taylor Turney, Service, 28:49.5; 26) Luke McLaughlin, Grace, 28:50.9; 27) Matthew Hoefler, South, 28:56.3; 28) Will Mans, West, 29:03.7; 29) Jordan Theisen, Kenai, 29:17.4; 30) Bobby Signor, West Valley, 29:17.7; 31) Lyon Kopsack, Colony, 29:18.4; 32) Colton Diehl, Soldotna, 29:24.6; 33) Austin Hess, Service, 29:32.6; 34) Darien Sinnett, Colony, 29:36.9; 35) Matthew Muffoletto, Service, 29:42.4; 36) Sam King, Lathrop, 29:43.2; 37) Kelson Denton, Dimond, 29:45.0; 38) Brandon Schafer, Colony, 29:46.2; 39) Eli Shayer, West, 29:56.3; 40) Brian Rowe, Homer, 29:58.6; 41) Roan Hall, Chugiak, 30:02.1; 42) Kevin Brune, Lathrop, 30:04.1; 43) Riley Bickford, West, 30:07.8; 44) Jack Park, Service, 30:08.7; 45) Jake Bassett, Service, 30:09.7; 46) Fox Michaud, Kenai, 30:11.6; 47) Joe Bressler, Kenai, 30:16.8; 48) Leo Jaschek, Colony, 30:24.0; 49) Max Robicheaux, East, 30:32.1; 50) Paul Butera, West, 30:34.2; 51) Ghen Sasakura, Homer, 30:43.8; 52) Luke Cvancara, Dimond, 30:51.9; 53) Ben Smith, Eagle River, 30:58.9; 54) Tim Sorensen, Chugiak, 31:04.3; 55) Colin Lamb, Bartlett, 31:09.1; 56) Levi Michael, Soldotna, 31:09.4; 57) Jake Worsfold, Homer, 31:09.8; 58) Nick Harrison, Colony, 31:19.7; 59) Vance Underwood, Lathrop, 31:23.3; 60) Kaden Cullen, Valdez, 31:38.6; David Warner, Chugiak, 31:40.1; 62) John Cosgrave, Grace, 32:00.2; 63) Lucas Button, Monroe, 32:05.9; 64) Ivan David Isaacs, Grace, 32:08.4; 65) Iain Perry, Dimond, 32:10.3; 66) David Cvancara, Dimond, 32:10.7; 67) Matthew Falconer, Dimond, 32:14.7; 68) Hayden Ashley, East, 32:19.5; 69) Joe Rife, Soldotna, 32:20.9; 70) Kyle Austin, Skyview, 32:30.9; 71) Riley Jones, East, 32:33.7; 72) James Kari, East, 32:35.6; 73) Andrew Eller, Grace, 32:37.1; 74) Jake Gilman, Kenai, 32:38.1; 75) Andrew Nelson, Colony, 32:38.4; 76) Zayn Roohi, Dimond, 32:38.6; 77) Sky Schlung, Skyview, 32:45.7; 78) Sergei Wegner, Valdez, 33:00.2; 79) Miles Knotek, Seward, 33:17.7; 80) Tanner Best, Soldotna, 33:18.0; 81) Brenner Musgrave, Skyview, 33:29.5; 82) Alec Smith, Eagle River, 33:30.6; 83) Nick Zweifel, Seward, 33:37.2; 84) Daniel Dahms, Palmer, 33:37.5; 85) James Lynn, Palmer, 33:40.5; 86) Jacob Walsh, Eagle River, 33:42.6; 87) Tobin Sworts, Palmer, 33:45.8; 88) David Banse, Palmer, 34:11.4; 89) Zachary Marsh, Palmer, 34:14.8; 90) Kierian Henderson, Grace, 34:26.1; 91) Torgan Karns, Lathrop, 34:31.0; 92) Olan Danielson, Kenai, 34:31.2; 93) Josh Vantrease, Homer, 34:32.8; 94) Colbe Hand, Palmer, 34:50.5; 95) Colton Pulver, Wasilla, 34:52.1; 96) Jeremiah Hudson, Skyview, 35:10.5; 97) Jack Scribner, Valdez, 35:11.4; 98) Bradan Tobin, Eagle River, 35:12.0; 99) Nathan Dennis, Chugiak, 35:12.3; 100) Jerry Swanson, Seward, 35:29.3; 101) Logan Seims, Wasilla, 35:36.3; 102) Rohan Weedan, Lathrop, 35:39.6; 103) Sterling Stasak, Skyview, 36:08.5; 104) Jakob Krisintu, Homer, 36:25.4; 105) Noah Tsigonis, Lathrop, 37:08.2; 106) Gabe Rueter, Hutchison, 37:40.0; 107) Sam Erickson, Eagle River, 38:02.8; 108) Nathan Albright, Valdez, 38:14.4; 109) Ryan Navrot, Homer, 38:51.9; 110) Wesley Colapietro, Valdez, 39:00.1; 111) Andrew Mendenhall, North Pole, 39:26.8; 112) Dylan Gillespie, Seward, 40:09.2; 113) William Wood, Bartlett, 40:10.5; 114) Gavin LeCrone, Bartlett, 41:21.3; 115) Andrew Walter, Monroe, 44:01.3; 116) Drake Guigley, North Pole, 44:25.6; 117) Patrick Oswald, Bartlett, 45:54.3; 118) Victor Dewilde, North Pole, 47:18.6; 119) Matt Chase, North Pole, 54:56.0; 120) Saige Devila, North Pole, 57:25.4.

Girls

Team scores

1) South 1:31:39.2; 2) Service 1:36:51.2; 3) East 1:37:27.4; 4) Grace 1:39:41.2; 5) West 1:39:54.4; 6) Chugiak 1:44:28.3; 7) Colony 1:46:43.1; 8) Soldotna 1:46:55.0; 9) Kenai 1:47:07.3; 10) West Valley 1:47:33.5; 11) Lathrop 1:48:39.3; 12) Palmer 1:52:36.9; 13) Homer 1:54:16.0; 14) Dimond 1:54:58.8; 15) Eagle River 1:55:32.1; 16) Skyview 2:00:25.4.

Skimeister top 10 (two-day total times)

Girls -- 1) Lydia Blanchet, West, 39:01.0; Marian Woods, South, 39:17.3; 3) Morgan Flynn, East, 40:33.0; 4) Teagan Yutrzenka, South, 40:37.5; 5) Tsaina Mahlen, South, 40:54.9; 6) Janey Hoefler, South, 40:57.2; 7) Sarissa Lammers, Chugiak, 41:12.3; 8) Hannah Stevens, Eagle River, 41:17.5; 9) (tie) Sadie Fox, Soldotna; Annika Flynn, South, 42:01.6.

7.5-kilometer freestyle

1) Marion Woods, South, 22:16.0; 2) Lydia Blanchet, West, 22:20.3; 3) Teagan Yutrzenka, South, 22:40.8; 4) Morgan Flynn, East, 23:02.2; 5) Hannah Stevens, Eagle River, 23:15.8; 6) Sadie Fox, Soldotna, 23:16.1; 7) Tsaina Mahlen, South, 23:19.0; 8) Sarissa Lammers, Chugiak, 23:19.3; 9) Janey Hoefler, South, 23:23.4; 10) Anna Trujillo, Grace, 23:26.8; 11) Annika Flynn, South, 23:40.0; 12) Mykaela McMullen, Service, 23:50.1; 13) Taryn Hunt-Smith, Service, 24:06.8; 14) Ana Jager, East, 24:07.0; 15) Emma Tarbath, Service, 24:11.7; 16) Ann Spencer, Service, 24:42.6; 17) Irene Bembenek, South, 24:49.2; 18) Kinsey Denton, Dimond, 24:50.6; 19) Claire Trujillo, Grace, 24:55.7; 20) Grace Graham, East, 25:07.2; 21) Megan Fink, East, 25:11.0; 22) Aimee Ritter, West, 25:19.9; 23) Jade Hajdukovitch, Lathrop, 25:22.7; 24) Emily Merioles, Valdez, 25:23.8; 25) Hannah Xavier, Service, 25:29.4; 26) Carlie Gellert, West, 25:33.1; 27) Elle Arnold, Grace, 25:35.3; 28) Greta Jenkins, Colony, 25:42.2; 29) Kayla Rowe, Grace, 25:43.4; 30) Aspen Daigle, Homer, 25:48.7; 31) Jewel Hediger, West Valley, 25:57.9; 32) Cassidy Soistman, Homer, 26:08.0; 33) Kiersten Johnson, Palmer, 26:09.5; 34) Alex Okeson, Service, 26:26.8; 35) Makaela Salzetti, Kenai, 26:27.8; 36) Tracie Haan, Colony, 26:31.5; 37) Lindsay Floyd, Kenai, 26:40.8; 38) Erin Baker, West, 26:41.1; 39) Beverly Schindler, Kenai, 26:46.7; 40) Tatjana Spaic, Colony, 26:48.0; 41) Kate Arthen, Chugiak, 26:49.0; 42) Annie Connelly, Chugiak, 26:49.5; 43) Mackenzie Parrott, Lathrop, 26:52.9; 44) Mika Morton, Skyview, 26:54.7; 45) Sarah Jackson, West Valley, 26:55.8; 46) Hannah Pothast, Soldotna, 26:57.6; 47) Sarah Lilly, West Valley, 26:58.3; 48) Kiana Hamlin, Lathrop, 27:00.5; 49) Cheyenne Applegate, Grace, 27:03.0; 50) Kirsten Nyquist, Kenai, 27:12.0; 51) Katja Grumann, West, 27:12.3; 52) Shannon Casey, Chugiak, 27:30.5; 53) Lindsey Kromrey, Seward, 27:32.8; 54) Emily Cusick, Grace, 27:34.1; 55) Allison Abo, East, 27:38.1; 56) Anne Woodings, Palmer, 27:40.6; 57) Stephanie Allen, Valdez, 27:41.0; 58) Katya Jenkins, Colony, 27:41.4; 59) Tamara Fairbanks, West Valley, 27:41.5; 60) Danielle McCormick, Soldotna, 28:03.5; 61) Bailey Meier, Colony, 28:08.1; 62) Casey Neill, Skyview, 28:28.0; 63) Kennedy Kruchoski, Chugiak, 28:34.4; 64) Taylor Gilmore, Soldotna, 28:37.8; 65) Madelyne Miller, West, 28:38.8; 66) Olivia Hutchings, Soldotna, 28:41.2; 67) Riley Burroughs, Wasilla, 28:52.0; 68) Emma O `Connor, West Valley, 28:52.9; 69) Maddeline Michaud, Kenai, 28:59.8; 70) Summer Frazier, Eagle River, 29:06.9; 71) Madelyne Bee, Dimond, 29:13.3; 72) Rachel Ellert, Homer, 29:17.8; 73) Eva Bingham, Palmer, 29:22.8; 74) Leah Allan, Lathrop, 29:23.2; 75) Morgen Lundin, Palmer, 29:24.0; 76) Megan Lasselle, Palmer, 29:29.4; 77) Danika Ingersoll, Wasilla, 29:32.9; 78) M.E. Meyerhofer, Colony, 29:44.2; 79) Tamara Freistone, Dimond, 29:58.4; 80) Allison Hebard, Lathrop, 30:09.0; 81) Darby Salmon, Palmer, 30:13.6; 82) Xochiyolloti Harbison, Soldotna, 30:19.2; 83) Patty Eagan, West Valley, 30:36.1; 84) Laura Dyer, Seward, 30:44.6; 85) Chloe Bee, Dimond, 30:56.5; 86) Annbjoerg Bakken, Kenai, 31:00.2; 87) Kathryn Keeney, Valdez, 31:18.6; 88) Brooke Estes, Seward, 31:22.0; 89) Hailey Sandefur, Eagle River, 31:22.5; 90) Heather Lindsey, Bartlett, 31:26.4; 91) Mieka Chythlook, Skyview, 31:36.4; 92) Carisa Andersen, Eagle River, 31:46.9; 93) Katheryn McWhite, Dimond, 31:48.3; 94) Brooke Meredith, Eagle River, 31:53.9; 95) Madison Chan, Dimond, 32:16.5; 96) Lydia Arndt, Homer, 33:01.5; 97) Brittany Hollers, Skyview, 33:26.3; 98) Riann Anderson, Bartlett, 33:49.8; 99) Cheyanne Richardson, Eagle River, 39:01.1; 100) Maria Villa, North Pole, 41:51.6.

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service