Alaska sports digest for Saturday, May 4

sports@adn.comMay 4, 2013 

RUNNING

Kangogo, Wilt win again

It was deja vu all over again Saturday for Alfred Kangogo and Hallidie Wilt, who followed up victories in last weekend's Alaska Heart Run with wins in the Mat-Su Rotary 5-K Run at Colony High School.

Kangogo edged David Kiplagat by 1.1 seconds, clocking 16 minutes, 38.2 seconds on the 3.1-mile course.

Wilt finished in 19:14.1, tops among women and fifth overall in a field of more than 150. Stacy Strabel was second in 21:17.3.

Mat-Su Rotary 5-kilometer Run

Colony High School

Top 10

Men

1) Alfred Kangogo 16:38.2; 2) David Kiplagat 16:39.3; 3) Christopher Osiensky 17:21.3; 4) Christopher Ashland 18:24.6; 5) Name not available 19:51.6; 6) Eric Meier 20:45.4; 7) Lance Kopsack 21:19.0; 8) J.c. Mccavit 21:47.5; 9) Gerald Diotte 22:12.3; 10) Julian Willis 22:19.6.

Women

1) Hallidie Wilt 19:14.1; 2) Stacy Strabel 21:17.3; 3) Hana Bohman 21:33.2; 4) Rosalyn Singleton 21:48.8; 5) Catherine Carlson 23:16.9; 6) Hannah Clark 23:18.4; 7) Kari Moss 24:44.4; 8) Name Not Available 25:18.2; 9) Grace Nolan 25:27.3; 10) Rita Allen 26:00.2.

Fletcher, Aarons take Salmon titles

Aaron Fletcher and Sarah Aarons picked up convincing victories Saturday in the 10-kilometer Anchorage Salmon Run.

Fletcher won the men's title in 33 minutes, 2.7 seconds, beating Erin Phillips by more than four minutes. Aarons paced the women in 42:32.2, beating Lee Ann Gee by more than two minutes.

In the four-mile race, wins went to Liam McMahon (24:19.6) and Shannon Donley (27:44).

The event, which also included a two-kilometer fun run, drew nearly 1,000 people.

Anchorage Salmon Run
4 miles
Top 25
10 kilometers

Women

1) Sarah Aarons 42:32.2; 2) Lee Ann Gee 45:13.4; 3) Janelle S. Hyatt 45:33.3; 4) Kathleen Roch 45:50.5; 5) Kristen Maves 46:12.9; 6) Jordan Lane 47:32.2; 7) Kimberly Anderson 47:50.6; 8) Allison Brooking 47:58.5; 9) Molly Miller 48:04.2; 10) Veronica Beagan 48:39.5; 11) Martha Robinson 50:06.4; 12) Katie Way 50:11.2; 13) Katie Povolo 50:25.7; 14) Jody Kamrath 50:48.2; 15) Emily Berliner 51:31.3; 16) Cortney Hansen 51:53.2; 17) Marian Mclaughlin 51:59.7; 18) Lorna Colver 52:05.1; 19) Heather Raines 52:21.4; 20) Jenna Wiley 52:39.3; 21) Anne Zink 52:45.8; 22) Lori Guyer 52:46.5;23) Kalysta Schmidt 53:12.8; 24) Annie Dubois 53:22.9; 25) Lara Karinen 53:31.4.

Men

1) Aaron Fletcher 33:02.7; 2) Erin Phillips 37:25.5; 3) Scott Clemetson 38:49.5; 4) John Hellen 38:51.3; 5) Lloyd Raines 39:38.2; 6) Dexter Crowley 40:08.3; 7) David Stamp 40:23.5; 8) Beau Wood 40:35.6; 9) Dan Kozak 42:11.0; 10) Steven Buklis 42:28.9; 11) Faris Hanhaz 42:58.9; 12) Stan Flagel 43:05.4; 13) Bob Heinrich 43:10.3; 14) Dominic Ancona 44:20.2; 15) Joshua Satterfield 44:21.9; 16) Scott Elmore 44:29.3; 17) Joon Lee 44:41.3; 18) Dylan Youngblood 44:42.6; 19) Dmitry Korsunskiy 44:58.0; 20) Adam Fletcher 45:55.0; 21) Alden Elliott 46:29.7;22) John Brewer 46:53.1; 23) John Lapkass 47:41.1; 24) Rick Hinman 47:43.1; 25) Evan Booher 47:44.3

4 miles

Women

1) Shannon Donley 27:44.2; 2) Ursula Volz 28:09.8; 3) Tori Mayer 28:38.6; 4) Ziva Berkowitz Kimmel 28:55.2; 5) Mimi Allen 29:29.7; 6) Clare Howard 29:39.9; 7) Claire Degeorge 29:40.4; 8) Amy Amick 29:41.4; 9) Sophia Mcallister 29:53.9; 10) Tori Hickel 30:01.5; 11) Gretta Pickett 30:14.1; 12) Carina Welker 30:29.2; 13) Nichole Blake 30:53.1; 14) Angela Conroy 30:57.8; 15) Quincy Donley 31:10.6; 16) Emma Nelson 31:16.2; 17) Katie Grace Daniel 31:16.3; 18) Madison Childers 31:22.4; 19) Heidi Hehnlin 31:22.5; 20) Ivy Eski 31:24.3; 21) Delena Wessen 31:26.4; 22) Corina Froehle 31:44.4; 23) William Westover 31:59.2; 24) True Spangler 31:59.6; 25) Angela Harris 32:34.2.

Men

1) Liam McMahon 24:19.6; 2) Derek France 25:28.6; 3) Christopher Allen 25:54.5; 4) Sebastian Szweda Mittelstadt 25:55.4; 5) Kyle Van Peursem 25:55.6; 6) Daniel Torgerson 26:03.6; 7) Guy Schwartz 26:52.0; 8) Erik Dahl 26:52.5; 9) Max Keller 27:09.3; 10) Lowell Fair 27:11.7; 11) Adam Johnson 28:09.7; 12) Mike Hauser 28:13.1; 13) Jack Martin 28:34.4; 14) Sam Lebo 28:55.6; 15) Jamie Harvey 29:04.3; 16) Jake Ciufo 29:08.9; 17) Kenneth Morton 29:20.6; 18) Marc Fletcher 29:30.6; 19) Benton Campbell 29:39.0; 20) Aaron Morse 29:44.2; 21) Rob Campbell 30:12.4; 22) Eli Seaver 30:12.7; 23) Landon Way 30:17.4; 24) Jake Daniel 30:31.9; 25) Kelson Welker 30:32.0.



BASEBALL

Eagle River 9, East 7

Eagle River scored four runs in the final inning Friday night to rally past East 9-7 in a Cook Inlet Conference baseball game at Mulcahy Stadium.

Cameron Fabacher picked up the win in relief and Wesley Bennice pitched a scoreless seventh inning for the save. Kyle Frost led the Wolves at the olate with two hits and two RBIs.

For East, Austin Dabbs had two hits and two runs and Jesse Wright scored twice.



TRACK AND FIELD

Snow ends track early

Grace Christian's Grant George claimed victories in the shot put and discus at the Anchorage Invitational track and field meet, which ended a day early because of Saturday morning's snow.

Athletes got in a full day of competition Friday at Bartlett High, but Saturday's schedule was wiped out by rain and snow.

In the meet's only track finals, Audrey Michaelson of Colony and John Farr of East ran to wins in the 3,200 meters Friday. All of Friday's other running events were preliminaries, with finals scheduled for Saturday.

Anchorage Invitational
Bartlett High

Girls

3,200 meters -- 1, Michaelson, Audrey, Colony, 11:38.48. 2, Trujillo, Claire, Grace Christian, 11:42.46. 3, Ford, Jenna, Wasilla, 12:01.67. 4, Thompson, Makenzie, Colony, 12:08.98. 5, Ohotnicky, Colette, Holy Family, 12:09.56. 6, Blanchet, Lydia, West, 12:29.4. 7, Booher, Hannah, Chugiak, 12:33.88. 8, Meier, Bailey, Colony, 13:07.08.

High jump -- 1, Johnson, Chrisalyn, Dimond, 4-10. 2, Warners, Scout, Eagle River, 4-10. 3, Kueter, Taylir, Bartlett, 4-10. 4, Evern, Sylvia, Dimond, 4-6. 5, Dickerson, Dallas, ACS, 4-6. 6, Thibodeaux, Raven, ACS, 4-4. 7, Bagsby, Brittany, Dimond, 4-4. 8, Cucullu, Maria, Colony, 4-4.

Long jump -- 1, Stevens, Chase, Colony, 17-0. 2, Johnson, Chrisalyn, Dimond, 16-9.50. 3, Nelson, Paige, Chugiak, 15-0. 4, Walker, Elexa, Eagle River, 14-9.50. 5, Cooper, Samantha, Chugiak, 14-8.50. 6, Evern, Sylvia, Dimond, 14-8. 7, Reitz, Alicia, Chugiak, 14-7.5. 8, Owens, Dreanna, Eagle River, 14-7.

Discus -- 1, Tufi, Pauline, West, 112-2. 2, Lavern-Tosi, Anastasia, Dimond, 107-5. 3, Yi, Amy, South, 100-5. 4, McVee, Malia, Chugiak, 96-4. 5, Gallagher, Kaitlyn, Chugiak, 95-6. 6, Walters, Dakayla, Dimond, 95-5. 7, Burbank, Megan, South, 91-9. 8, Levao, Carmen, Bartlett, 84-7.

Boys

3,200 -- 1, Farr, John, East, 10:06.53. 2, Monzon, Austin, ACS, 10:07.33. 3, Serventi, Daniel, Grace, 10:12.75. 4, Schafer, Brandon, Colony, 10:16.44. 5, Kopsack, Lyon, Colony, 10:20.69. 6, Mitton, Spencer, South, 10:39.63. 7, Thompson, Hunter, Service, 10:41.21; 8) Lynch, Larkin, West, 10:42.87.

High jump -- 1, Simmers, Augustus, ACS, 6-0. 2, Stalker, Wade, Bartlett, 5-8. 3, Hawk, Chase, East, 5-6. 4, Liaga, Samuel, Dimond, 5-6. 5, Parish, Brandon, Eagle River, 5-4. 5, Hellman, Bryce, Bartlett, 5-4. 5, Hoffman, Calvin, ACS, 5-4. 5, Parker, C.J., Dimond, 5-4. 5, Fullmer, Payton, Chugiak, 5-4. 5, Davis, Michael, East, 5-04.

Long jump -- 1, Afoa, Stanson, Dimond, 20-8.75. 2, Schaffer, David, Dimond, 20-4.50. 3, Parish, Brandon, Eagle River, 20-2.75. 4, Davis, Michael, East, 20-0. 5, Simmers, Nate, ACS, 19-11.25. 6, Jones, Susumu, Dimond, 19-11. 7, Terry, Jalen, ACS, 19-0.50. 8, Spiller, Graysen, Eagle River, 18-5.50.

Shot put -- 1, George, Grant, Grace, 51-4. 2, Tosi, Ma'o, East, 48-3.75. 3, Harren, William, Wasilla, 47-2. 4, Hall, Ed, Eagle River, 46-1. 5, Criswell, Cole, Chugiak, 43-2.50. 6, Corpuz, Brandon, Dimond, 41-6. 7, Reinbold, Rydell, Eagle River, 40-6.50. 8, Brownlee, Jake, Chugiak, 39-8.75.

Discus -- 1, George, Grant, Grace, 149-8. 2, Launiuvao, Prince, Dimond, 133-11. 3, Reinbold, Rydell, Eagle River, 131-6. 4, Comer, Marshall, Wasilla, 129-9. 5, Brownlee, Jake, Chugiak, 129-5. 6, Hopp, Thomas, South, 129-1. 7, Tosi, Tarini, East, 128-2. 8, Charoonsophonsak, Victor, Dimond, 127-4.

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service