2013 Creative Writing Contest: List of Winners

Anchorage Daily NewsMay 11, 2013 

  • 2013 Creative Writing Contest

    JUDGES

      • Teresa Ascone
      • Dianne Barske
      • Melissa Boyce
      • Anna Bjartmarsdottir
      • Emily Brackman
      • Douglass Bourne
      • Michael Cattogio
      • Debbie Cutler
      • Anita Dale
      • Ellen Davis
      • Kristin DeSmith
      • Sherri Douglas
      • Shannon Gramse
      • Trish Jenkins
      • Mary Kancewick
      • Mary Kudenow
      • Pat Kennish
      • Sarah Kirk
      • Tara Lampert
      • Marie Lundstrom
      • Jessie Nixon
      • Camille Oliver
      • Elise Patkotak
      • Kristi Powell
      • Bill Sherwonit
      • Katy Spangler
      • David Stevenson
      • Carol Sturgulewski
      • Lila Vogt
      • Hillary Walker
      • Mark Weber
      • Peggy Witzleben

    GRAND PRIZE JUDGES

      Patrick Dougherty,
      Anchorage Daily News
      Sara Juday,
      Alaska Center for the Book
      Ronald Spatz,
      University of Alaska Anchorage

    VOLUNTEER COORDINATORS FROM THE ALASKA CENTER FOR THE BOOK AND UAA

      • Page Brannon
      • Heather Caldwell
      • Sara Juday
      • Camille Oliver

GRAND PRIZE
EDITOR'S CHOICE
"The Island," by Ed Craver, Talkeetna
"That Mountain Village," by Maeva Ordaz,
West High School, Anchorage



FICTION
3-6 Grade Level

Winner:

"Swallow Cove," by Becky Wohlforth, Chugach Optional Elementary, Anchorage

Honorable mentions:
"The Tale of Matt Cranberry," by Nicholas Alvord, Trailside Elementary, Anchorage
"Snowy Owl Life Story," by Wayne Koelsch, Gladys Wood Elementary, Anchorage
"Not That Kind of Girl," by Olivia Tafs, Chugach Optional Elementary, Anchorage



7-9 Grade Level

Winner:

"The Price of Innocence," by Joaquin Monterrosa, Romig Middle School, Anchorage

Honorable Mentions:
"The Leopard Tree Interpretation," by Lucienne Anderson, Kenai Central High School, Kenai
"The Forgotten Soldier," by Lily Reichard, Bethel Regional High School, Bethel
"Excerpt from Dragon Way," by Mikaela Salzetti, Kenai Central High School, Kenai



10-12 Grade Level

Winner:

"Whistle," by Anna and Claire Trujillo, Grace Christian School, Anchorage

Honorable Mentions:
"The Questioner's Tale," by Addoris Davis, Homer High School, Homer
"Untitled," by Bridget Galvin, Family Partnership Charter School, Anchorage
"And So the Frog Blew," by Heather Woodhouse, Anchorage Christian Schools, Anchorage



Open to the Public

Winner:

"Evan of the Rains," by Kristen Ritter, Anchorage

Honorable Mentions:
"Parameters," by James Bennett, Goodnews Bay
"A God by Any Other Name," by Richard Goldstein, Anchorage
"Hungry for Moon," by Rosalie Loewen, Haines



NONFICTION
3-6 Grade Level

Winner:

"Katrina," by Brooke Dexter, Chugach Optional Elementary, Anchorage

Honorable Mentions:
"Caring," by Anita Koelsch, Gladys Wood Elementary, Anchorage
"Out on the Water," by Jacob Hersh, Rilke Schule German School of Arts and Sciences, Anchorage



7-9 Grade Level

Winner:

"The Roof," by Danielle Garten, Goldenview Middle School, Anchorage

Honorable Mentions
"My Life in ABCs," by Lara Suscha, Kenai Middle School, Kenai
"Ship Wrecked in Seward," by David Cvancara, Family Partnership Charter School, Anchorage
"The Wreck," by Alexa Williams, Hanshew Middle School, Anchorage



10-12 Grade Level

Winner:

"Awaiting the Lights," by Jennifer Baker, Cyberlink Correspondence, Early Honors UAA, Anchorage

Honorable Mentions:
"Alzheimer's," by Sabrina Gamble, Mt. Edgecumbe High School, Sitka
"First Time Going to Regionals," by Shelby Namen, Service High School, Anchorage
"Growing through Changes -- Alcoholism," by Arian Stevens, Mt. Edgecumbe High School, Sitka



Open to the Public

Winner:

"The Island," by Ed Craver, Talkeetna

Honorable Mentions:
"Searching for Evan," by Sonya Lorimer, Palmer
"Suicide Mission," by Sandra Kleven, Anchorage



POETRY
K-2 Grade Level

Winner:

"The Sky," by Blake Hanley, Government Hill Elementary, Anchorage, age 7

Honorable Mentions:
"Hurray!," by Sayeed Mahmood, Turnagain Elementary, Anchorage
"Puddles," by Sabina Monterrosa, Government Hill Elementary, Anchorage



3-6 Grade Level

Winner:

"Poetry Is a Lie," by Jacob Hersh, RikleSchule German School of Arts and Sciences, Anchorage

Honorable mentions:
"Lost Boy," by Nyamiiri Biel, Kasuun Elementary, Anchorage
"Me the Oxymoron," by Eliot Pearce, Government Hill Elementary, Anchorage
"Summer Storm," by Nikos Pennino, Chugach Optional Elementary, Anchorage



7-9 Grade Level

Winner:

"The Night Ski," by Hannah Watkins, Goldenview Middle School, Anchorage

Honorable Mentions:
"Underland," by Shannon Foley, Academy Charter School, Palmer
"Morning's Sun," by Rache Olson, Goldenview Middle School, Anchorage
“Marshmellow Terror” by McKinley Sibbett, Wasilla High School, Wasilla



10-12 Grade Level

Winner:

"That Mountain Village," by Maeva Ordaz, West High School, Anchorage

Honorable Mentions:
"Turning," by Nicholas Fujimoto, Benny Benson Secondary, Anchorage
"The Isolation Contest," by Jacob Owens, Anchorage
"Courage," by Abbigail Utley, Dimond High School, Anchorage



Open to the Public

Winner:

"Open, Smell, Settle, Begin...," by Bryce O'Tierney, Anchorage

Honorable Mentions:
"Elegy to Anjuagagvik," by George Harbeson, Jr., Anchor Point
"Life Drawing," by Sandra Kleven, Anchorage



STORY -- K-3 Grade Level Only
Winner:

"The Sea Voyage," by Kyle Fischer, Chugach Optional Elementary, Anchorage

Honorable Mentions: "The Missing Valentine," by Aurora Larson, Inlet View Elementary, Anchorage
"Sabrina, Her Family, and Her Friends," by Sabrina Monterrosa, Government Hill Elementary, Anchorage

 

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service