Kenai's Ostrander turns Skyview Invitational into solo run

sports@adn.comAugust 24, 2013 

The Skyview Invitational became a statement race for Kenai's Allie Ostrander, who scorched the competition in the 5-kilometer race at the Tsalteshi Trails in Soldotna.

Ostrander, a junior who is the defending state champion, finished in 17 minutes, 15.5 seconds, far ahead of everybody else. Second-place Alex Mathis finished in 19:00.5.

In the boys race, Levi Thomet edged teammate Levi Fried by six seconds, winning in 16:12.1, to give Kodiak the top two finishers.

Team titles went to the West girls and the West Valley boys.

Led by Ursula Volz's seventh-place finish, West placed five girls in the top 20. West Valley got a 3-4 finish from Erich Hoefler and Max Donaldson.

Skyview Invitational

5 kilometers

Boys

Team scores

1) West Valley 1:23:36.3; 2) South 1:25:11.4; 3) West 1:25:34.5; 4) Kenai 1:25:28.2; 5) Kodiak 1:26:26.3; 6) Colony 1:27:08.2; 7) Grace Christian 1:27:13.1; 8) Chugiak 1:27:33.9; 9) Wasilla 1:29:49.6; 10) Seward 1:30:29.1; 11) East 1:30:59.8; 12) Dimond 1:31:20.9; 13) Service 1:31:42.9; 14) Eagle River 1:32:37.0; 15) Homer 1:32:06.9; 16) Skyview 1:35:55.4; 17) Palmer 1:37:22.8; 18) Soldotna 1:37:58.8; 19) Unalaska 1:40:19.4.

Individual results

1) Levi Thomet, Kod, 16:12.1; 2) Levi Fried, Kod, 16:18.1; 3) Erich Hoefler, WV, 16:22.4; 4) Max Donaldson, WV, 16:31.4; 5) Jonah Theisen, Ken, 16:32.3; 6) John Farr, East, 16:33.3; 7) Derek Steele, South, 16:33.4; 8) Daniel Serventi, GC, 16:34.4; 9) Spencer Mitton, South, 16:35.4; 10) Jonathan Koenig, WV, 16:35.8; 11) Jordan Theisen, Ken, 16:36.7; 12) David McPhetres, Chu, 16:37.0; 13) Tristan Sayre, WV, 16:40.7; 14) Ty Jordan, Chu, 16:42.6; 15) Brandon Schafer, Col, 16:47.9; 16) Kaleb Korta, Galena, 16:52.4; 17) Finn Walker, West, 16:52.9; 18) Pedro Ochoa, Hom, 16:54.9; 19) Lyon Kopsack, Col, 16:57.9; 20) Larkin Lynch, West, 16:58.2; 21) Seiji Takagi, South, 16:59.5; 22) Boaz Sessom, Col, 17:05.4; 23) Jacob Volz, West, 17:05.8; 24) Alec Smith, ER, 17:06.5; 25) Matthew Moore, Sew, 17:08.5; 26) Quincy Fuller, Ken, 17:15.5; 27) Riley Howard, Ser, 17:16.7; 28) Atticus Everett, West, 17:18.3; 29) Brian Britt, West, 17:19.4; 30) Hamish Wolfe, South, 17:24.9; 31) John Weaver, Chu, 17:25.3; 32) Jesse Mayo, WV, 17:26.2; 33) Paul Butera, West, 17:27.0; 34) Brendon Lee, Was, 17:27.4; 35) Grayson Sorensen, GC, 17:27.6; 36) Fox Michaud, Ken, 17:30.5; 37) Hans Karlberg, GC, 17:30.7; 38) Travis Cooper, Ken, 17:33.2; 39) Will Balcao, South, 17:38.2; 40) Ivan David Isaacs, GC, 17:39.7; 41) Peter Moma, West, 17:43.0 42) Jacob Walsh, ER, 17:44.4; 43) Gustavo Frankl, ER, 17:45.7; 44) Lyle Chamberlain, South, 17:46.9; 45) Hunter Thompson, Ser, 17:47.1; 46) Justin Gentz, Was, 17:47.6; 47) Anthony Rubina, Kod, 17:47.9; 48) Tim Sorensen, Chu, 17:48.2; 49) Andrew Caballa, Kod, 17:49.2; 50) Ross Enlow, Unalaska, 17:54.3; 51) Nate Mole, Ken, 17:58.5; 52) Ben Froehlich, Dim, 17:58.6; 53) Hunter Kratz, Sew, 18:00.7; 54) Josh Laker, GC, 18:00.9; 55) Zayn Roohi, Dim, 18:03.9; 56) Dakota Peterson-Thompson, Col, 18:03.9; 57) Colton Pulver, Was, 18:04.2; 58) Josh Vantrease, Hom, 18:07.7; 59) Callum Toohey, Dim, 18:10.5; 60) Michael Marshall, Sew, 18:14.2; 61) Kamber Lucas, Col, 18:14.3; 62) Ryker Steiner, Was, 18:14.6; 63) Karl Greathouse, Was, 18:16.2; 64) Luke Twenhafel, South, 18:16.5; 65) Tristan Heil, Dim, 18:17.8; 66) Paul Matyas, East, 18:18.2; 67) Brenner Musgrave, Sky, 18:18.8; 68) Dakota Benton, Kod, 18:19.1; 69) Keith Osowski, Kod, 18:19.7; 70) Brandon Beachy, Hom, 18:21.9; 71) Dawson Knopp, Col, 18:25.2; 72) Kenneth Frick, Was, 18:25.8; 73) Jorge Andino, Ser, 18:27.7; 74) Brandon Moore, Sew, 18:30.6; 75) Peter DeStefano, East, 18:35.1; 76) Tannen Berry, Sew, 18:35.8; 77) Isaiah Mayac, East, 18:42.5; 78) Ty Marshall, Was, 18:43.9; 79) Kyler Mack, Dim, 18:50.1; 80) Charles Chard, East, 18:50.8; 81) Mac Lee, Ken, 18:53.1; 82) Coltin Yancey, Sky, 18:54.2; 83) Daniel Shuler, Sky, 18:57.8; 84) Richard Shaw, Ser, 18:58.8; 85) Hayden Foster, Pal, 18:58.9; 86) Jonathan Kingsland, Sew, 18:59.5; 87) Elijah Juul, Dim, 19:00.9; 88) Jack Ginter, Chu, 19:01.0; 89) Colton Diehl , Sol, 19:01.2; 90) Parker Everett, East, 19:03.1; 91) Jake Alwert, Kod, 19:07.4; 92) Aaron Swedberg , Sol, 19:09.7; 93) Zach Zmuda, Col, 19:10.2; 94) Justin Carpenter, Ser, 19:12.6; 95) Jae Ham, Dim, 19:13.8; 96) Jared Brant, Hom, 19:19.3; 97) August Kilcher, Hom, 19:23.3; 98) Brian Dusek , Sol, 19:24.9; 99) Josh Klina, Pal, 19:25.2; 100) Ryan Kavalok, Pal, 19:28.3; 101) Josiah Alverts, Pal, 19:32.0; 102) Seth Hutchison, Sky, 19:39.4; 103) Keith Ivy, Sew, 19:42.6; 104) Shane Larrow , Sol, 19:43.6; 105) Jacques Neptune, Ser, 19:44.1; 106) Zack Montoya, East, 19:46.6; 107) Cole Abarr, Chu, 19:57.7; 108) Sean Herrmann, Pal, 19:58.5; 109) Ryan Suckow, ER, 20:00.4; 110) William Hail, ER, 20:00.7; 111) Logan Hemphill, Sky, 20:05.4; 112) Michael Remolino Unalaska 20:07.6; 113) Andy Nguyen, Unalaska, 20:07.8; 114) David Warner, Chu, 20:18.9; 115) Isaac Bingham, Pal, 20:19.9; 116) Sky Schlung, Sky, 20:20.5; 117) Zach Young, GC, 20:23.4; 118) Addison Downing , Sol, 20:40.1; 119) Levi Michael, Sol, 20:41.2; 120) Kyle Hodge, ER, 20:42.3; 121) Johnie Burton, Pal, 20:46.4; 122) Antonio Ochoa, Hom, 20:48.9; 123) Joe Apfelbeck, Galena, 20:55.1; 124) Luke McLaughlin, GC, 20:56.9; 125) Liam Andersen, Unalaska, 20:59.9; 126) Calvin Johnson, Hom, 21:00.2; 127) Derek Ruckle, ER, 21:08.5; 128) Jerome Torres Unalaska 21:09.9; 129) Jared Wallis Nikiski 21:22.8; 130) Terrance Slats , Sol, 21:23.7; 131) Levi Natwick, Tanalian, 21:56.7; 132) Will Garrod, Ser, 25:52.0.

Girls

Team scores

1) West 1:40:50.2, 2) South 1:43:13.6, 3) Soldotna 1:43:37.3, 4) Grace Christian 1:44:39.5, 5) Homer 1:45:25.6, 6) Wasilla 1:45:06.4, 7) Colony 1:47:51.5, 8) East 1:48:30.5, 9) Eagle River 1:49:11.6, 10) Dimond 1:51:03.6, 11) Palmer 1:51:23.6, 12) Service 1:52:09.9, 13) Kenai 1:51:14.0, 14) Chugiak 1:56:21.9, 15) Kodiak 1:56:19.4

Individuals

1) Allie Ostrander, Ken, 17:15.5; 2) Alex Mathis, Was, 19:00.5; 3) Kaitlyn Bailly, South, 19:32.5; 4) Olivia Hutchings, Sol, 19:37.9; 5) Grace Graham, East, 19:45.4; 6) Peggy Mathis, Was, 19:51.8; 7) Ursula Volz, West, 19:53.6; 8) Dani McCormick, Sol, 19:56.5; 9) Erica Heil, Dim, 19:57.3; 10) Morgan Lash, South, 20:01.5; 11) Elisabeth Bowker, Col, 20:07.3; 12) Maddy Boutet, West, 20:08.6; 13) Maggie York, West, 20:10.8; 14) Riley Burroughs, Was, 20:13.6; 15) Acadia Graham, East, 20:14.4; 16) Megan Pitzman, Hom, 20:14.8; 17) Sadie Fox, Sol, 20:15.9; 18) Kayle Blackmore, West, 20:17.5; 19) Katie Weddleton, West, 20:19.7; 20) Cheyenne Applegate, GC, 20:26.7; 21) Zoe Bigley, Kod, 20:33.5; 22) Molly Mitchell, Hom, 20:35.5; 23) JoJo Fleischman, West, 20:37.5; 24) Aurora Wacslawski, Hom, 20:38.3; 25) Sara Hartke, Chu, 20:39.7; 26) Elle Arnold, GC, 20:40.2; 27) Brooke Gottmeier, W, 20:42.6; 28) Hannah Booher, Chu, 20:43.2; 29) Colette Ohotnicky, Holy Family, 20:43.9; 30) Hannah Brown, South, 20:45.4; 31) Kayla Rowe, GC, 20:48.2; 32) Claire Walker, West, 20:50.9; 33) Jodi Davis, GC, 21:07.3; 34) Samantha Contreras, Pal, 21:07.8; 35) Tatjana Spaic, Col, 21:10.3; 36) Jenna Difolco, WV, 21:11.2; 37) Morgan Flynn, East, 21:13.7; 38) Emily Evans, South, 21:24.3; 39) Ruby Woodings, Pal, 21:28.7; 40) Theresa Fernette, South, 21:30.2; 41) Daisy Nelson, Sol, 21:32.9; 42) Veronica Stewart, ER, 21:362; 43) Harmony Wayner, GC, 21:37.3; 44) Mykaela McMullen, Ser, 21:40.9; 45) Ziza Shemet Pitcher, Hom, 21:43.3; 46) Kirsten Grismer, ER, 21:45.7; 47) Bailey Meier, Col, 21:52.3; 48) Jocelyn Kopsack, Col, 21:56.8; 49) Emma Tvelia, ER, 22:07.4; 50) Meagan Bauer, Ser, 22:13.7; 51) Shenandoah Lush, Hom, 22:13.7; 52) Rachel Thomas , Sol, 22:14.7; 53) Savannah Ulrich, South, 22:15.5; 54) Allison Qualls, Pal, 22:24.6; 55) Alisa Aist, Ser, 22:27.3; 56) Lauren Grismer, ER, 22:27.7; 57) Pam Jantzi, Hom, 22:28.3; 58) Evarts Lauren, Hom, 22:32.2; 59) Courtney Stroh, Ken, 22:33.5; 60) Emily Werner , Sol, 22:38.1; 61) Alex Bergholtz, Ken, 22:38.3; 62) Sarah Newton, South, 22:42.3; 63) Carina Welker, Dim, 22:42.9; 64) Liesel Von Imhof, Dim, 22:43.8; 65) Tracie Haan, Col, 22:44.7; 66) Maria Weiss, Ser, 22:46.5; 67) Lauren Deal, Kod, 22:46.6; 68) Allie Epke, Dim, 22:49.4; 69) Holly Andrus, Dim, 22:50.9; 70) Coleen Gerhaghty, Col, 22:56.5; 71) Emily Cusick, GC, 22:56.9; 72) Josephine Braun, Sew, 22:57.2; 73) Danika Ingersoll, Was, 22:58.8; 74) Ava Harren, Ser, 23:01.5; 75) Sarah Schmidt, Was, 23:02.6; 76) Sage Romey, Ser, 23:04.8; 77) Tessa Heagy, ER, 23:06.7; 78) Autumn Wilson, Pal, 23:07.7; 79) Megan Neale, East, 23:08.9; 80) Riley McLellan, Was, 23:13.0; 81) Hana Bohman, Pal, 23:14.8; 82) Dani Owens, ER, 23:15.7; 83) Sarah Laker, GC, 23:33.7; 84) Sarah Brown, Galena, 23:45.1; 85) Julie Wilson, Ken, 23:47.5; 86) Makenna Okeson, Ser, 23:54.3; 87) Elliese Wright, Pal, 23:59.1; 88) Amber Pell, Was, 24:04.2; 89) Allison Gonzales, East, 24:08.2; 90) Mary Burr, East, 24:10.3; 91) Tiffany Bolyard, Kod, 24:10.5; 92) Bailey Bass, Kod, 24:22.1; 93) Arielle Himmelbloom, Kod, 24:27.2; 94) Ripleigh Campnell, Chu, 24:28.4; 95) Briannah Pugh, Dim, 24:29.6; 96) Morgen Lundin, Pal, 24:46.9; 97) Andi Reilly , Ken, 24:59.6; 98) Brianna Flint, Chu, 25:08.8; 99) Hali Young, Chu, 25:21.8; 100) Madison Moir, Kod, 25:42.6; 101) Savannah Clark, Ken, 26:01.9; 102) Sarah Buchanan, Galena, 26:11.7; 103) Amelia Napper, Unalaska, 26:30.4; 104) Kahye Yu, Kod, 26:31.5; 105) Mikaela Salzetti, Ken, 27:10.9; 106) Christian Escalante, Unalaska, 27:17.4; 107) Jaila Pili, Unalaska, 29:15.9; 108) Victoria Smith, Chu, 30:17.5; 109) Citlaly Garcia, Unalaska, 30:53.8.

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service