Cook Inlet Conference swimming results

sports@adn.comAugust 24, 2013 

Cook Inlet Conference swimming

Saturday's results

Chugiak boys 208, West 189

200 Medley Relay -- 1, West 2:03.56. 2, Chugiak 2:06.60. 200 Freestyle -- 1, Martin, Zachary, C, 2:02.41. 2, Virgin, Gabe, W, 2:24.84. 3, Ziemmer, Tyler, W, 2:29.41. 200 IM -- 1, Hellen, Aidan, W, 2:22.70. 2, Jordan, Thomas, C, 2:51.16. 50 Freestyle -- 1, Fitzgerald, Nolan, W, 24.97. 2, Budke, Dylan, C, 26.98. 3, Butler, Jacob, C, 29.48. 1-meter Diving -- 1, Fugere, Shawn, C, 146.50. 2, Sivitz, Jeremy, W, 138.50. 3, Totten, Colin, W, 134.50. 100 Butterfly -- 1, Martin, Zachary, C, 1:01.66. 2, Fitzgerald, Nolan, W, 1:05.17. 3, Jordan, Thomas, C, 1:18.00. 100 Freestyle -- 1, Hellen, Aidan, W, 56.03. 2, Schenk, Quentin, W, 58.16. 3, Ziemmer, Tyler, W, 1:05.05. 500 Freestyle -- 1, Virgin, Ben, W, 6:06.08. 2, Budke, Dylan, C, 6:56.50. 3, Stockhouse, David, C, 7:05.55. 200 Freestyle Relay -- 1, Chugiak 1:57.97. 2, Chugiak 2:18.87. 3, West 2:45.30. 100 Backstroke -- 1, Schenk, Quentin, W, 1:09.97. 2, Virgin, Gabe, W, 1:17.40. 3, Straub, Paul, C, 1:30.41. 100 Breaststroke -- 1, Totten, Colin, W, 1:22.48. 2, Virgin, Ben, W, 1:24.52. 3, Petersen, Jesse, C, 1:28.44. 400 Freestyle Relay -- 1, West 3:53.03. 2, Chugiak 4:08.43.

West girls 255, Chugiak 146

200 Medley Relay -- 1, Chugiak 2:03.08. 2, West 2:11.69. 200 Freestyle -- 1, Jennings, Emmie, C, 2:03.57. 2, Harris, Lilly, W, 2:17.81. 3, Damrill, Eva, W, 2:19.84. 200 IM -- 1, DeGeorge, Tara, W, 2:16.51. 2, Burke, Sammy, C, 2:19.96. 3, Gordon, Laura, W, 2:40.45. 50 Freestyle -- 1, Blackstone, Abby, C, 27.37. 2, Palmer, Mazzy, W, 28.27. 3, Harris, Sarah, W, 29.10. 1-meter Diving -- 1, Wagner, Kendell, W, 175.25. 2, Haxby, Katie, W, 130.30. 100 Butterfly -- 1, Burke, Sammy, C, 1:01.84. 2, Harris, Sarah, W, 1:14.22. 3, Williams, Bea, C, 1:17.68. 100 Freestyle -- 1, Blackstone, Abby, C, 1:01.26. 2, Palmer, Mazzy, W, 1:01.27. 3, Damrill, Eva, W, 1:03.49. 500 Freestyle -- 1, Griffith, Emma, W, 6:27.87. 2, Fuller, Adelle, W, 6:28.18. 3, Gordon, Laura, W, 6:34.83. 200 Freestyle Relay -- 1, West 1:53.33. 2, West 1:59.74. 100 Backstroke -- 1, Fuller, Adelle, W, 1:27.60. 2, Devine, Ally, C, 1:29.56. 3, Moore, Elise, W, 1:30.61. 100 Breaststroke -- 1, Jennings, Emmie, C, 1:12.62. 2, DeGeorge, Tara, W, 1:14.89. 3, Harris, Lilly, W, 1:21.52. 400 Freestyle Relay -- 1, Chugiak 3:57.19. 2, West 4:14.89.

Dimond boys 273, Bartlett 24

200 Medley Relay -- 1, Dimond 1:47.68. 2, Dimond 2:05.37. 200 Freestyle -- 1, O'Brien, Jarod C, D, 1:50.54. 2, Hanni, Jacob K, D, 1:53.15. 3, Oswald, Patrick, B, 2:14.85. 200 IM -- 1, Cvancara, Luke D, D, 2:12.74. 2, Horwatt, Matthew M, D, 2:16.64. 50 Freestyle -- 1, Hoen, Jack H, D, 26.95. 2, Bremont, Kyle M, D, 30.23. 3, Amor, Jason H, D, 32.31. 1-meter Diving -- 1, Madland, Atticus, D, 155.75. 2, Harris, Scott, D, 115.20. 100 Butterfly -- 1, Horwatt, Matthew M, D, 1:00.24. 2, Rust, Jameson K, D, 1:10.43. 3, Munson, Edward B, D, 1:13.39. 100 Freestyle -- 1, Cvancara, Luke D, D, 54.59. 3, Rust, Jameson K, D, 57.64. 500 Freestyle -- 1, O'Brien, Jarod C, D, 5:03.58. 2, Cvancara, Dax J, D, 6:04.95. 200 Freestyle Relay -- 1, Dimond, 1:42.62. 2, Dimond, 2:13.94. 100 Backstroke -- 1, Monaghan, Thomas M, D, 1:02.58. 2, Cvancara, Dax J, D, 1:10.77. 100 Breaststroke -- 1, Hanni, Jacob K, D, 1:08.26. 2, Munson, Edward B, D, 1:17.08. 3, Bremont, Kyle M, D, 1:18.38. 400 Freestyle Relay -- 1, Dimond 3:34.58. 2, Dimond 3:49.49.

Dimond girls 299, Bartlett 85

200 Medley Relay -- 1, Dimond 1:53.92. 2, Dimond 2:03.56. 200 Freestyle -- 1, Hanson, Olivia M, D, 2:12.01. 2, Williams, Kendal R, D, 2:15.53. 3, Flores, Hannah M, D, 2:17.37. 200 IM -- 1, Jarupakorn, Jennifer, B 2:27.94. 2, Hampton, Alyssa M, D, 2:28.08. 3, Rohde, Aleah, D, 2:29.69. 50 Freestyle -- 1, Wilcox, Jenny, D, 26.77. 2, Sato, Ripple K, D, 28.86. 1-meter Diving -- 1, Soto, Alex, B, 174.60. 2, Parish, Megan G, D, 92.60. 100 Butterfly -- 1, Rohde, Arianna I, D, 1:01.88. 2, Hampton, Alyssa M, D, 1:06.16. 100 Freestyle -- 1, Wray, Kari L, D, 1:00.04. 2, Jarupakorn, Christine, B 1:01.34. 500 Freestyle -- 1, Rohde, Arianna I, D, 5:35.58. 2, Ross, Taylor J,D, 5:53.30. 200 Freestyle Relay -- 1, Dimond 1:45.97. 2, Bartlett 1:58.30. 100 Backstroke -- 1, Wilcox, Jenny, D, 1:04.83. 2, Oakley, Madeleine J, D, 1:07.12. 100 Breaststroke -- 1, Oakley, Madeleine J, D, 1:13.17. 2, Hanson, Olivia M, D, 1:18.41. 3, Ross, Taylor J, D, 1:21.13. 400 Freestyle Relay -- 1, Dimond 3:58.13. 2, Dimond 4:13.72.

Service boys 292, East 98

200 Medley Relay -- 1, Service 1:48.69. 2, Service 2:10.65. 200 Freestyle -- 1, Krasnican, S, 1:55.02. 2, Sands, Benjamin, S, 2:08.44. 3, Kim, Won Gi, S, 2:13.27. 200 IM -- 1, Rogers, S, 2:11.19. 3, Berlin, Jackson, S, 2:15.58. 3, Emerson, Nick, E, 2:57.54. 50 Freestyle -- 1, Adams, Nathanial, S, 22.88. 2, Hogue-Corwin, S, 23.67. 3, Bruce, Nikolaus, S, 26.80. 1-meter diving -- 1, Pugh, Corey, S, 136.70. 100 Butterfly -- 1, Hogue-Corwin, S, 59.45. 2, Berlin, Jackson, S, 1:00.72. 3, Carpenter, Mitch, S, 1:13.74. 100 Freestyle -- 1, Krasnican, S, 51.28. 2, Rogers, S, 53.98. 3, Bruce, Nikolaus, S, 1:03.72. 500 Freestyle -- 1, Sands, Benjamin, S, 5:46.96. 2, Oakley, Everett, S, 6:02.05. 3, Carpenter, Mitch, S, 6:10.44. 200 Freestyle Relay -- 1, Service 1:35.95. 2, Service, 1:46.30. 200 IM -- 1, Adams, Nathanial, S, 58.97. 2, Kim, Won Gi, S, 1:08.58. 3, Hoffman, Slava, S, 1:20.06. 100 Breaststroke -- 1, Sheppard, Cory C, E, 1:23.06. 2, Oakley, Everett, S, 1:23.71. 3, Bromaghin, Aiden, S, 1:24.83. 400 Freestyle Relay -- 1, Service, 4:14.43. 2, Service, 4:48.64.

Service girls 259, East 77

200 Medley Relay -- 1, Service 2:37.22. 200 Freestyle -- 1, Tarbeth, Emma, S, 2:11.71. 2, Morris, Ansley, S, 2:26.16. 3, Xavier, Zoe, S, 2:32.95. 200 IM -- 1, Farmer, Melinda, S, 2:41.99. 2, Moss, Brenna, S, 2:56.85. 3, Card, Zina, S, 3:02.36. 50 Freestyle -- 1, Schlenker, Willow, S, 30.97. 2, Exelby, Marissa, S, 32.90. 3, Williams, Michaela, S, 33.10. 100 Butterfly -- 1, Morris, Ansley, S, 1:16.88. 2, Ahrens, Kira N, E, 1:24.79. 100 Freestyle -- 1, Moss, Brenna, S, 1:10.86. 2, Card, Zina, S, 1:12.28. 3, Weidemaier, Grace, S, 1:16.98. 500 Freestyle -- 1, Tarbeth, Emma, S, 5:52.81. 2, Ahrens, Kira N, E, 6:49.21. 200 Freestyle Relay -- 1, Service, 1:56.74. 2, Service 2:09.21. 100 Backstroke -- 1, Xavier, Zoe, S, 1:17.47. 2, Schlenker, Willow, S, 1:18.22. 3, Exelby, Marissa, S, 1:23.97. 100 Breaststroke -- 1, Farmer, Melinda, S, 1:26.12. 2, Ackerman, Megan, S, 1:37.43. 3, Williams, Marrah, E, 1:44.28. 400 Freestyle Relay -- 1, Service 5:10.65. 2, Service, 6:01.96.

South boys 271, Eagle River 196

200 Medley Relay -- 1, Eagle River 1:48.43. 2, South 1:49.08. 200 Freestyle -- 1, Dupree, Marshall, S, 1:54.89. 2, Min, Joseph, ER, 2:03.46. 3, Korzon, Erik, ER, 2:08.63. 200 IM -- 1, Fox-Icarro, Blaise, ER, 2:10.66. 2, Korzon, Mark, ER, 2:16.36. 3, Chan, Vernon, S, 2:26.39. 50 Freestyle -- 1, Lai, Nathan, S, 23.43. 2, Dragomir, Dakota, S, 23.81. 3, Behm, AJ, S, 23.98. 1-meter Diving -- 1, Dudley, Aaron, S, 131.40. 2, Randall, John, ER, 118.60. 3, McVeigh, Kyle, S, 114.80. 100 Butterfly -- 1, Dupree, Marshall, S, 57.75. 2, Fox-Icarro, Blaise, ER, 57.82. 3, Emili, Ryan, S, 59.95. 100 Freestyle -- 1, Behm, AJ, S, 52.05. 2, Dragomir, Dakota, S, 52.54. 3, Fox-Icarro, Bryce, ER, 53.02. 500 Freestyle -- 1, Lai, Nathan, S, 5:08.65. 2, Min, Joseph, ER, 5:30.69. 3, Korzon, Erik, ER, 5:43.72. 200 Freestyle Relay -- 1, South 1:37.45. 2, Eagle River 1:44.18. 100 Backstroke -- 1, Fox-Icarro, Bryce, ER, 1:00.34. 2, Wolcott, John, S, 1:05.27. 3, Minster, Nicholas, S, 1:05.79. 100 Breaststroke -- 1, Emili, Ryan, S, 1:09.33. 2, Fast, Brandon, ER, 1:11.49. 3, Floyd, Nigel, ER, 1:12.43. 400 Freestyle Relay -- 1, South 3:35.54. 2, Eagle River 3:36.76.

South girls 244.5, Eagle River 196.5

200 Medley Relay -- 1, Eagle River 1:59.48. 2, South 2:02.71. 200 Freestyle -- 1, Maker, Kate, ER, 2:06.55. 2, Shannon, Alexandra, S, 2:10.61. 3, Dike, Ashley, S, 2:18.96. 200 IM -- 1, Geskey, Julia, ER, 2:20.78. 2, Fox-Singh, Courtney, ER, 2:45.54. 3, Manthey, Emma, S, 2:59.53. 50 Freestyle -- 1, Min, Ester, ER, 25.75. 2, Wilson, Taylor, S, 28.59. 3, Wika, Jenevia, S, 29.14. 1-meter Diving -- 1, Lockard, Lara, S, 139.80. 100 Butterfly -- 1, Min, Ester, ER, 1:00.96. 2, Fischer, Sarah, ER, 1:26.47. 2, Manthey, Emma, S, 1:26.47. 100 Freestyle -- 1, Bruce, Jordyn, ER, 56.90. 2, Schoff, Amber, S, 57.76. 3, Coy, Samantha, ER, 1:08.11. 500 Freestyle -- 1, Maker, Kate, ER, 5:36.79. 2, Wika, Quinlyn-Skye, S, 6:45.96. 3, Wilson, Kate, S, 7:00.54. 200 Freestyle Relay -- 1, Eagle River 1:47.43. 2, South 1:50.67. 100 Backstroke -- 1, Geskey, Julia, ER, 1:03.70. 2, Schoff, Amber, S, 1:06.86. 3, Stewart, Erica, S, 1:09.67. 100 Breaststroke -- 1, Bruce, Jordyn, ER, 1:14.54. 2, Shannon, Alexandra, S, 1:17.09. 3, Wika, Jenevia, S, 1:28.71. 400 Freestyle Relay -- 1, Eagle River, 3:34.63. 2, South 3:43.14.

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service