State fair schedule for Aug. 27

August 27, 2013 

TUESDAY, AUG. 27

Alaska Public Media Day

Buddy Days: Two-for-one fair rides

Borealis Theatre

7 p.m. -- Tenth Avenue North**

Borealis Tent

1 p.m. -- Bright Idea Young Entrepreneurs

Kid Zone

Noon-9 p.m. -- Victor's Garden, A forest fantasy-land

Noon-9 p.m. -- Brad's World Reptiles, Take a walk on the wild side!

1, 4 and 6 p.m. -- Brad's World Reptiles, "Creature Feature" Stage Show

Colony Stage

Noon and 1 p.m. -- Alaska Afro Arts Center

12:30 and 2:30 p.m. -- Polymoan Paradise Dancers

1:30, 3:30 and 6:30 p.m. -- The Gothard Sisters

2, 4 and 7 p.m. -- Michael Harrison

3 p.m. -- Anguyak Dancers

4:30 and 6 p.m. -- Midnight Sun Cloggers

5 p.m. -- Mat-Valley Dance Studio, Hip-hopping moose

8 p.m. -- Savannah Jack

Don Sheldon Events Center

Noon-9 p.m. -- King Tut Exhibit

Farm Exhibits Building

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, Hens and roosters in the barnyard

Noon-8 p.m. -- Petting Zoo

Noon-8 p.m. -- Rudy Garcia, professional sculpture carving pumpkins

2 p.m. -- Midnight Sun Great Pumpkin Weigh-Off

3 p.m. -- 4-H Livestock Entry

4 p.m. -- Poultry and Rabbits, second entry

France Equestrian Center

1-4 p.m. -- Display of Breeds, Equine education & entertainment

7 p.m. -- Gymkhana

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Antwan Towner

1 p.m. -- Julia Cannon

2 p.m. -- Deb Wessler

3:30 p.m. -- John Cook Trio

4:30 p.m. -- Hurricane Dave

5:30 p.m. -- Derral Gleason Trio

Stage at the Woodlot

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Hobo Jim

Hoskins Exhibits

12:30 p.m. -- Beaded Zipper Pull

1:30 p.m. -- Molded Paper for Crafts

2:30 p.m. -- Bird Seed for People

3:30 p.m. -- Best Soft Cookies

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- Hurricane Dave

3 p.m. -- Julia Cannon

4 p.m. -- Derral Gleason Trio

5 p.m. -- Larry Zarella

6 p.m. -- John Cook Trio

7 p.m. -- LuLu Small

Milking Parlor (in Farm Exhibits)

2 p.m. -- Skunk Demo

4 and 4:45 p.m. -- Goat Milking Demo

5:30 p.m. -- Cow Milking Demo

Corral

1:30, 3:30 and 5:30 p.m. -- Kenai Peninsula Racing Pigs

6 p.m. -- Staff goat milking contest

Purple Plaza

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show

Grandstand Lawn

1, 3, 5 and 7 p.m. -- Cavallo Equestrian Arts

2, 4 and 6 p.m. -- Pirates for Hire

Raven's People Stage

1:30 and 3 p.m. -- Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller

2 and 5 p.m. -- Anguyak Dancers, Blending traditional dance with inspiring music

2:30 and 5:30 p.m. -- Sivaluaq, Yup'ik storyteller

3:30 p.m. -- Ya Ne Dah Ah, Ahtna Youth Dancers

4 and 6 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik storyteller

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Fred Scheer's Lumberjack Show

Sluicebox

No minors after 6 p.m.

2 p.m. -- Billy Strain

3:30 p.m. -- Nate May & His Country Jumpers

5 p.m. -- Lisa Lisa

6:30 p.m. -- Denali Cooks

8:30 p.m. -- Tom Rigney & Flambeau

Wineck Barn

Noon-8 p.m. -- Matanuska Colony history on display

Noon-8 p.m. -- Colony Kids Corner

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away," documentary film of the New Deal pioneers

2 and 7 p.m. -- "The Matanuska Colony Barns," barn tour

2:30 p.m. -- Where the River Matanuska Flows, stories from pioneers

Ticketed Event**

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service