Alaska sports digest for Wednesday, Aug. 28

sports@adn.comAugust 28, 2013 

prep volleyball

South 3, East 2

The South and East volleyball teams opened the Cook Inlet Conference season with a five-set match at East High, where the Wolverines came out on top 25-22, 28-30, 25-13, 24-26, 15-11.

Kayla Simms recorded 26 assists for the Wolverines, Holly Morehouse nailed eight kills and Shelby Little struck for six kills.

East's Taria Page and Sydney Smith each came with 11 kills and Morgan Hill tossed in five. 

Dimond 3, Chugiak 0

Defending state champion Dimond continued its winning ways, opening the CIC volleyball season with a convincing 25-22, 25-16, 25-21 victory over host Chugiak on Wednesday.

Heidi Andrus' 29 digs led the Lynx, with Jenna Mixson dishing 23 assists. Leah Swiss and Chrisalyn Johnson spearheaded the offensive attack with 18 and 16 kills, respectively.

West 3, E. River 0

West opened the CIC volleyball season with a 25-11, 25-12, 25-14 sweep of visiting Eagle River on Wednesday.

Rita Dexter and Ashlee Tua each scored five kills for the Eagles, and Diana Lobontiu recorded eight digs.

Service 3, Bartlett 0

Powered by 18 digs from Alyssa Flynn, the Service volleyball team thumped Bartlett in three sets Wednesday, opening the CIC volleyball season with a 25-17, 25-18, 25-19 win at Bartlett High.

Morgan Christy chipped in eight kills and three blocks for the Cougars, and Tayleigh Talmadge added six kills.

Bartlett's Autumn Plews hit for six kills and Fia Manu drilled four.

prep tennis

Chugiak 5, Eagle River 4

Chugiak slipped past Eagle River 5-4 in a Cook Inlet Conference tennis meet Wednesday at Chugiak High.

Tasha Boyer won in girls singles 1 and Jacob Shercliffe picked up a victory in boys singles 2 for the Mustangs, who won their other three matches by forfeit.

Chugiak 5, Eagle River 4

Boys singles 1 -- Ryan Casey (ER) d Max Haines (C) 6-0, 6-0; Boys singles 2 -- Jacob Shercliffe (C) d Dagan Mullins (ER) 6-0, 6-0; Girls singles 1 -- Tasha Boyer (C) d Hannah Spainhour (ER) 6-1, 6-2; Girls singles 2 -- Claire Bottini (ER) d Izzy LaRue (C) 6-2, 6-0; Boys doubles 1 -- Jace Jerome/Daniel McLain (ER) d Grant Cook/Luke Oldham (C) 6-4, 6-3; Boys doubles 2 -- Kade Lekites/Daniel Ogden (C) won by default; Girls doubles 1 -- Mary Stone/Dana Bernhardt (ER) d Carrie Cook/Rebekah Jensen (C) 3-6, 6-1, 10-7; Girls doubles 2 -- Rose Fletcher/Autumn Harth (C) won by default; Mixed doubles -- Johnny Wolfe/Maggie Krafft (C) won by default.

South 7, East 2

Despite losses in boys and girls singles 1 matches, South cruised to a 7-2 win over East on Wednesday in a CIC tennis meet at East High.

South's Thomas Hanks won his match in boys singles 2 and Taylor Matthew won for the Wolverines in girls singles 2.

East's Eli Neslund and Ellen Rumley accounted for the T-birds' wins in boys singles 1 and girls singles 1, respectively.

South 7 East 2

Boys singles 1 -- 1) Eli Neslund (E) d. Alex Wong (S) 6-2, 6-3; Boys singles 2 -- Thomas Hanks (S) d Ari Hinrichs (E) 6-0, 6-1; Girls singles 1 -- Ellen Rumley (E) d. Christina Whitworth (S) 6-3, 6-0; Girls singles 2 -- Taylor Matthew (S) d. Abby McDiffett (E) 6-2, 4-6, 10-8; Boys doubles 1 -- Thomas Johnson/Terek Rutherford (S) d Will Kim/Alex Balasi (E) 6-3, 7-6 (3); Boys doubles 2 -- Brenden Hayhurst/Riel Deslaurniers (S) d. Elmer Bungay/Kongchen Yang (E) 6-3, 6-4; Girls doubles 1 -- Whitney Williams/Zoey Flynn (S) d. Morgan Rice/Kate Alversado (E) 6-0, 6-0; Girls doubles 2 -- Palden Flynn/Julie Pessetto (S) d. Kylie Fisher/Laura Horton (E) 6-0, 6-0; Mixed doubles -- Bryce Foster/Tyanna (S) d. Jesse Wight-Crask/Olivia Grant (E) 6-0, 6-4.

Dimond 6, Service 3

Dimond's Jason Hsi survived a three-set match against Service's Ben Erickson in the boys singles 2 division Wednesday to help the Lynx claim a 6-3 CIC tennis win at Service High.

Service earned all its victories in doubles matches, with Fiona Bruce and Matthew Stone teaming for a mixed-doubles triumph.

Dimond 6, Service 3

Boys singles 1 -- Cole Fox (D) d. Nathan Rabang, 6-0, 6-0; Boys singles 2 -- Jason Hsi (D) d. Ben Erickson, 7-6 (7-4), 6-3; Girls singles 1 -- Adrienne Fox (D) d. Lindsey VonTish, 6-0, 6-0; Girls singles 2 -- Nora Angmo (D) d. Sam Moorhead 6-1, 6-1; Boys doubles 1 -- Aden Moon/Christian Morgan (S) d. Alexis Solis/Kyle Stone, 6-0, 6-1; Boys doubles 1 -- Ian Kroloff/Nicholai Benko (S) d. Raphael Baluyut/Brent Quinn, 6-0, 6-0; Girls doubles 1 -- Megan Ahn/Emily Carey (D) d. Megan Lillis/Alliana Salanguit, 6-0, 6-2; Girls doubles 2 -- Roslyn McCormack/Kaily Stanton (D) d. Julia Catalan/Jizelle Catalan, 6-1, 6-3; Mixed doubles -- Fiona Bruce/Matthew Stone (S) d. Abigail Stahl/Noah Alexander, 6-0, 7-6 (7-3).

West 9, Bartlett 0

The West tennis team handled Bartlett to the tune of a 9-0 victory Wednesday in a CIC meet at the Bartlett courts.

West's Kiana Mitchell and Kalena Weinkler both earned straight-set wins in girls singles play, and the Eagles won four matches by forfeit.

West 9, Bartlett 0

Boys singles 1 -- Reed Lekander (W) d. scratch; Boys singles 2 -- Ed Burton (W) d. scratch; Girls singles 1 -- Madelyn Boslough (W) d. Kiana Mitchell (B) 6-2, 6-1; Girls singles 2 -- Kalena Weinkler (W) d. Cheryl Anspach (B) 6-3, 6-1; Boys doubles 1 -- Chas Anderson/Paul Lindenmuth (W) d. Jared Baird/Nathan Mitchell (B) 6-0, 6-0; Boys doubles 2 -- Sean Mahoney/Remy Libbrecht d. scratch; Girls doubles 1 -- Anita Samuel/Juliet Green (W) d. Syerra Powell/Maren Chadwick (B) 6-1, 6-0; Girls doubles 2 -- Bella Williams/Madai Soto (W) d. scratch; Mixed doubles -- Ellen Silverman/Anton Clark (W) def. Jessica Romero/ Jerry Vongkoth (B) 6-0

Valdez Silver Salmon Derby

New angler in second

Stacey Mitchell of Valdez didn't quite catch the leader in the Valdez Silver Salmon Derby on Tuesday, but her catch of 16.58 pounds was good enough to vault in to second place.

Fairbanks' Vernon Carlson remains in first place with his catch of 16.72 pounds, and Fairbanks' Carrie Little John moved down to third at 16.18 pounds.

First prize is $15,000, with $5,000 going to second place and $2,000 going to third. The Valdez Derby ends Sunday.

golf

AJGA awards

Blaise Thompson and Kyla Carlson each capped their summers on the golf course with an award this week. Both were named the Alaska Junior Golf Association players of the year in their age group.

Carlson, who won the AJGA girls state tournament earlier this month, was named the player of the year for girls 14-18. Thompson took the honor for boys age 16-18.

 

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service