Alaska State Fair schedule for Saturday

August 30, 2013 

ToDAY'S FAIR SCHEDULE

Mining Day

Borealis Theatre

1 p.m. -- Pure Prairie League with special guest Lulu Small

7 p.m. -- Brian Regan**

Borealis Plaza Tent

10 a.m. -- Last Frontier Dutch Oven Cook-off

Kid Zone

Noon-9 p.m. -- Victor's Garden, A forest fantasy-land

Noon-9 p.m. -- Brad's World Reptiles

1, 4 and 6 p.m. -- Brad's World Reptiles, "Creature Feature" stage show

Colony Stage

11 a.m. -- Alaska State Fair Fiddle Contest

2, 4 and 7 p.m. -- Michael Harrison

2:30 p.m. -- Sunshine Generation

3:15 and 6:30 p.m. -- Midnight Sun Singers

4:30 p.m. -- Alaska's Got Talent Preliminaries

8 p.m. -- Element 47, Family-friendly, high-energy rock

10 p.m. -- Alaskanette Baton Corps

Don Sheldon Events Center

10 a.m.-9 p.m. -- King Tut Exhibit

Farm Exhibits Building

Noon-8 p.m. -- Petting Zoo

Noon-8 p.m. -- Hens and roosters in the barnyard

Noon -- 4-H Jr. Market Livestock Auction

France Equestrian Center

10 a.m.-4 p.m. -- Summer Circuit III Horse Show

1-4 p.m. -- Various Equine Breeds on display

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Antwan Towner

1 p.m. -- Rick Brooks

2 p.m. -- Tracy Simmons

3:30 p.m. -- O Tallulah

4:30 p.m. -- Wings to Fly

5:30 p.m. -- The Gothard Sisters

7 p.m. -- Class of 52-53 Acoustic Jam

Woodlot Stage

5 and 8 p.m. -- Young Dubliners

Hoskins Exhibits

11:30 a.m. -- Paint a Lady Bug Rock

12:30 p.m. -- Duct Tape Bow Ties

1:30 p.m. -- Breakfast Casserole

2:30 p.m. -- Soaked & Dehydrated Whole Grain

3:30 p.m. -- Bread Braid

4 p.m. -- Entry Homemade Bread Baking Contest

7 p.m. -- Judging Homemade Bread Baking Contest

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- O Tallulah

3 p.m. -- Crooked Road

4 p.m. -- Tracy Simmons

5 p.m. -- EelHouse

6 p.m. -- Alaskajuns

7 p.m. -- FranKenCountry

Milking Parlor (in Farm Exhibits)

4 and 4:45 p.m. -- Goat Milking Demo

5:30 p.m. -- Cow Milking Demo

Office Court

10 a.m. -- Fairfest 3-on-3 Basketball Tournament

Corral

1:30, 3:30, 5:30 and 7 p.m. -- Kenai Racing Pigs

Purple Plaza

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show

Grandstand

11 a.m. -- Rodeo Mud Race**

4 p.m. -- Side-by-Side, Stadium Truck and Rally Car Racing**

Grandstand Lawn

1, 3 and 5 p.m. -- Cavallo Equestrian Arts

2, 4, 6 and 7 p.m. -- Pirates for Hire

Raven's People Stage:

Celebrating Alaska Native Cultures

12:30 and 4 p.m. -- Sivuqaq Dancers, St. Lawrence Island traditional dance

1 and 3 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik storyteller

2 p.m. -- World Eskimo Indian Olympics Eskimo Demo & Blanket Toss

3:30 p.m. -- Polly Andrews, Alaska Native storyteller

5 p.m. -- Raven's Radio Hour with Jack Dalton

7 p.m. -- Kodiak Island Drummers, Feel the rhythm!

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Fred Scheer's Lumberjack Show

Sluicebox

No minors after 6 p.m.

1:30 p.m. -- Lisa Good & Friends

3 p.m. -- Marty & Matt Raney

4:30 p.m. -- Bo Porter

6:30 p.m. -- Hobo Jim

9 p.m. -- Chill Factor with special guest John Tracy

Wineck Barn

Noon-8 p.m. -- Matanuska Colony history on display

Noon-8 p.m. -- Colony Kids Corner, Matanuska style activities for kids

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away," documentary of the New Deal pioneers

2 p.m. -- "Where the Matanuska Flows," stories by Alaska pioneers

4 and 7 p.m. -- "Cream Puff Pioneers," a Matanuska musical

Ticketed Event**

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service