Alaska State Fair schedule for Monday

AnchorageSeptember 1, 2013 

Alaska Airlines' Day

Borealis Theatre

3 p.m. -- Phillip Phillips**

Kid Zone

Noon-9 p.m. -- Victor's Garden, A forest fantasy-land

Noon-9 p.m. -- Brad's World Reptiles

1, 4 and 6 p.m. -- Brad's World Reptiles, "Creature Feature" stage show

Borealis Plaza Tent

Noon-4 p.m. -- Extreme Alaskans Meet & Greet, with Marty and Matt Raney, Lisa Kelly, Atz Lee Kilcher and Johnathan Hillstrand

Colony Stage

11:45 a.m. -- Pacific Bloom

12:30 p.m. -- Linda Sahara

1 p.m. -- Chugach Mountain Range Cloggers

1:30 p.m. -- Hafi Harim

2, 4 and 7 p.m. -- Michael Harrison

2:30 p.m. -- Alaska Button Box Gang

3 p.m. -- Kodiak Island Drummers

4:30 p.m. -- Alaska's Got Talent Finals

Don Sheldon Events Center

10 a.m.-9 p.m. -- King Tut Exhibit

Farm Exhibits Building

Noon-8 p.m. -- Petting Zoo

Noon-8 p.m. -- Hens and roosters in the barnyard

Noon -- 4-H Small Fry Showmanship

1 p.m. -- 4-H Fun Day

6 p.m. -- Farm Exhibit Closes

France Equestrian Center

10 a.m.-4 p.m. -- Summer Circuit III Horse Show

1-4 p.m. -- Various Equine Breeds on display

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Antwan Towner

1 p.m. -- Grover Neeley, High altitude music

2 p.m. -- Rick Brooks, Fingerstyle extraordinaire

3:30 p.m. -- Old Soul, Vocal-driven indie rock & country

4:30 p.m. -- Mountain Waxwings, Soaring bluegrass harmonies

5:30 p.m. -- Alaskajuns, Authentic bayou Cajun stomp

Woodlot Stage

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Hobo Jim

Hoskins Exhibits

12:30 p.m. -- Prolific Zucchini

1:30 p.m. -- Italian Cookies

2:30 p.m. -- EZ Biscotti

3:30 p.m. -- Crocheting with Plastic Bags

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- Old Soul

3 p.m. -- Sarah Peacock

4 p.m. -- Rick Brooks

5 p.m. -- Kevin Worrell & Michael Howard

6 p.m. -- Atz Kilcher

Milking Parlor (in Farm Exhibits)

4 and 4:45 p.m. -- Goat Milking Demo

5:30 p.m. -- Cow Milking Demo

6 p.m. -- Barn closes

Corral

11 a.m. -- Backhoe Rodeo, Professional operators show off their skills

Purple Plaza

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show

Grandstand

4 p.m. -- Demolition Derby**

Grandstand Lawn

2, 4 and 6 p.m. -- Pirates for Hire

Raven's People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures

12:30 and 4 p.m. -- Acilquq Dancers, Central Yup'ik traditional dance

1 and 3 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik Storyteller

2 p.m. -- Alaska Native games of skill and endurance

3:30 p.m. -- Polly Andrews, Alaska Native storyteller

5 p.m. -- Kodiak Island Drummers, Feel the rhythm

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Fred Scheer's Lumberjack Show

Sluicebox

No minors after 6 p.m.

1:30 p.m. -- Schlomer Brothers

3 and 8 p.m. -- Terry McDermott & The Bonfires

4:30 p.m. -- Sarah Peacock

6 p.m. -- Marty & Matt Raney,

9:30 p.m. -- Hobo Jim

Wineck Barn

Noon-8 p.m. -- Matanuska Colony history on display

Noon-8 p.m. -- Colony Kids Corner, Matanuska style activities for kids

Noon and 5 p.m.-- "Alaska Far Away," documentary of the New Deal pioneers

2 p.m. -- "The Matanuska Colony Barns," Barn Tour

2:30 p.m. -- "Where the Matanuska Flows," stories by Alaska pioneers

Ticketed Event**

 

Anchorage Daily News is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service