Although the Iditarod banquet will announce the bib numbers/race orders for the 2011 Iditarod, here is a list of the entrants for the race.
Entrant # | Name | Hometown | Status
1 Seavey Mitch M Seward AK USA Veteran
2 Neff Hugh M Tok AK USA Veteran
3 Schnuelle Sebastian M Whitehorse YT CANADA Veteran
4 Williams, Jr. Michael M Akiak AK USA Veteran
5 Gebhardt Paul M Kasilof AK USA Veteran
6 Zirkle Aliy F Two Rivers AK USA Veteran
7 Petit Nicolas M Girdwood AK Rookie
8 Bailey Jodi F Chatanika AK USA Rookie
9 Owens Melissa F Nome AK USA Veteran
10 Jones G.B. M Wasilla AK USA Veteran
11 Anderson Ken M Fairbanks AK USA Veteran
12 Seavey Dallas M Willow AK USA Veteran
13 Norden Brennan M Kasilof AK USA Rookie
14 Griffin Kelley F Wasilla AK USA Veteran
15 Jonrowe DeeDee F Willow AK USA Veteran
16 Berington Kristy F Kasilof AK USA Veteran
17 McDonald Wattie M Stonehaven Scotland UK Veteran
18 Linton Bruce M Kasilof AK USA Veteran
19 Janssen Scott M Anchorage AK USA Rookie
20 Gatt Hans M Whitehorse YT CANADA Veteran
21 Halverson Ellen F Wasilla AK USA Veteran
22 Currier Judy F Fairbanks AK USA Veteran
23 Storey Bob M Aukland NEW ZEALAND Rookie
24 Marshall Newton M St. Anne JAMAICA Veteran
25 Snodgrass Billy M DuBois WY USA Veteran
26 Mackey Lance M Fairbanks AK USA Veteran
27 Buser Martin M Big Lake AK USA Veteran
28 Hendricks Jessica F Two Rivers AK USA Veteran
29 Phillips Michelle F Tagish YT CANADA Veteran
30 Willomitzer Gerry M Whitehorse YT CANADA Veteran
31 Moore Allen M Two Rivers AK USA Veteran
32 Hendrickson Karin F Willow AK USA Veteran
33 DeNure Zoya F Gakona AK USA Veteran
34 Smyth Ramey M Willow AK USA Veteran
35 Kaltenborn Magnus M Lillehammer NORWAY Rookie
36 Herbst Trent M Ketchum ID USA Veteran
37 Taggart Angie F Ketchkan AK USA Rookie
38 Redington Jr Ray M Wasilla AK USA Veteran
39 Clarke Lachlan M Buena Vista CO USA Veteran
40 Hoffman Kris M Steamboat Springs CO USA Rookie
41 Thurston Tom M Oak Creek CO USA Veteran
42 Santos Mike M Cantwell AK USA Rookie
43 Bundtzen Robert M Anchorage AK USA Veteran
44 Maixner Kelly M Big Lake AK USA Rookie
45 Lindner Sonny M Two Rivers AK USA Veteran
46 Siirtola Heather F Talkeetna AK USA Veteran
47 Giblin Matt M Juneau AK USA Veteran
48 Carter Cain M Fairbanks AK USA Rookie
49 Kaiser Peter M Bethel AK USA Veteran
50 Bardoner James M Signal Mountain TN USA Rookie
51 Baker John M Kotzebue AK USA Veteran
52 Johnson Paul M Unalakleet AK USA Veteran
53 Nelson Robert M Kotzebue AK USA Veteran
54 Barnum Kirk M Grangeville ID USA Veteran
55 Savidis Justin M Willow AK USA Rookie
56 Smyth Cim M Big Lake AK USA Veteran
57 Haltmann Sven M Fairbanks AK USA Veteran
58 Royer Jessie F Fairbanks AK USA Veteran
59 Swenson Rick M Two Rivers AK USA Veteran
60 Stielstra Ed M McMillan MI USA Veteran
61 Sousa Gerald M Talkeetna AK USA Veteran
62 Hayashida Matt M Willow AK USA Veteran
By BETH BRAGG
bbragg@adn.com
Alaska Dispatch Publishing