Past champions
Boys
Year 2A 1A
2012 Noorvik Newhalen
2011 Point Hope Aniak
2010 Point Hope Napaskiak
2009 Point Hope Kalskag
2008 Galena Buckland
2007 Noorvik Buckland
2006 Yakutat Noorvik
2005 Cook Inlet Aca. Noorvik
2004 Lumen Christi Wainwright
2003 Hydaburg Noorvik
2002 Cook Inlet Aca. Shishmaref
2001 Point Hope Sand Point
2000 Angoon Noorvik
1999 Cook Inlet Aca. Sand Point
1998 Northway Buckland
1997 Unalaska Noorvik
1996 Unalakleet Noorvik
1995 Bristol Bay Shishmaref
1994 Nenana Selawik
1993 Adak Kiana
1992 Bristol Bay Hydaburg
1991 Unalakleet Ambler
1990 Abbott Loop Unalakleet
1989 Abbott Loop Hydaburg
1988 Bristol Bay Noatak
1987 Kake Kiana
1986 East Park Christ. Hydaburg
1985 East Park Christ. Klawock
1984 Kake Kiana
Girls
Year 2A 1A
2012 Point Hope Newhalen
2011 Skagway Port Lions
2010 Skagway Port Lions
2009 Yakutat Alak
2008 Yakutat Kiana
2007 Yakutat Nunamiut
2006 Ninilchik Kiana
2005 Bristol Bay Buckland
2004 Ninilchik King Cove
2003 Ninilchik Mountain Village
2002 Ninilchik Wainwright
2001 Ninilchik Noorvik
2000 Ninilchik Noorvik
1999 Klawock Aniak
1998 Point Hope Newhalen
1997 Ninilchik Sand Point
1996 Ninilchik Klawock
1995 Tok Noorvik
1994 Point Hope Noorvik
1993 McGrath Kivalina
1992 Bristol Bay Noorvik
1991 Tok Selawik
1990 Anderson Ambler
1989 Tok Klawock
1988 Tok Klawock
1987 Kake Klawock
1986 Anderson Koliganek
1985 Anderson Port Lions
1984 Northway Kiana
All-Tournament Teams
Class 1A
Girls
Maggie Beans, St. Mary's
Kandace Carroll, Fort Yukon
Josephine Nashookpuk, Alak
Ardyce Naykik, Alak
Sierra Nickoli, Newhalen
Stacey Panruk, Chefornak
Raven Phillips, Aniak
Ayla Rickteroff, Newhalen
Andrea Tunuchuk, Chefornak
Trisha Wolf, Aniak
Boys
Timothy Ahgook, Nunamiut
Thomas Amaktoolik, Golovin
Tyler Anelon, Newhalen
Eknaty Cobb, Newhalen
Harry Morgan Jr., Aniak
John Peterson, Golovin
Christian Schuerch, Kiana
Casey Sherman, Golovin
Gregory Trefon, Newhalen
Jonathan Tretikoff, Newhalen
Class 2A
Girls
Tina Esbenshade, Yakutat
Sophia Kalugin, Nikolaevsk
Chelsea Tooyak, Point Hope
Megan Bauder, Cook Inlet Academy
Cassi Williams, Klawock
Amanda Sage, Point Hope
Kelsie Leaf, Cook Inlet Academy
Jill Carle, Klawock
Caroline Long, Point Hope
Brianna Kirk, Noatak
Boys
Jake Taylor, Yakutat
Mike Rud, Birchwood Christian
Sergie Chukwak, Bristol Bay
Albert Simon, Hooper Bay
Danny Wells, Noorvik
Walter Tebbits, Noorvik
Dylan Keiffer, Birchwood Christian
Scott Kaganak, Scammon Bay
Chance Hunter, Scammon Bay
Elmer Armstrong III, Noorvik
Alaska Dispatch Publishing