AD Main Menu

UAA volleyball team picked to finish 3rd in GNAC

Coming off a runner-up finish in the conference last season and a third straight trip to the NCAA Division II tournament, the UAA volleyball team has been picked to finish third this season by Great Northwest Athletic Conference coaches.

Coaches in their preseason poll pegged Western Washington as No. 1 and Western Oregon as No. 2.

Voting was tight -- Western Washington received three first-place votes and 72 points, Western Oregon checked in with four first-place votes and 71 points, and the Seawolves racked two first-place votes and 70 points.

UAA, 18-9 overall last season, returns four letter-winners.

UAF, which went 2-24 last season for ninth place in the 10-team league, was picked No. 9.

UAA's Green & Gold exhibition match is 9 p.m. Saturday at the Wells Fargo Sports Complex.

PREP TENNIS

East 6, Eagle River 3

East High won all five doubles matches in straight sets Tuesday to score a 6-3 Cook Inlet Conference tennis win over Eagle River.

In the only match of nine to go to a third set, Dagan Mullins of Eagle River earned a 6-2, 3-6, 10-4 victory over William Kim in boys No. 2 singles.

East 6 Eagle River 3

Boys Singles 1 -- Ryan Roys(East) d. Eli Mullins (Eagle River) 6-0, 6-0. Boys Singles 2 -- Dagan Mullins (ER) d. William Kim (E) 6-2, 3-6, 10-4. Girls Singles 1 -- Claire Bottini (ER) d. Abigail McDiffett (E) 6-4, 6-0. Girls Singles 2 -- Karolena Williams (ER) d. Alexis Traxinger (E) 6-0, 6-0. Boys Doubles 1 -- Chris Chiu/Andy Kim (E) d. Ryan Casey/Quinn Hulse (ER) 6-1, 6-2. Boys Doubles 2 -- Jesse Wight-Crask/Wyatt Warfield (E) d. Jace Jerom/Daniel McLain (ER) 6-2, 6-4. Girls Doubles 1 -- Kathryn Hoke/Felicia Krieter (E) d. Kendall Mullins/Mary Stone (ER) 6-3, 6-3. Girls Doubles 2 -- Keelah Fisher/Olivia Grant (E) d. Dana Bernhardt/Hannah Spainhour (ER) 6-1, 6-3. Mixed Doubles -- Alec Parry/Ellen Rumley(E) d. Wesley Bennice/Madison Lewis (ER) 6-2, 6-2.

West 8, Chugiak 1

West surrendered just one game in winning all four singles matches Tuesday and earned a 8-1 CIC tennis win over Chugiak.

The Eagles only lost five games total in their eight match wins.

Chugiak's lone win came in come-from-behind fashion. The boys No. 2 doubles team of Skyler Fullmer and James Marchlinski racked a 5-7, 6-4, 11-9 win over Ben Claman and Keenan Hodges.

West 8 Chugiak 1

Boys Singles 1 -- Reed Lekander (W) d. Nate House (C) 6-0, 6-0. Boys Singles 2 -- Alex Wong (W) d. Jackson Page (C) 6-0, 6-1. Girls Singles 1 -- Ava Lekander (W) d. Victoria Goss (C) 6-0, 6-0. Girls Singles 2 -- Elana Fortson (W) d. Kristina Couburn (C) 6-0, 6-0. Boys Doubles 1 -- Skyler Fullmer/James Marchlinski (C) d. Ben Claman/Keenan Hodges (W) 5-7, 6-4, 11-9. Boys Doubles 2 -- Chas Anderson/Seneca Scott (W) d. Max Haines/Mitchell Sayer (C) 6-0, 6-2. Girls Doubles 1 -- Madelyn Boslough/Alli Haynes (W) d. Kelsey Metcalf/Tasha Boyer (C) 6-1, 6-0. Girls Doubles 2 -- Ellen Silverman/Aleah Kennedy (W) d. Sarah Miller/ Brianna Lundberg (C) 6-0, 6-0. Mixed Doubles -- Anton Clark/Saharra McKee (W) d. Ashley Nugent/Logan Bonney) 6-1, 6-0.

Dimond 6, Service 3

Dimond won four of five doubles matches, including two that extended to a third-set tiebreaker on Tuesday, to register a 6-3 CIC tennis win against Service.

The Lynx No. 1 boys doubles team of Jun Lee and Jason Hsi rebounded from a first-set loss to top Christian Moregan and Matthew Stone, 4-6, 6-4, 12-10.

Dimond 6, Service 3

Boys Singles 1 -- Jayden Hodgson (S) d. Cole Fox (D), 6-2, 6-0. Boys Singles 2 -- Aden Moon (S) d. Kyle Stone (D), 6-1, 6-4. Girls Singles 1 -- Laureen Drake (D) d. Huiling Zhao (S), 6-0, 6-0. Girls Singles 2 -- Madison Chan (D) d. Lindsey VonTish (S) 6-4, 6-1. Girls Doubles 1 -- Megan Ahn/Savanah Hartley (D) d. Sarada Prasad/Kelsey Lindahl (S), 6-3, 6-4. Girls Doubles 2 -- Megan Lillis/Samantha Moorhead (S) d. Signe Stanton/Isabel Mills (D), 6-2, 6-1. Boys Doubles 1 -- Jun Lee/Jason Hsi (D) d. Christian Morgan/Matthew Stone (S), 4-6, 6-4, (12-10). Boys Doubles 2 -- Clayton Nadan/Jack Sedor (D) d, Nathan Rabang/Ian Kroloff (S), 6-4, 6-2. Mixed Doubles -- Adrien Fox/Susumu Jones(D) d. Jessica Piraino/Rayce Carey (S), 6-2, 2-6, (10-4).



Anchorage Daily News