AD Main Menu

Tuesday's State Fair Schedule

BILL ROTH / Anchorage Daily News

TUESDAY'S FAIR SCHEDULE

** = extra fee applies

Borealis Theatre

7 p.m. -- Jo Dee Messina**

The Sluicebox

No minors after 6 p.m.

3:30 p.m. -- Ever Ready

5 p.m. -- Mike Olson Band

7 p.m. -- Here 2 Play

9 p.m. -- Northern Comfort

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- Harlan Scudder

3 p.m. -- Dan Lesperance

4 p.m. -- Melissa Mitchell

5 p.m. -- Old Soul

6 p.m. -- Keith Junot

Woodlot Stage

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Hobo Jim

7 p.m. -- Third Marine Aircraft Wing Band

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Scheer's Lumberjack Show

Grandstand Lawn

1, 3 and 5 p.m. -- Pirates for Hire, a pirate-themed entertainment troupe.

Don Sheldon Events Center

Noon-10 p.m. -- "Our Body: Live Healthy" educational exhibit displays real human specimens. (Recommended for ages 12 and older.)

Colony Stage

Noon -- Magic with Don Russell

1 p.m. -- Hooper Bay Dancers

1:30, 3:30 and 6:30 p.m. -- The Gothard Sisters

2, 4 and 7 p.m. -- Powerhouse

2:30 and 5 p.m. -- Alaska Dance Promotions

3 and 5:30 p.m. -- Studio 49

4:30 and 6 p.m. -- Midnight Sun Cloggers

8 p.m. -- Back Acres

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Juggler Paul Isaak

1 p.m. -- Great Horned Owl Demo

2 p.m. -- Mike Olson

3:30 p.m. -- Old Soul

4:30 p.m. -- Dan Lesperance

5:30 p.m. -- Melissa Mitchell

Pioneer Plaza

2, 4 and 6 p.m. -- Cirque De La Vie

Pebble Corral

1:30, 3:30 and 5:30 p.m. -- Canine Stars

6 p.m. -- Staff goat milking challenge competition

Borealis Plaza Tent

1-5 p.m. -- "Bright Idea" Young Entrepreneurs Center

Raven's People Tent

2, 3:30 and 5:30 p.m. -- Hooper Bay Dancers

2:30 and 5 p.m. -- Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller

4 and 6 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik storyteller

Wineck Barn

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away" documentary about New Deal pioneers.

Noon-8 p.m. -- UAF "OneTree" Birch Art Exhibit

1:30 p.m. -- Garden tours guided by the fair's head gardener

2 p.m. -- "Where the River Matanuska Flows" documentary

Kid Zone

Noon-8 p.m. -- Children's garden

1, 4 and 6 p.m. -- Woody's Menagerie, educational wildlife exhibit

Farm Exhibits

Noon-3 p.m. -- Great pumpkin weigh-off

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, hens and roosters in a barnyard setting.

Noon-8 p.m. -- Petting zoo

Noon-10 p.m. -- Crop, flower, livestock, rabbit and poultry exhibits

3-7 p.m. -- 4-H Livestock Entry

4-8:30 p.m. -- Second entry poultry and rabbit

Milking Parlor in Farm Exhibits

2 p.m. -- Skunk demonstration

4 and 4:45 p.m. -- Goat milking demonstration

5 p.m. -- Cow milking demonstration

Hoskins Exhibits

12:30 p.m. -- Make and take peaceful pentagons

1:30 p.m. -- Healthy Kids Snacks

2:30 p.m. -- Painting With Flowers

3:30 p.m. -- Make and Take decorative envelopes

Irwin Exhibits

Noon-10 p.m. -- Woodworking, quilting, fiber arts, hand and needlework demos

Noon-10 p.m. -- Quilt show, on the hour

Yellow Gate Lawn

2, 4 and 7 p.m. -- Equi-Mazing equestrian trick riders

France Equestrian Center

6 - 7:30 p.m. -- Alaska Equine Therapy

Around the Grounds

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show

Noon-5 p.m. -- Buddy Days