AD Main Menu

Wednesday's state fair schedule (8/29)

WEDNESDAY (AUG. 29) SCHEDULE

** = extra fee applies

Borealis Theatre

7 p.m. -- The Avett Brothers**

The Sluicebox

No minors after 6 p.m.

3:30 p.m. -- Uncle Bob and the Crackers

5 p.m. -- Big Fungus

7 p.m. -- Monica Lettner Band

9 p.m. -- Seth Freeman Band

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- 150 Grit

3 p.m. -- John Cook Trio

4 p.m. -- Danger Town

5 p.m. -- Emma Hill

6 p.m. -- C-Note String Band

7 p.m. -- Old Soul

Woodlot Stage

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Alaska's Hobo Jim

7 p.m. -- Legendary Karaoke Contest Finals

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Scheer's Lumberjack Show

Grandstand Lawn

1, 3 and 5 p.m. -- Pirates for Hire, a pirate-themed entertainment troupe.

Don Sheldon Events Center

Noon-10 p.m. -- "Our Body: Live Healthy" educational exhibit displays real human specimens. (Recommended for ages 12 and older.)

Colony Stage

12:30 and 2:30 p.m. -- Prime Time Dancers

1 p.m. -- Qatalina and Co. Dance Fusion

1:30, 3:30 and 6:30 p.m. -- The Gothard Sisters

2, 4 and 7 p.m. -- Powerhouse

3 p.m. -- Miracle Drummers and Dancers

5 p.m. -- Rockin Seniors

5:30 p.m. -- Main Squeeze

8 p.m. -- Passage: Navy Band Northwest

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Juggler Paul Isaak

1 p.m. -- Lazy Mountain Girls

2 p.m. -- Danger Town

3:30 p.m. -- Emma Hill

4:30 p.m. -- Doc South and Friends

5:30 p.m. -- John Cook Trio

Pioneer Plaza

2, 4 and 6 p.m. -- Cirque De La Vie

Pebble Corral

1:30, 3:30 and 5:30 p.m. -- Canine Stars

Borealis Plaza Tent

1-2 p.m. -- Senior joke and story telling

2-5 p.m. -- Senior activities

Raven's People Tent

2, 3:30 and 5:30 p.m. -- Barrow Traditional Dancers

2:30 p.m. -- Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller

4 and 6 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik storyteller

5 p.m. -- Miracle Drummers and Dancers

Wineck Barn

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away" documentary about New Deal pioneers.

Noon-8 p.m. -- UAF "OneTree" Birch Art Exhibit

1:30 p.m. -- Garden tours guided by the fair's head gardener

2 p.m. -- "Where the River Matanuska Flows" documentary

Kid Zone

Noon-8 p.m. -- Children's garden

1, 4 and 6 p.m. -- Woody's Menagerie, educational wildlife exhibit

Farm Exhibits

Noon-9 p.m. -- Second entry crops and flower exhibits

Noon-6 p.m. -- 4-H Market Livestock Judging

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, hens and roosters in a barnyard setting.

Noon-8 p.m. -- Petting zoo

Noon-10 p.m. -- Crop, flower, livestock, rabbit and poultry exhibits

Milking Parlor in Farm Exhibits

4 and 4:45 p.m. -- Goat milking demonstration

5 p.m. -- Cow milking demonstration

Hoskins Exhibits

Noon-9 -- Second entry baked goods

Irwin Exhibits

Noon-10 p.m. -- Woodworking, quilting, fiber arts, hand and needlework demos

Noon-10 p.m. -- Quilt show, on the hour

Yellow Gate Lawn

2, 4 and 7 p.m. -- Equi-Mazing equestrian trick riders

France Equestrian Center

6-9 p.m. -- Gymkhana horse games

Around the Grounds

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show

Noon-5 p.m. -- Buddy Days