AD Main Menu

Thursday's Alaska State Fair schedule

THURSDAY, AUG. 30

** = extra fee applies

Borealis Theatre

7 p.m. -- Jeff Dunham**

The Sluicebox

No minors after 6 p.m.

2 p.m. -- Matt Hammer

3:30 p.m. -- Crown Point

5 p.m. -- LTM (Lulu, Trish and Marilyn)

7 p.m. -- Silver Train

9 p.m. -- Chill Factor with John Tracy

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- Doug Briney

3 p.m. -- Lulu Small

4 p.m. -- Chris Oudean

5 p.m. -- Matt Hammer

6 p.m. -- Marty Raney and Friends

Woodlot Stage

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Alaska's Hobo Jim

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Scheer's Lumberjack Show

Grandstand Lawn

1, 3 and 5 p.m. -- Pirates for Hire, a pirate-themed entertainment troupe.

Don Sheldon Events Center

Noon-10 p.m. -- "Our Body: Live Healthy" educational exhibit displays real human specimens. (Recommended for ages 12 and older.)

Colony Stage

12:30 and 2:30 p.m. -- Midnight Sun Singers

1:30, 3:30 and 6:30 p.m. -- The Gothard Sisters

2, 4 and 7 p.m. -- Powerhouse

3 and 5 p.m. -- Two Steps from Heaven

5:30 p.m. -- Alaska Brass

8 p.m. -- Top Cover

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Juggler Paul Isaak

1 p.m. -- 150 Grit

2 p.m. -- Chris Oudean

3:30 p.m. -- Matt Hammer

4:30 p.m. -- Devynn Maclure

5:30 p.m. -- Frank Iarossi and Friends

7 p.m. -- Annual Doc Schultz Memorial and Farewell to Frank Iarossi Jam, hosted by Matt Hammer and Lulu Small

Pioneer Plaza

2, 4 and 6 p.m. -- Cirque De La Vie

Pebble Corral

1:30, 3:30 and 5:30 p.m. -- Canine Stars

Borealis Plaza Tent

1-5 p.m. -- Ag games

Raven's People Tent

2, 3:30 and 5:30 p.m. -- Barrow Traditional Dancers

2:30 and 5 p.m. -- Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller

4 and 6 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik storyteller

Wineck Barn

Noon -- "Alaska Far Away" documentary about New Deal pioneers.

Noon-8 p.m. -- UAF "OneTree" Birch Art Exhibit

1:30 p.m. -- Garden tours guided by the fair's head gardener

1:30 p.m. -- Hay Bale Theater

Kid Zone

Noon-8 p.m. --Children's garden

1, 4 and 6 p.m. -- Woody's Menagerie, educational wildlife exhibit

Farm Exhibits

Noon-7 p.m. -- 4-H Livestock Classes

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, hens and roosters in a barnyard setting.

Noon-8 p.m. -- Petting zoo

Noon-10 p.m. -- Crop, flower, livestock, rabbit and poultry exhibits

Milking Parlor in Farm Exhibits

4 and 4:45 p.m. -- Goat milking demonstration

5 p.m. -- Cow milking demonstration

Hoskins Exhibits

12:30 p.m. -- Crocheting with Plastic Bags

1:30 p.m. -- Kids' Head Scarves

2:30 p.m. -- Gluten Free

3:30 p.m. -- Make and Take Decorative Envelopes

Irwin Exhibits

Noon-10 p.m. -- Woodworking, quilting, fiber arts, hand and needlework demos

Noon-10 p.m. -- Quilt show, on the hour

Yellow Gate Lawn

2, 4 and 7 p.m. -- Equi-Mazing equestrian trick riders

Around the Grounds

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show