AD Main Menu

Saturday's Alaska State Fair schedule, best bets

Saturday's best bets

George Thorogood and the Destroyers

Alaskans probably already know what to expect from George Thorogood and the Destroyers. For one, the band and its signature brand of blues-rock played last year's fair. That, and "Bad to the Bone" is one of the single most recognizable songs in the rock 'n' roll canon. Catch them 7 p.m. on the Borealis Stage, $35 or $75 for reserved seating.

Alaska State Fair Fiddle Contest

Hear some fiddlers flaunt their talent, showcasing their bluegrass, Celtic, swing and Cajun licks at the Colony Stage, 11:30 a.m.-2 p.m.

Strongman of the North

Catch these feats of strength from some of Alaska's biggest and burliest as they compete in events like the Farmers Walk, Yoke Walk, Tire Flip and the Sandbag, Keg and Sled Medley, at the Office Court, noon-5 p.m.

Meet and Great Alaska's Iditarod Legends

Meet four-time Iditarod champions Lance Mackey and Martin Buser along with Dick Mackey, Dee Dee Jonrow, Mitch Seavey, Dallas Seavey, Hugh Neff and Ramey Smyth, plus some athletic dogs, 1:30-5 p.m. at the Borealis Plaza.

-- Matt Sullivan

SATURDAY'S SCHEDULE

** = extra fee applies

Borealis Theatre

7 p.m. -- George Thorogood and the Destroyers**

The Sluicebox

No minors after 6 p.m.

1:30 p.m. -- Bottle Caps for Dollars

3 p.m. -- LTM (Lulu, Trish and Marilyn)

4:30 p.m. -- Nokie Edwards, former lead guitarist with The Ventures

6:30 p.m. -- Bo Porter

8:30 p.m. -- Hobo Jim

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- Dave King

3 p.m. -- Gothard Sisters

4 p.m. -- Bootleg Brown

5 p.m. -- Kerr Family Band

6 p.m. -- Monica Lettner

7 p.m. -- Alt Twang

Woodlot Stage

4 p.m. -- Homesteader Games with Hobo Jim

7 p.m. -- Hell's Belles

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Scheer's Lumberjack Show

Grandstand

4 p.m. -- Rally Cross**

Grandstand Lawn

1, 3 and 5 p.m. -- Pirates for Hire, a pirate-themed entertainment troupe.

Don Sheldon Events Center

10 a.m.-10 p.m. -- "Our Body: Live Healthy" educational exhibit displays real human specimens. (Recommended for ages 12 and older.)

Colony Stage

10:30 a.m. -- Sunshine Generation of Anchorage

11:30 a.m. -- Alaska State Fair Fiddle Contest

2, 4 and 7 p.m. -- Powerhouse

2:30 p.m. -- Barrow Traditional Dancers

3 p.m. -- Kodiak Island Drummers

5 p.m. -- Alaska's Got Talent

8 p.m. -- Element 47

10 p.m. -- Alaskanette Baton Corps

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Juggler Paul Isaak

1 p.m. -- Frozen Pony with Jeanene Walker

2 p.m. -- Bootleg Brown

3:30 p.m. -- Dave King

4:30 p.m. -- Alt Twang

5:30 p.m. -- Gothard Sisters

Pioneer Plaza

2, 4 and 6 p.m. -- Cirque De La Vie

Pebble Corral

1:30, 3:30, 5:30 and 7 p.m. -- Canine Stars

Office Court

Noon-5 p.m. -- Strongman of the North Showdown

Borealis Plaza Tent

1-5 p.m. -- Meet and greet Alaska's Iditarod legends

Raven's People Tent

1 and 3 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik storyteller

2 p.m. -- Uncle Albert and the Sunshine Band

3:30 p.m. -- Barrow Traditional Dancers

5 p.m. -- Raven's Radio Hour, Alaska Native style comedy

7 p.m. -- Kodiak Island Drummers

Wineck Barn

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away" documentary about New Deal pioneers.

Noon-8 p.m. -- UAF "OneTree" Birch Art Exhibit

1:30 p.m. -- Garden tours guided by the fair's head gardener

1:30 and 4:30 p.m. -- Matanuska Colony Barns, presentation by author Helen Hegener

2 p.m. -- "Where the River Matanuska Flows" documentary

Kid Zone

10 a.m.-8 p.m. -- Children's garden

1, 4 and 6 p.m. -- Woody's Menagerie, educational wildlife exhibit

Farm Exhibits

Noon-4 p.m. -- Junior Market Livestock Auction

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, hens and roosters in a barnyard setting.

Noon-8 p.m. -- Petting zoo

Noon-10 p.m. -- Crop, flower, livestock, rabbit and poultry exhibits

Milking Parlor in Farm Exhibits

4 and 4:45 p.m. -- Goat milking demonstration

5 p.m. -- Cow milking demonstration

Hoskins Exhibits

11:30 a.m. -- Paint a Lady Bug Rock

12:30 p.m. -- Beaded Bracelet

1:30 p.m. -- Quick and Easy Candy

2:30 p.m. -- Whole Grain Bread

3:30 p.m. -- Heart Healthy Bread Spreads

4 p.m. -- Entry Homemade Quick Bread Baking Contest

7 p.m. -- Judging Homemade Quick Bread Baking Contest

Irwin Exhibits

Noon-10 p.m. -- Woodworking, quilting, fiber arts, hand and needlework demos

Noon-10 p.m. -- Quilt show, on the hour

Yellow Gate Lawn

2, 4 and 6 p.m. -- Equi-Mazing equestrian trick riders

Around the Grounds

11:30 a.m., 1:30, 3:30 and 5:30 p.m. -- Flight Crew, UAA student team pursuing higher education

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show