AD Main Menu

Dimond sweeps swimming tri-meet

Arianna Rhode, Jenny Wilcox and Jackson Ursin each won two races Friday to boost Dimond to a Senior Meet sweep of the team titles in a three-team Cook Inlet Conference meet at Dimond.

Girls

Dimond 147, South 93, Bartlett 50

200 Medley Relay -- 1) Dimond (Wilcox, Rhode, Wray, Oakley), 1:55.46; 3) Dimond, 2:07.88. 200 Free -- 1) Rhode, A, D, 2:03.45; 2) Oakley, M, D, 2:08.15; 3) Wichorek, M, So, 2:13.72. 200 IM -- 1) Schoff, A, So, 2:20.63; 2) Wray, K, D, 2:21.26; 3) Williams, K, D, 2:28.13. 50 Free -- 1) Wilcox, J, D, 26.35; 2) Jarupakorn, J, B, 27.55; 3) Paskvan, K, D, 27.91. 1-meter Diving -- 1) Burbank, M, So, 156.90; 2) Bennett, P, D, 145.55; 3) Sarkey, E, So, 122.10. 100 Fly -- 1) Hampton, A, D, 1:03.71; 2) Stewart, E, So, 1:08.42; 3) Jarupakorn, J, B, 1:08.47. 100 Free -- 1) Wilcox, J, D, 57.52; 2) Oakley, M, D, 59.24; 3) Jarupakorn, C, B, 1:01.26. 500 Free -- 1) Ross, T, D, 5:46.76; 2) Hanson, O, D, 5:47.72; 3) Ake, A, So, 6:24.69. 200 Free Relay -- 1) Dimond (Hampton, Wray, Wilcox, Williams), 1:46.79; 2) South, 1:52.63; 3) Dimond, 1:55.63. 100 Back -- 1) Rhode, A, D, 1:01.73; 2) Schoff, A, So, 1:05.14; 3) Jarupakorn, C, B, 1:09.39. 100 Breast -- 1) Jurrens, C, B, 1:14.81; 2) Cvancara, S, D, 1:16.56; 3) Hawkins, M, D, 1:16.61. 400 Free Relay -- 1) Dimond (Oakley, Ross, Hanson, Williams), 4:01.27; 2) Bartlett, 4:16.09; 3) South 4:17.01.

Boys

Dimond 152, South 127, Bartlett 20

200 Medley Relay -- 1) Dimond (Wilcox, Chan, O'brien, Monaghan), 1:45.60; 2) Dimond, 1:52.52; 3) South 1:53.02. 200 Free -- 1) Ursin, J, D, 1:48.23; 2) Dupree, M, So, 1:56.46; 3) Bennon, A, So, 1:58.52. 200 IM -- 1) Summers, M, D, 2:04.22; 2) Hanni, J, D, 2:10.74; 3) Dragomir, D, So, 2:16.03. 50 Free -- 1) Emili, X, So, 23.14; 2) Lai, N, So, 23.22; 3) Wilcox, E, D, 23.32. 1M Diving -- 1) Bennett, C, D, 232.00; 2) Desatoff, A, D, 176.35; 3) Knutson, C, So, 137.10. 100 Fly -- 1) Wilcox, E, D, 54.45; 2) Emili, X, So, 55.29; 3) Chan, C, D, 56.36. 100 Free -- 1) Ursin, J, D, 49.63; 2) Lai, N, So, 51.92; 3) Behm, A, So, 52.74. 500 Free -- 1) Hanni, J, D, 5:14.95; 2) Emili, R, So, 5:31.49; 3) Horwatt, M, D, 5:34.78. 200 Free Relay -- 1) Dimond (Wilcox, Ursin, Monaghan, Summers), 1:31.66; 2) South 1:32.55; 3) Dimond, 1:41.50. 100 Back -- 1) Chan, C, D, 57.98; 2) Summers, M, D, 1:00.99; 3) Emili, R, So, 1:09.06. 100 Breast -- 1) O'brien, J, D, 1:06.43; 2) Dragomir, D, So, 1:06.66; 3) Cvancara, L, D, 1:09.19. 400 Free Relay -- 1) South (Dupree, Dragomir, Lai, Emili), 3:27.20; 2) Dimond, 3:31.07; 3) South 4:00.12.

Relay win lifts Chugiak

The Chugiak girls won the final event of the meet to cement their win in a three-team swim meet Friday at Eagle River. The Mustangs claimed victory in the 400-yard free relay to take a 10-point win over Service.

In the boys competition, Service took a comfortable win over Chugiak and Eagle River.

Boys

Service 135, Chugiak 114, Eagle River 79.

200 medley relay -- 1, Chugiak 1:49.92. 2, Service 1:50.21. 3, Eagle River 1:55.97. 200 free -- 1, Fox-Icarro, Blaise, ER, 1:55.32. 2, Krasnican, Thomas, Service 1:57.41. 3, Hennings-Booth, Jonah, Chugiak, 2:00.13. 200 IM -- 1, Berlin, Jackson, Service 2:18.86. 2, Ensign, Grant, Chugiak, 2:21.66. 3, Weber, Nathan, ER, 2:22.58. 50 free -- 1, Espe, Ethan, Chugiak, 24.18. 2, Hodgson, Jayden, Service 26.51. 3, Aschenbrenner, Luke, Chugiak, 26.98. Diving -- 1, Fugere, Shawn, Chugiak, 137.35. 2, Austin, Jack, Service 129.30. 3, Rochom, Austin, Chugiak, 123.35. 100 fly -- 1, Krasnican, Thomas, Service 59.19. 2, Hennings-Booth, Jonah, Chugiak, 1:00.35. 3, Berlin, Jackson, Service 1:01.36. 100 free -- 1, Adams, Nathanial, Service 51.18. 2, Rogers, Jonah, Service 55.37. 3, Wilder, Mitch, Chugiak, 59.03. 500 free -- 1, Harper, Zachery, Service 6:18.11. 2, Cluff, Derek, Chugiak, 6:27.74. 3, Kim, Andrew, Service 6:39.12. 200 free relay -- 1, Service 1:36.42. 2, Eagle River 1:41.30. 3, Chugiak 1:41.33. 100 back -- 1, Rogers, Jonah, Service 1:04.78. 2, Hodgson, Jayden, Service 1:06.93. 3, Korzon, Erik, ER, 1:09.28. 100 breast -- 1, Adams, Nathanial, Service 1:07.04. 2, Babin, Gabe, Chugiak, 1:17.10. 3, Oakley, Everett, Service 1:26.95. 400 free relay -- 1, Eagle River 3:47.07. 2, Chugiak 3:57.33. 3, Service 3:57.53.

Girls

Chugiak 118, Service 108, Eagle River 97

200 medley relay -- 1, Chugiak 2:00.66. 2, Eagle River 2:02.62. 3, Service 2:06.83. 200 free -- 1, Jennings, Emmie, Chugiak, 2:04.42. 2, Tarbath, Emma, Service 2:15.23. 3, Farmer, Melinda, Service 2:21.02. 200 IM -- 1, Mondl, Kate, ER, 2:25.99. 2, Holtman, Cierra, Chugiak, 2:33.74. 3, Schlenker, Willow, Service 2:41.59. 50 free -- 1, Burke, Sam, Chugiak, 26.15. 2, Adams, Victoria, Service 26.33. 3, Geskey, Julia, ER, 26.80. Diving -- 1, Friedli, Kaitlin, Chugiak, 179.30. 2, Stone, Jami, ER, 169.34. 3, Case, Megan, ER, 103.30. 100 fly -- 1, Blackstone, Abby, Chugiak, 1:10.56. 2, Fox-Singh, Courtney, ER, 1:13.30. 3, Morris, Ansley, Service 1:14.61. 100 free -- 1, Bruce, Jordyn, ER, 59.83. 2, Hodgson, Joley, Service 1:00.99. 3, Wangstrom, Zoe, Service 1:04.62. 500 free -- 1, Tarbath, Emma, Service 6:03.03. 2, Morris, Ansley, Service 6:50.29. 3, Coy, Samantha, ER, 7:01.84. 200 free relay -- 1, Eagle River 1:48.95. 2, Service 1:51.36. 3, Chugiak 1:54.49. 100 back -- 1, Jennings, Emmie, Chugiak, 1:04.45. 2, Holtman, Cierra, Chugiak, 1:11.61. 3, Farmer, Melinda, Service 1:12.83. 100 breast -- 1, Adams, Victoria, Service 1:14.36. 2, Blackstone, Abby, Chugiak, 1:23.86. 3, Headrick, Marissa, Chugiak, 1:26.99. 400 free relay -- 1, Chugiak 3:55.03. 2, Eagle River 3:55.41. 3, Service 4:29.48.

West Valley sweeps

West Valley grabbed both team victories Friday in a three-team meet with East and West at West High. The boys took a narrow win over West 120-107, and the girls held off East 120-106.

Girls

West Valley 120, East 106, West 99

200 Medley Relay -- 1) West Valley (Wetterhall, Vanessa, O'Donoghue, K, Wetterhall, Victoria, Torres, A), 2:00.74; 2) East High, 2:04.54; 3) West High, 2:07.46. 200 Free --1) Cavanaugh, J, E, 2:07.82; 2) Dixon, A, WV, 2:22.90; 3) Pierce, J, E, 2:24.90. 200 IM -- 1) Burr, E, E, 2:33.11; 2) Gordon, L, W, 2:39.54; 3) Hannah, J, WV, 2:44.85. 50 Free -- 1) Saverbrey, C, E, 26.31; 2) DeGeorge, T, W, 26.83; 3) O'Donoghue, K, WV, 26.99. 1M Diving -- 1) Decker, A, W, 111.90; 2) Haxby, K, W, 100.95; 3) Galvez-Sealock, D, E, 77.80. 100 Fly -- 1) Wetterhall, V, WV, 1:06.19; 2) Burr, E, E, 1:14.07; 3) Pile, M, WV, 1:21.45. 100 Free -- 1) DeGeorge, T, W, 57.17; 2) Cavanaugh, J, E, 57.41; 3) Randall, A, WV, 58.83. 500 Free -- 1) Harris, L, W, 6:18.02; 2) Franz, C, WV, 6:38.88; 3) Berntsen, C, E, 6:51.71. 200 Free Relay -- ) West Valley (O'Donoghue, K, Heaton, C, Randall, A, Wetterhall, T), 1:48.96; 2) West 1:56.97; 3) West Valley, 1:57.66. 100 Back -- 1) Saverbrey, C, E, 1:07.59; 2) Heaton, C, WV, 1:09.90; 3) Heubner, C, W, 1:13.12. 100 Breast -- 1) Torres, A, WV, 1:15.55; 2) Woo, S, W, 1:27.92; 3) Wetterhall, V, WV, 1:29.88. 400 Free Relay -- 1) East (Burr, E, Berntsen, C, Sauerbrey, C, Cavanaugh, J), 4:04.37; 2) West Valley, 4:05.97; 3) West 4:21.51.

Boys

West Valley 120, West 107, East 79

200 Medley Relay -- 1) West Valley (Stout, Caleb, O'Donoghue, T, Nicholson, R, Vironin, I), 1:51.38; 2) East High, 1:57.98; 3) West High, 2:05.75. 200 Free -- 1) Nicholson, R, WV, 1:58.48; 2) Chen, R, WV, 1:59.04; 3) Delara, J, E, 2:08.05. 200 IM -- 1) Steger, E, E, 2:16.84; 2) Voronin, I, WV, 2:21.91; 3) Hellen, A, W, 2:33.87. 50 Free -- 1) O'Donoghue, T, WV, 22.97; 2) Roylance, K, W, 24.48; 3) Emerson, N, E, 25.27. 1M Diving -- 1) Totten, C, W, 143.70; 2) Saehchao, C, E, 125.40; 3) Sivitz, J, W, 95.60. 100 Fly -- 1) O'Donoghue, T, WV, 1:03.78; 2) Emerson, N, E, 1:05.13; 3) Jacob, B, W, 1:10.25. 100 Free -- 1) Nicholson, R, WV, 52.84; 2) Roylance, K, W, 53.49; 3) Zahn, J, WV, 59.80. 500 Free -- 1) Chen, R, WV, 5:26.06; 2) Carson, J, WV, 5:27.50; 3) Delara, J, E, 5:53.57. 200 Free Relay -- 1) West Valley (Nicholson, R, Chen, R, Carson, J, O'Donoghue, T), 1:37.42; 2) East 1:48.65; 3) West 2:06.59. 100 Back -- 1) Steger, E, E, 59.60; 2) Stout, C, WV, 1:02.94; 3) Hellen, A, W, 1:10.18. 100 Breast -- 1) Zahn, J, WV, 1:19.13; 2) Wise, T, W, 1:19.39; 3) Walker, D, E, 1:22.83. 400 Free Relay --1 ) West Valley (Chen, R, Carson, J, Voronin, I, Zahn, J), 3:42.73; 2) West 3:58.27; 3) West 3:56.81.



Anchorage Daily News