AD Main Menu

Chugiak sweeps Bartlett in swimming

The Chugiak swimming and diving team topped Bartlett in boys and girls competition in a Cook Inlet Conference meet at Bartlett High on Friday.

Girls

Chugiak, 112, Bartlett, 89

200 medley relay -- 1, Bartlett (Jarupakorn, Jurrens, Jarupakorn, Olmstead), 2:10.56. 200 free -- 1, Jarupakorn, Jennifer, B, 2:18.87. 2, Parker, Katie, C, 2:27.82. 3, Olmstead, Kelsey, B, 2:33.72. 200 IM -- 1, Jurrens, Cannon, B, 2:29.89. 2, Headrick, Marissa, C, 2:41.72. 3, Bookout, Brandy, C, 2:51.49. 50 free -- 1, Dodenhoff, Savannah, B, 29.95. 2, Devine, Ally, C, 33.28. 3, Kim, Nami, B, 35.26. Diving -- 1, Friedli, Kaitin, C, 166.65. 2, Soto, Alex, B, 137.25. 100 butterfly -- 1, Jarupakorn, Jennifer, B, 1:09.67. 2, Headrick, Marissa, C, 1:19.66. 3, Parker, Katie, C, 1:26.82. 100 free -- 1, Jarupakorn, Christine, B, 1:01.75. 2, Dodenhoff, Savannah, B, 1:09.43. 3, Lindsey, Heather, B, 1:16.00. 500 free -- 1, Olmstead, Kelsey, B, 6:27.99. 2, Williams, Bea, C, 6:46.47. 3, Don, Phylicia, C, 7:03.50. 200 free relay -- 1, Chugiak (Devine, Headrick, Parker, Burke), 1:57.34. 2, Chugiak 1:59.64. 3, Chugiak 2:16.36. 100 backstroke -- 1, Jarupakorn, Christine, B, 1:09.06. 2, Blackstone, Abby, C, 1:09.87. 3, Williams, Bea, C, 1:15.37. 100 breast stroke -- 1, Jurrens, Cannon, B, 1:17.48. 2, Mallory, Marianna, C, 1:41.96. 3, Devine, Ally, C, 1:42.00. 400 free relay -- 1, Bartlett (Jarupakorn, Dodenhoff, Jarupakorn, Jurrens), 4:16.13. 2, Chugiak 4:21.76. 3, Chugiak 4:32.71.

Boys

Chugiak, 161, Bartlett, 46

200 medley relay -- 1, Chugiak (Wilder, Babin, Cluff, Butler,), 2:06.39. 2, Chugiak 2:11.65. 3, Bartlett 2:17.02. 200 free -- 1, Oswald, Patrick, B, 2:17.11. 2, Holta, Dustin, C, 2:44.19. 3, Peterson, Jesse, C, 2:56.53. 200 IM -- 1, Stockhouse, David, C, 3:01.19. 2, Vikdal, Dakota, C, 3:05.45. 50 free -- 1, Cargill, Connor, B, 26.45. 2, Gilbert, Angus, C, 31.67. 3, Gracey, Richard, C, 32.30. 1-meter diving -- 1, Fugere, Shawn, C, 150.96. 2, Rochon, Austin, C, 130.10. 100 butterfly -- 1, Cargill, Connor, B, 1:06.96. 2, Stockhouse, David, C, 1:35.89. 3, Williams, Coen, C, 2:10.00. 100 free -- 1, Noble, Andy, C, 1:04.98. 2, Holta, Dustin, C, 1:09.66. 3, Henderson, Sam, B, 1:13.07. 500 free -- 1, Oswald, Patrick, B, 6:08.91. 2, Gracey, Richard, C, 7:23.50. 3, Gilbert, Angus, C, 7:25.12. 200 free relay -- 1, Chugiak (Noble, Peterson, Jordan, Holta), 2:01.08. 2, Chugiak (Stockhouse, Williams, Vikdal, Wilder), 2:02.95. 3, Chugiak 2:03.60. 100 backstroke -- 1, Fugere, Shawn, C, 1:17.11. 2, Vikdal, Destin, C, 1:17.88. 3, Babin, Gabe, C, 1:20.74. 100 breast stroke -- 1, Hennings-Booth, Jonah, C, 1:22.67. 2, Carrillo, Clynce, B, 1:31.53. 3, Vikdal, Dakota, C, 1:35.09. 400 free relay -- 1, Chugiak (Noble, Holta, Vikdal, Espe), 4:16.09. 2, Chugiak 4:32.64. 3, Chugiak 5:03.16.

West edges Eagle River

West slipped past visiting Eagle River in a CIC swimming and diving meet Friday night, with the West girls winning by five points and the West boys winning by one point.

Girls

West 94, Eagle River 89

200 Medley Relay -- 1) West (Heubner, C, Gordon, L, Woo, S, Harris, L), 2:14.47; 2) Eagle River, 2:27.21; 3) West, 2:37.63. 200 Free -- 1) DeGeorge, T, W, 2:04.07; 2) Geskey, J, ER, 2:04.44; 3) Palmer, M, W, 2:31.56. 200 IM -- 1) Bruce, J , ER, 2:27.37; 2) Harris, L, W, 2:34.58; 3) Gates, S, ER, 2:49.30. 50 Free -- 1) Mondl, K, ER, 28.24; 2) Woo, S, W, 29.56; 3) Fox, C, ER, 29.31. 1-meter diving -- 1) Stone, J, ER, 162.00; 2) Decker, A, W, 130.60; 3) Haxby, K, W, 94.00. 100 Fly -- 1) DeGeorge, T, W, 1:04.51; 2) Mondl, K, ER, 1:08.37; 3) Gordon, L, W, 1:17.83. 100 Free -- 1) Fox, S, ER, 1:03.51; 2) Zimmer, K, W, 1:06.76; 3) Heubner, C, W, 1:07.32. 500 Free -- 1) Bruce, J., ER, 6:08.50; 2) Woo, S., W, 6:33.54; 3) Fuller, A., W, 6:37.20. 200 Free Relay -- 1) Eagle River (Geskey, J, Fox, C, Mondl, K, Bruce, J), 1:50.68; 2) West, 1:57.64; 3) West, 2:02.51. 100 Back -- 1) Geskey, J., ER, 1:05.28; 2) Gordon, L., W, 1:11.56; 3) Moore, W., W, 1:29.47. 100 Breast -- 1) Tomter, K, ER, 1:20.73; 2) Harris, L, W, 1:20.97; 3) Griffith, E, W, 1:29.89. 400 Free Relay -- 1) Eagle River , 4:00.84; 2) West, 4:17.97; 3) West, 4:49.19.

Boys

West 92, Eagle River 91

200 Medley Relay -- 1) West, (Schenk, Q, Wiesse, T, Roylance, K, Fritzgerald, N), 2:05.91; 2) Eagle River, 2:16.46; 3) West, 2:28.45. 200 Free -- 1) Carpenter, B, ER, 1:58.35; 2) Hellen, A, W, 2:10.49; 3) Lafarr, J, ER, 2:25.19. 200 IM -- 1) Korzon, E, ER, 2:34.67; 2) Coy, J, ER, 2:50.94; 3) Zeimer, T, W, 2:54.32. 50 Free -- 1) Fitzgerald, N, W, 25.10; 2) Robertson, S, ER, 26.35; 3) Fast, B, ER, 27.74. 1-meter diving -- 1) Sivitz, J, W, 118.70; 2) Robertson, S, ER, 109.85; 3) Fitzpatrick, N, ER, 102.65. 100 Fly -- 1) Fitzgerald, N, W, 1:11.72; 2) Wiesse, T, W, 1:22.42; 3) Weber, N, ER, 1:23.02. 100 Free -- 1) Fox, B, ER, 52.20; 2) Roylance, K., W, 54.52; 3) Virgin, B., W, 1:08.79. 500 Free -- 1) Carpenter, B, ER, 5:18.96; 2) Fast, B, ER, 5:37.97; 3) Schenk, Q, W, 6:44.13. 200 Free Relay -- 1) Eagle River (Korzon, E, Robertson, S, Fox, B, Carpenter, B), 1:44.28; 2) West, 1:57.61; 3) Eagle River , 2:02.15. 100 Back -- 1) Roylance, K, W, 1:03.44; 2) Hellen, A, W, 1:11.06; 3) Korzon, E, ER, 1:11.34. 100 Breast -- 1) Fox, B, ER, 1:08.04; 2) Weisse, T, W, 1:20.61; 3) Zimmer, N, W, 1:24.65. 400 Free Relay -- 1) Eagle River (Carpenter, B, Fox, B, Korzon, E, Fast, B), 3:50.76; 2) West , 3:56.53; 3) West , 4:54.30.



Anchorage Daily News