AD Main Menu

State cross-country running championships

ASAA/First National Bank Alaska

Bartlett High Trails

5 kilometers (3.1 miles)

Girls

Class 4A

Team scores -- 1) Wasilla 74 points; 2) West 83; 3) East 108; 4) Lathrop 131; 5) Service 134; 6) Soldotna 140; 7) Colony 142; 8) South 162; 9) West Valley 170; 10) Thunder Mountain 226.

Individual results -- 1) Allie Ostrander, Ken, 18:46; 2) Audrey Michaelson, Col, 18:52; 3) Brooke Lizotte, Lat, 19:18; 4) Meagan Kubichek, Lat, 19:29; 5) Rachel Roelle, West 19:29; 6) Grace Graham, East, 19:31; 7) Peggy Mathis, Was, 19:31; 8) Maddie Hall, TM, 19;36; 9) Hannah Stevens, Eagle River, 19:49; 10) Jenette Northey, Ser, 19:49; 11) Mariah Burroughs, Was, 19:50; 12) Lydia Blanchet, West, 20:03;13) Tsaina Mahlen, Sou, 20:04; 14) Danielle McCormick, Sol, 20:05; 15) Olivia Hutchings, Sol, 20:06; 16) Samantha Hartke, Chugiak, 20:10; 17) Acadia Graham, East, 20:10; 18) Sierra Richardson, ER, 20:11; 19) Dorothy O'Donnell, WV, 20:13; 20) Jenna Ford, Was, 20:14; 21) Aislinn Waite, Ser, 20:17; 22) Megan Fink, East, 20:24; 23) Leah Cawthorn, Kodiak, 20:24; 25) Riley Burroughs, Was, 20:28; 26) Katie Weddleton, West, 20:35; 27) Ann Spencer, Ser, 20:40; 28) Makenzie Thompson, Col, 20:41; 29) Hope Steffensen, Ken, 20:44; 30) Claire Walker, West, 20:45; 31) Adriane Horn, Kod, 20:46; 32) Mandi Ringgenberg, Was, 20:49; 33) Ashlee Weller, Sou, 20:53; 34) Zoe Bigley, Kod, 20:55; 35) Jojo Fleischman, West, 20:56; 36) Madeline Boutet, West, 20:59; 37) Sarah Lilly, WV, 21:04; 38) Naomi Welling, TM, 21:08; 39) Sadie Fox, Sol, 21:09; 40) Morgan Flynn, East, 21:11; 41) Autumn Fournier, Lat, 21:12; 42) Ellen Acquistapace, WV, 21:16; 43) Camille Beaugard, West, 21:18; 44) Samantha Victor, Col, 21:21; 45) Kaitlyn Bailly, Sou, 21:24; 46) Lillian Pothier, Juneau-Douglas, 21:25; 47) Bailey Meier, Col, 21:28; 48) Alysha Devine, Was, 21:30; 49) Rachel Thomas, Sol, 21:35; 50) Allison Abo, East, 21:38;

51) Anna Darnell, Sou, 21:38; 52) Julia Sherman, WV, 21:41; 53) Sarah Cosgrave, Ser, 21:42; 54) Allison Hebard, Lat, 21:43; 55) Taryn Hunt-Smith, Ser, 21:43; 56) Sara Hartke, Chu, 21:44; 57) Hannah Pothast, Sol, 21:50; 58) Katline Barrows, Jun, 21:56; 59) Tatjana Spaic, Col, 22:00; 60) Tracie Haan, Col, 22:00; 61) Emily Evans, Sou, 22:01; 62) Charlene Davis, Lat, 22:03; 63) Liz Burt, East, 22:07; 64) Julia Mayer, WV, 22:16; 65) Alexix Crellin, Ketchikan, 22:18; 66) Ana Jager, East, 22:27; 67) Alisa Aist, Ser, 22:28; 68) Emily Werner, Sol, 22:34; 69) Tamara Fairbanks, WV, 22:40; 70) Sarah Jackson, WV, 22:46; 71) Teagan Yutrzenka, Sou, 22:47; 72) Amber Pell, Was, 22:47; 73) Eimy Anzueto, Ket, 23:03; 74) Jocelyn Kopsack, Col, 23:05; 75) Marella Gungob, TM, 23:07; 76) Ana Campbell, Sou, 23:15; 77) Hannah Xavier, Ser, 23:34; 78) Maddy Handley, Jun, 23:41; 79) Dunya Hermann, TM, 23:50; 80) Katie Jones, TM, 23:51; 81) Cristina Mondelli, Lat, 24:14; 82) Emilyanne Lohrey, TM, 24:21; 83) Estie Dawson, TM, 24:34; 84) Sara Karl, Lat, 24:56.

Class 1-2-3A

Team scores -- 1) Grace Christian 20; 2) Homer 77; 3) Nome 131; 4) Seward 145; 5) Mt. Edgecumbe 160; 6) Sitka 169; 7) Bethel 173; 8) Valdez 181; 9) Petersburg 184; 10) Su Valley 221; 11) Hutchison 228.

Individual results -- 1) Taylee Nyquist, Thorne Bay, 19:33; 2) Rosa Schmidt, Nome, 20:06; 3) Morgan Lash, GC, 20:06; 4) Elle Arnold, GC, 20:08; 5) Cheyenne Applegate, GC, 20:15; 6) Claire Trujillo, GC, 20:18; 7) Sara Hamberger, Cordova, 20:33; 8) Anna Trujillo, GC, 20:40; 9) Macala Fifield, Monroe, 20:52; 10) Tessa Wygant, Kenny Lake, 21:04; 11) Grace Weller, Pet, 21:13; 12) Aurora Wacslawski, Hom, 21;15; 13) Jodi Davis, GC, 21:17; 14) Laura Dyer, Sew, 21:28; 15) Barae Hirsch, Hom, 21:34; 16) Senora Ahmasuk, Nome, 21:46; 17) Hannah Tozier, Nome, 21:52; 18) Kaitlynn Lucas, Eielson, 21:53; 19) Kayla Rowe, GC, 21:56; 20) Scarlett Beaver, Mt. E, 22:04; 21) Breanna Scothorn, Anderson, 22:11; 22) Hannah Heustess, Hut, 22:17; 23) Haley O'Brien, Bet, 22:17; 24) Rebecca Seneff, Hom, 22:20; 25) Colette Ohotnicky, Holy Family, 22:21; 26) Casey Farrell, Hom, 22:22; 27) Cassi Williams, Klawock, 22:24; 28) Josephine Braun, Sew, 22:26; 29) Kendal Maslen, Glennallen, 22:29; 30) Maggie Dinon, Craig, 22:30; 31) Pam Jantzi, Hom, 22:30; 32) Zayla Asquith-Hein, Haines, 22:33; 33) Sidney Riggs, Sit, 22:39; 34) Jennifer MacIntyre, Sit, 22:39; 35) Emily Merioles, Val, 22:44; 36) Ramey Gerke, Barrow, 22:53; 37) Jasmine Jemewouk, Mt. E, 22:58; 38) Mikayla Morrison Val, 23:03; 39) Alice Pfeifienberg, Sew, 23:03; 40) Megan Hickman, Nikolaevsk, 23:04; 41) Hailey Denkinger, Sit, 23:10; 42) Sophie Poe, Bet, 23:14; 43) Shenandoah Lush, SV, 23:19; 44) Kailey Mills, Delta Junction, 23:22; 45) Amy Jenson, Thorne Bay, 23:23; 46) Elizabeth Lindley, Bet, 23:23; 47) Stephanie Allen, Val, 23:39; 48) Crystal McNeilly, Mt. E, 23:42; 49) Haley Spencer, Hut, 23:47; 50) Kylie Wallace, Pet, 23:54.

51) Sabrina Jurasek, SV, 23:55; 52) Frances Abbott, Pet, 23:58; 53) Ayla Rickteroff, Newhalen, 23:59; 54) Brynn Tennyson, Dillingham, 24:00; 55) Lindsey Kromrey, Sew, 24:00; 56) Katrina Merlino, Koligenak, 24:02; 57) Bernadette Hartley, SV, 24:03; 58) Deirdre Creed, Mt. E, 24:03; 59) Mykala Rooney, Wrangell, 24:04; 60) Claire Jurczak, Sit, 24:06; 61) Gina Jensen, DJ, 24:06; 62) Mattea Peters, Hom, 24:12; 63) Tori Thomas, Nome, 24:20; 64) Sophie Swope, Bet, 24:24; 65) Draves Sammy, Hom, 24:29; 66) Katy Merioles, Val, 24:32; 67) Noelle Helmer, Bar, 24:33; 68) Shandel Pingayak, Mt. E, 24:37; 69) Drew Carlson, Dillingham, 24:46; 70) Felisha Orsborn, Mt. E, 24:49; 71) Iritaq Hailstone, Noorvik, 24:55; 72) Carolyn Sam, Galena, 24:59; 73) Stephanie Nelson, Bar, 25:01; 74) Kiana Lopez, Unalaska, 25:03; 75) Sarah Freese, Mt. E, 25:05; 76) Alecia Alstrom, St. Mary's, 25:08; 77) Brooke Estes, Sew, 25:13; 78) Nicole Peterson, Pet, 25:16; 79) Katie McWilliams, Bet, 25:18; 80) Alexis Gavora, Mon, 25:23; 81) Molly Hawkins, Val, 25:24; 82) Stephanie Pfundt, Pet, 25:31; 83) Kaycie Coleman, Sit, 25:36; 84) Holi Nicol Robinson, Eielson, 25:38; 85) Ayla Loper, SV, 25:45; 86) Chelsea Roehl, Hut, 25:47; 87) Courtney Hadley, Buckland, 25:49; 88) Amber Dennis, St. M, 25:58; 89) Citlali Cota-Sanchez, Hut, 25:58; 90) Robyn Schwartz, Pet, 25:59; 91) Robin Spaulding, SV, 26:00; 92) Janae Panamarioff, Bar, 26:14; 93) Joan Klejka, Bet, 26:16; 94) Allynne Bankston, Bar, 26:35; 95) Summer Ulroan, Chevak, 26:37; 96) Faith Simon, Che, 26:52; 97) Janelle Trowbridge, Nome, 26:54; 98) Emma Daniels, Hut, 27:19; 99) Helen Charlie, Scammon Bay, 27:26; 100) Katie Ahkpuk, Kiana, 27:47.

101) Alexis Hutson, Nome, 28:00; 102) Francis Mongoyak, Bar, 28:13; 103) Sydny Taylor-Lamme, Hut, 28:21; 104) Kathryn Keeney, Val, 28:21; 105) Emily Brockman, Sew, 28:27; 106) Natalia Korenev, Val, 28:28; 107) Laura Kromery, Sew, 28:30; 108) Sarena Drover, SV, 28:53; 109) Jasmin Tunutmoak, Scammon Bay, 29:05; 110) Katherine Leinberg, Bet, 30:29; 111) Ariane Sinkey, Hut, 31:38; 112) Name not reported, SV, 31:46.

Boys

Class 4A

Team scores -- 1) West Valley 49; 2) Service 54; 3) Kodiak 59; 4) Kenai 136; 5) Colony 164; 6) Lathrop 176; 7) West 179; 8) Juneau-Douglas 185; 9) Chugiak 199; 10) South 212.

Individual results -- 1) Levi Thomet, Kodiak, 16:11; 2) Cole Christiansen, Kodiak, 16:18; 3) Peter Noon, West Valley, 16:34; 4) Tal Norvell, Juneau, 16:39; 5) Gilly Szweda-Mittelstadt, Service, 16:40; 6) Tristan Sayre, West Valley, 16:51; 7) Julian McCarthy, Kodiak, 16:52; 8) Garth Schulz, Service, 16:52; 9) David McPetres, Chugiak, 16:53; 10) Jonah Theisen, Kenai, 16:55; 11) Erich Hoefler, West Valley, 16:57; 12) Lucas Hepler, Service, 17:00; 13) John Farr, East, 17:02; 14) Lucas Schlemme, Service, 17:09; 15) Max Donaldson, West Valley, 17:09; 16) Sean Herrmann, Palmer, 17:10; 17) Chris Osiensky, Palmer, 17:11; 18) Mikko Sayre, West Valley, 17:13; 19) Tre Washington, Service, 17:21; 20) Khalil English, Thunder Mountain, 17:22; 21) Jonathan Koenig, West Valley, 17:22; 22) Sam King, Lathrop, 17:23; 23) Levi Fried, Kodiak, 17:32; 24) Derek Steele, South, 17:35; 25) Riley Howard, Service, 17:35; 26) Drini Redzepi, West, 17:35; 27) Fox Michaud, Kenai, 17:36; 28) Jordan Theisen, Kenai, 17:36; 29) Brandon Schafer, Colony, 17:38; 30) Peter Moma, West, 17:44; 31) Keegan Ragan, Lathrop, 17:44; 32) Kuba Grzeda, West Valley, 17:46; 33) Boaz Sessom, Colony, 17:46; 34) Clayton Hannah, Kodiak, 17:47; 35) Nate Mole, Kenai, 17:49; 36) Taylor Turney, Service, 17:50; 37) Kamber Lucas, Colony, 17:51; 38) Ty Jordan, Chugiak, 17:53; 39) Johnny Elliott, Juneau, 17:53; 40) Brendon Lee, Wasilla, 17:53; 41) James Steeves, Thunder Mountain, 17:55; 42) Sam Zimmerman, Lathrop, 17:56; 43) Lyon Kopsack, Colony, 17:56; 44) Max Dan, West, 17:57; 45) Riley Moser, Juneau, 17:58; 46) Darien Sinnett, Colony, 17:59; 47) Larkin Lynch, West, 18:00; 48) Spencer Mitton, South, 18:05; 49) Chanc Deschamps, South, 18:05; 50) Elisha Fields, Kodiak, 18:06;

51) Kyle Carlson, Lathrop, 18:08; 52) Martin Woodby, Juneau, 18:09; 53) Jacob Guenther, Ketchikan, 18:10; 54) Roan Hall, Chugiak, 18:11; 55) Luke Twenhafel, South, 18:11; 56) Travis Cooper, Kenai, 18:12; 57) Lane Reed, Colony, 18:15; 58) Storm Williams, Lathrop, 18:2; 59) Tim Sorensen, Chugiak, 18:21; 60) Austin Bailly, West, 18:25; 61) Nicolas Wright, Thunder Mountain, 18:28; 62) Edouard Seryozhenk, South, 18:30; 63) Nick Reiter, South, 18:30; 64) Jacob Volz, West, 18:34; 65) Ben Atkinson, Colony, 18:35; 66) Noah Tsigonis, Lathrop, 18:35; 67) Chris Llanos, Ketchikan, 18:39; 68) Chris Kveseth, Chugiak, 18:41; 69 ) Jon Levan, Kodiak, 18:47; 70) Eli Shayer, West, 18:49; 71) Brian Holst, Juneau, 18:51; 72) Corbin Mitchell, Juneau, 18:51; 73) Mac Lee, Kenai, 18:53; 74) Ben Travers, Thunder Mountain, 18:56; 75) Adam Fletcher, South, 19:02; 76) Ewa Oba, Lathrop, 19:11; 77) Dustin Everitt, Kenai, 19:18; 78) Tommy Thompson, Juneau, 19:20; 79) Tyler Foster, Chugiak, 19:52; 80) Jack Ginter, Chugiak, 20:16.

Class 1-2-3A

Team scores -- 1) Grace Christian 44; 2) Seward 56; 3) Homer 82; 4) Delta Junction 131; 5) Bethel 161; 6) ACS 164; 7) Mt. Edgecumbe 184; 8) Sitka 185; 9) Nome 219; 10) Haines 252; 11) Galena 261; 12) Nikolaevsk 273.

Individual results -- 1) Arlen Mossgrove, Glennallen, 16:55; 2) Miles Knotek, Seward, 16:56; 3) Daniel Serventi, Grace Christian, 17:19; 4) Matthew Moore, Seward 17:20; 5) Kaleb Korta, Galena, 17:28; 6) Micah Hilbish, Skyview 17:32; 7) Connor McCarron, Homer, 17:33; 8) William Brand, Craig, 17:35; 9) Hans Karlberg, Grace, 17:37; 10) Michael Marshall, Seward, 17:40; 11) Pedro Ochoa, Homer, 17:49; 12) Tim Schmidt, North Nome, 17:50; 13) Brayton Johnson, ACS, 17:54; 14) Ivan David Isaacs, Grace 17:56; 15) Josh Thomas, Grace 17:59; 16) Daniel Vanderweide, Grace, 18:04; 17) Daniel Taterenko, Delta Junction, 18:15; 18) Jimmy Morden, Delta Junction, 18:16; 19) Josh Vantrease, Homer, 18:16; 20) Sam Janorschke, Skyview, 18:17; 21) Andrew Eller, Grace, 18:19; 22) Taylor Hoffman, South Bethel, 18:20; 23) Nate Stodick, Eielson, 18:25; 24) Tannen Berry, Seward, 18:27; 25) Jacob Marshall, Wrangell, 18:27; 26) Ryan Morse, Sitka, 18:28; 27) Airk Cochran, Skagway, 18:29; 28) Elliott Hoffman, South Bethel, 18:30; 29) Jake Worsfold, Homer, 18:30; 30) Daniel Adams, Mt. Edgecumbe, 18:39; 31) Kelsey Trojan, Craig, 18:39; 32) Jonathan McKennett, South Port Alsworth, 18:40; 33) Keaton Evans, ACS, 18:40; 34) John Warren, Delta Junction, 18:40; 35) Brandon Moore, Seward, 18:41; 36) David Reaves, Eielson, 18:43; 37) Darin Davis, Sitka, 18:43; 38) Nathan Machacek, 18:47; 39) Keefe McIntosh, Valdez, 18:50; 40) 800, Blake Klaich, Nikolaevsk, 18:51; 41) Sam Rew, Klawock, 18:52; 42) Asa Bergamaschi, North White Mountain, 18:52; 43) Jason Young, Mt. Edgecumbe, 18:54; 44) Brandon Beachy, Homer, 18:54; 45) Josiah Helken, Delta Junction, 18:55; 46) Miles King, South Bristol Bay, 18:56; 47) Corey Piper, Haines, 18:56; 48) Bryce Gerald, Wrangell, 18:57; 49) Keith Ivy, Seward, 18:58; 50) Jesse Klejka, South Bethel, 19:00; 51) Jo Bukowski, South Chevak, 19:01; 52) Lee Clark, South Lake & Penn, 19:02; 53) Grayson Sorensen, Grace, 19:03; 54) Andrew Walter, Monroe Catholic, 19:03; 55) Steven Taylor, Thorne Bay, 19:08; 56) Paxson Berry, Seward, 19:08; 57) Avery Coplin, South Bethel, 19:12; 58) Paval Hernandez, North Barrow, 19:27; 59) Vance Gregory, Mt. Edgecumbe, 19:30; 60) Greg Trail, Nikolaevsk, 19:31; 61) Kalen Klushkau, Yakutat, 19:33; 62) Percy Lolnitz, Mt. Edgecumbe, 19:37; 63) Kevin Goodwin, North Barrow, 19:37; 64) Lief Erikson, North Nome, 19:38; 65) Jorge Bautista, Sitka, 19:38; 66) Keegan Sundberg, Haines, 19:41; 67) Gary Eakin, North Kotzebue, 19:42; 68) Garrett St. Peter, Delta Junction, 19:42; 69) Kegan Bowman, Kenny Lake, 19:44; 70) Nate Graves, ACS, 19:44; 71) Joe Kohler, South New Stuyahok, 19:47; 72) Josiah Mack, South King Cove, 19:47; 73) Jamie Wladyka, Sitka, 19:49; 74) Ryan Apathy, Sitka, 19:49; 75) MacKenzie Lincoln, South Bethel, 19:49; 76) Jessie Ashenfelter, North White Mountain, 19:51; 77) James Olin-Martin, Galena, 19:54; 78) Cole Johnson, Mt. Edgecumbe, 19:54; 79) John Walsworth, Homer, 19:54; 80) Nathan Ezell, Eielson, 19:56; 81) Samuel Jerry Willi, Yakutat, 19:56; 82) Dominic Richardson, North St. Michael, 19:59; 83) Junyor Erikson, North Nome, 20:01; 84) Chris Olsen, Haines, 20:02; 85) Nick Morgan, North Nome, 20:02; 86) Cody Gilroy, ACS, 20:05; 87) John Chakuchin, South Toksook Bay, 20:07; 88) Isaiah Savok, North Kotzebue, 20:10; 89) Nicetas Lastiter, Nikolaevsk, 20:10; 90) Neil Little, Haines, 20:16; 91) Forest Strick, Mt. Edgecumbe, 20:16; 92) Philip Kuckuck, South Unalaska, 20:20; 93) Ross Enlow, South Unalaska, 20:23; 94) James Horner, North Nome, 20:26; 95) Tevin Bayne, Sitka, 20:26; 96) Lucas Button, Monroe Catholic, 20:26; 97) Alex Tatarenko, Delta Junction, 20:27; 98) Patrick Henderson, Haines, 20:29; 99) Joe Apfelbeck, Galena, 20:35; 100) Nathan Helkenn, Delta Junction, 20:38; 101) Irvin Morris, North Kiana, 20:45; 102) Aucha Johnson, North Unalakleet, 20:45; 103) Brayton Lieb, South Bethel, 20:48; 104) James Jorgensen, 20:48; 105) William Frank, Monroe Catholic, 20:51; 106) Billy Thompson, North Barrow, 20:52; 107) Joey Inman, Sitka, 20:59; 108) Josh Miller, ACS, 21:00; 109) Christoff Swope, South Bethel, 21:03; 110) Kai Sato-Franks, 21:03; 111) Edwin Erickson, Galena, 21:09; 112) Christone Susky, Su Valley, 21:11; 113) Eric Mametieff, Nikolaevsk, 21:13; 114) Degnan Lawrence, North Nome, 21:23; 115) Elijah Matchian, South Chevak, 21:27; 116) Isaac McElwee, Galena, 21:32; 117) Kenny Jackson, Mt. Edgecumbe, 21:38; 118) Curtis Richardson, Galena, 21:41; 119) Jonah Fefelov, Nikolaevsk, 21:52; 120) Brandon Bachman, Haines, 21:57; 121) Frank Holub, Nikolaevsk, 22:01; 122) Marvin Sheldon, Galena, 24:12.