Fur Rondy Amateur Photo Contest winners announced

 Thursday, February 21, 2013 

 

class="MsoNormal" style="font-family: 'Times New Roman'; font-size: medium; font-weight: bold; text-align: left;"

 Annual Fur Rondy Amateur Photo Contest Entries Highlight Alaska Wildlife, Scenery, Flowers and More

ANCHORAGE, ALASKA – Results are in for the 78th Annual Fur Rendezvous Juried Amateur Photography Contest, held in the Mall at Sears.   Entries were accepted in both black & white and color, with 9 different categories: Portrait, Scenic, Wildlife, Pets, Sports, Flowers, Creative, Fur Rondy and Unclassified.  The Fur Rondy Photo Contest is open to amateur photographers of all ages who have taken photographs in and of Alaska between January 1, 2012 and the entry deadline, which was Tuesday, February 5th.

The competition was judged by local professional photographers Dave Parkhurst of Alaska Naturally, Inc., Lisa Seifert of Wolf Studios Photography and Didier Lindsey of Alaska Wildlife Images. They all donated their time and experience to judge the contest, using the following criteria: print quality, composition, clarity and sharpness. When applicable, impact, originality, and subject material matching the photo category were also considered.

 

class="MsoNormal" style="text-indent: 0.5in; display: inline !important;"

The contest received 396 entries from across the state, including Homer, Kenai, Eagle River, Wasilla, Palmer and Glennallen.  Judges selected 1st, 2nd and 3rd places in each category, as well as honorable mentions. An additional 175 entries were selected for exhibition, with a total of 250 entries on display.  The public will be able to view the photos in the Mall at Sears (located at 600 East Northern Lights Boulevard) starting Friday, February 22 through Thursday, March 7

There was a tie for “Best of Show” in both black & white and color entries. Judges also selected two Junior Entries for “Best of Show” awards. The two junior winners happen to be sisters.

 

Abby Schmidt of Anchorage, Junior Entry Best of Show Black & White Unclassified

 

class="MsoNormal" style="display: inline !important;"

Ann Schmidt of Anchorage, Junior Entry Best of Show Color Wildlife

class="MsoNormal" style="display: inline !important;"


class="MsoNormal" style="display: inline !important;"


 

The tied winners for Best of Show are as follows:

 Larry Paquette of Anchorage, Best of Show Color Creative

 Edward Boudreau of Eagle River, Best of Show Color Scenic

 Larry Paquette of Anchorage, Best of Show Black & White Portrait

 Mike Barrett of Anchorage, Best of Show Black & White Scenic

 

class="MsoNormal" style="font-family: 'Times New Roman'; font-size: medium; font-weight: bold; text-align: left;"

This year’s contest was sponsored by The Mall at Sears, Blaines Art Supply, Stewart’s Photo Shop and Sears.

class="MsoNormal" style="font-family: 'Times New Roman'; font-size: medium; font-weight: bold; text-align: left;"

Full results follow:

class="MsoNormal" style="font-family: 'Times New Roman'; font-size: medium; font-weight: bold; text-align: left;"

  FIRST PLACE

class="MsoNormal" style="font-family: 'Times New Roman'; font-size: medium; font-weight: bold; text-align: left;"

 Edward Boudreau 1st Place Color Scenic Eagle River

class="MsoNormal" style="font-family: 'Times New Roman'; font-size: medium; font-weight: bold; text-align: left;"

 Stefanie Coppock 1st Place Color Portrait Anchorage

class="MsoNormal"

Jeff Ziehler 1st Place Color Sports Anchorage

class="MsoNormal"

Gregory D'Atri 1st Place Color Flowers Anchorage

class="MsoNormal"

Erin Ningen 1st Place Color Pets Palmer

class="MsoNormal"

Larry Paquette 1st Place Color Creative Anchorage

class="MsoNormal"

Russell Thornton 1st Place Color Unclassified Anchorage

class="MsoNormal"

Russell Thornton 1st Place Color Fur Rondy Anchorage

class="MsoNormal"

Jackie Sawyer 1st Place Color Wildlife Anchorage

class="MsoNormal"

Karl Hill 1st Place Black & White Flowers Anchorage

class="MsoNormal"

Mike Barrett 1st Place Black & White Scenic Anchorage

class="MsoNormal"

Edward Boudreau 1st Place Black & White Fur Rondy Eagle River

class="MsoNormal"

Sharon Larson 1st Place Black & White Unclassified Anchorage

class="MsoNormal"

Larry Paquette 1st Place Black & White Portrait Anchorage

class="MsoNormal"

Terry Smith 1st Place Black & White Wildlife Anchorage

class="MsoNormal"

Hilde Stapgens 1st Place Black & White Sports Anchorage

class="MsoNormal"

Emily Smith 1st Place Black & White Pets Anchorage

class="MsoNormal"

William Dam 1st Place Black & White Creative Anchorage

class="MsoNormal"

SECOND PLACE

class="MsoNormal"

Karl Hill 2nd Place Color Flowers Anchorage

class="MsoNormal"

Kathleen Barth 2nd Place Color Fur Rondy Anchorage

class="MsoNormal"

John Coloma 2nd Place Color Portrait Anchorage

class="MsoNormal"

Scott Easler 2nd Place Color Pets Anchorage

class="MsoNormal"

Warren Hoflich 2nd Place Color Creative Anchorage

class="MsoNormal"

Jeanne Garritson 2nd Place Color Unclassified Anchorage

class="MsoNormal"

Sharon Larson 2nd Place Color Wildlife Anchorage

class="MsoNormal"

Erin Ningen 2nd Place Color Scenic Palmer

class="MsoNormal"

Suzane Rebich 2nd Place Color Sports Anchorage

class="MsoNormal"

Gary Carpenter 2nd Place Black & White Creative Eagle River

class="MsoNormal"

Volker J. Hruby 2nd Place Black & White Sports Anchorage

class="MsoNormal"

Volker J. Hruby 2nd Place Black & White Scenic Anchorage

class="MsoNormal"

Anna Claire Klusewitz - Junior Entry 2nd Place Black & White Portrait Eagle River

class="MsoNormal"

Hilde Stapgens 2nd Place Black & White Flowers Anchorage

class="MsoNormal"

Hilde Stapgens 2nd Place Black & White Wildlife Anchorage

class="MsoNormal"

Hilde Stapgens 2nd Place Black & White Pets Anchorage

class="MsoNormal"

Abby Schmidt- Junior entry 2nd Place Black & White Unclassified Anchorage

class="MsoNormal"

no qualified entries 2nd Place Black & White Fur Rondy

class="MsoNormal"

THIRD PLACE

class="MsoNormal"

Michael Barrett 3rd Place Color Flowers Anchorage

class="MsoNormal"

Gary Carpenter 3rd Place Color Pets Eagle River

class="MsoNormal"

Gregory D'Atri 3rd Place Color Fur Rondy Anchorage

class="MsoNormal"

Suzanne Wilson 3rd Place Color Wildlife Glennallen

class="MsoNormal"

Paul Lawrence 3rd Place Color Unclassified Chugiak

class="MsoNormal"

Sharon Larson 3rd Place Color Creative Anchorage

class="MsoNormal"

Julie Stafford 3rd Place Color Scenic Anchorage

class="MsoNormal"

Holly Weiss-Racine 3rd Place Color Portrait Anchorage

class="MsoNormal"

Vincent Bellotti 3rd Place Black & White Creative Anchorage

class="MsoNormal"

Vincent Bellotti 3rd Place Black & White Scenic Anchorage

class="MsoNormal"

Vincent Bellotti 3rd Place Black & White Portrait Anchorage

class="MsoNormal"

Gary Carpenter 3rd Place Black & White Pets Eagle River

class="MsoNormal"

Edward Wilson 3rd Place Black & White Unclassified Glennallen

class="MsoNormal"

Sara Pike 3rd Place Black & White Wildlife Anchorage

class="MsoNormal"

Terry Smith 3rd Place Black & White Flowers Anchorage

class="MsoNormal"

Suzane Rebich 3rd Place Black & White Sports Anchorage

class="MsoNormal"

HONORABLE MENTION -

class="MsoNormal"

Karl Hill Honorable Mention Color Unclassified Anchorage

class="MsoNormal"

Rocky Grimes Honorable Mention Color Unclassified Anchorage

class="MsoNormal"

Russell Thornton Honorable Mention Color Scenic Anchorage

class="MsoNormal"

Kathleen Barth Honorable Mention Color Scenic Anchorage

class="MsoNormal"

Michael Boudreau -Junior Entry Honorable Mention Color Pets Eagle River

class="MsoNormal"

Solyra Sepulveda Honorable Mention Color Pets Anchorage

class="MsoNormal"

Michael Barrett Honorable Mention Color Creative Anchorage

class="MsoNormal"

William Dam Honorable Mention Color Creative Anchorage

class="MsoNormal"

William Dam Honorable Mention Color Wildlife Anchorage

class="MsoNormal"

Bill Larson Honorable Mention Color Wildlife Anchorage

class="MsoNormal"

Anna Schmidt- Junior Entry Honorable Mention Color Wildlife Anchorage

class="MsoNormal"

Paul Lawrence Honorable Mention Color Portrait Chugiak

class="MsoNormal"

Susan Sherburne Honorable Mention Color Portrait Chugiak

class="MsoNormal"

Hilde Stapgens Honorable Mention Color Flowers Anchorage

class="MsoNormal"

Laura Solland Honorable Mention Color Flowers Anchorage

class="MsoNormal"

William Dam Honorable Mention Black & White Scenic Anchorage

class="MsoNormal"

Alan C. Trawver Honorable Mention Black & White Scenic Anchorage

class="MsoNormal"

Jasmine Fledderjohann Honorable Mention Black & White Portrait Anchorage

class="MsoNormal"

Volker J. Hruby Honorable Mention Black & White Portrait Anchorage

class="MsoNormal"

Leah Schweitzer Honorable Mention Black & White Unclassified Anchorage

class="MsoNormal"

Warren Hoflich Honorable Mention Black & White Unclassified Anchorage

class="MsoNormal"

Emily Smith Honorable Mention Black & White Fur Rondy Anchorage

class="MsoNormal"

Kathryn Froning Honorable Mention Black & White Creative Anchorage  

 

 



Mall at Sears press release