AD Main Menu

Sports on TV (3/15/13)

FRIDAY

BOXING Channel

2 a.m. Johan Perez vs. Steve Forbes ROOT 36

SOCCER Channel

4:30 a.m. Everton FC vs Manchester City FC ESP2 35

COLLEGE BASKETBALL Channel

8 a.m. Big Ten Tournament -- Indiana vs. TBA ESPN 34

8 a.m. ACC Tournament -- TBA vs. Miami ESP2 35

10 a.m. Big Ten Tournament -- TBA vs. Wisconsin ESPN 34

10 a.m. ACC Tournament -- TBA vs. Virginia ESP2 35

3 p.m. Big East Tourney, First Semi: Teams TBA ESPN 34

3 p.m. ACC Tournament -- Duke vs. TBA ESP2 35

5 p.m. Big East Tourney, Second Semi: Teams TBA ESPN 34

5 p.m. ACC Tournament -- TBA vs. North Carolina ESP2 35

7:30 p.m. Pac-12 Tourney, Second Semi: Teams TBA ESPN 34

BASEBALL Channel

9 a.m. Pittsburgh Pirates at Houston Astros MLB 149

11 a.m. Chicago Cubs at Chicago White Sox WGN-A 8

Noon Texas Rangers at San Francisco Giants MLB 149

3 p.m. WBC: Teams TBD MLB 149

7 p.m. Minnesota Twins at Boston Red Sox* MLB 149

11 p.m. Wash.Nationals at St. Louis Cardinals* MLB 149

2 a.m. New York Mets at Atlanta Braves* MLB 149

5 a.m. Miami Marlins at New York Yankees* MLB 149

TENNIS Channel

12:30 p.m. BNP Paribas Open, men's third quarterfinal ESP2 35

2 p.m. Champions Series: Philadelphia ROOT 36

7:30 p.m. BNP Paribas Open, women's second semi ESP2 35

BOATING Channel

1 p.m. Powerboat Racing OPA Offshore Series* ROOT 36

4 a.m. Powerboat Racing OPA Offshore Series* ROOT 36

COLLEGE HOCKEY Channel

3 p.m. Hockey East Tourney -- Vermont at B.C. NBCS 39

NBA Channel

6:30 p.m. Chicago Bulls at Golden State Warriors WGN-A 8

AUTO RACING Channel

10 p.m. Formula One: Australia GP, qualifying NBCS 39



SATURDAY

COLLEGE BASKETBALL Channel

7:30 a.m. Conf. USA Tournament final: Teams TBA CBS 11

7:30 a.m. Am. East final: Albany (N.Y.) at Vermont ESP2 35

9 a.m. SEC Tournament, first semifinal: Teams TBA ABC 13

9 a.m. ACC Tournament, first semifinal: Teams TBA ESPN 34

9:40 a.m. Big Ten Tourn., first semifinal: Teams TBA CBS 11

11 a.m. SEC Tourn., second semifinal: Teams TBA ABC 13

11 a.m. ACC Tourn., second semifinal: Teams TBA ESPN 34

Noon Big Ten Tourn., second semifinal: Teams TBA CBS 11

12:30 p.m. SWAC Tournament, final: Teams TBA ESP2 35

1:30 p.m. Big 12 Tournament, Final: Teams TBA ESPN 34

2 p.m. Mountain West Tournament, final: Teams TBA CBS 11

2:30 p.m. MAC Tournament, final: Teams TBA ESP2 35

4:30 p.m. Big East Tournament, final: Teams TBA ESPN 34

4:30 p.m. Southland Tournament, final: Teams TBA ESP2 35

6:30 p.m. Big West Tournament, final: Teams TBA ESP2 35

7 p.m. Pac-12 Tournament, final: Teams TBA ESPN 34

SOCCER Channel

8:30 a.m. MLS: D.C. United at New York Red Bulls NBC 2

11 a.m. MLS: Chicago Fire at Sporting Kansas City NBCS 39

3 p.m. Fútbol Mexicano: Club América vs San Luis UNI 85

4 p.m. MLS: Portland Timbers at Seattle Sounders NBCS 39

TENNIS Channel

9 a.m. Champions Series: Philadelphia* ROOT 36

AUTO RACING Channel

9:30 a.m. Formula 1: Australia Grand Prix, qualifying NBCS 39

10 a.m. NASCAR Nationwide Series: Grit Chips 300 ESP2 35

6:30 p.m. Form. 1: Australian Grand Prix, 2nd practice NBCS 39

8 p.m. Formula 1: Australia Grand Prix, qualifying NBCS 39

9:30 p.m. NHRA Gatornationals, qualifying* ESP2 35

10 p.m. Formula One Racing Australian Grand Prix NBCS 39

11 p.m. NASCAR Nationwide Series: Grit Chips 300* ESP2 35

GOLF Channel

11 a.m. Tampa Bay Championship, third round NBC 2

BASEBALL Channel

9 a.m. WBC: Teams TBD MLB 149

Noon Kansas City Royals at Chicago Cubs WGN-A 8

Noon Texas Rangers vs. Chicago Cubs MLB 149

4 p.m. Houston Astros at Washington Nationals* MLB 149

8 p.m. Miami Marlins at New York Mets* MLB 149

11 p.m. Philadelphia Phillies at New York Yankees* MLB 149

2 a.m. New York Yankees at Atlanta Braves* MLB 149

5 a.m. Kansas City Royals at Chicago Cubs* MLB 149

MARTIAL ARTS Channel

4 p.m. UFC 158: St-Pierre vs. Diaz, prelims FX 32

BOXING Channel

6 p.m. Johan Perez vs. Steve Forbes ROOT 36

9:15 p.m. Bradley Jr. vs. Provodnikov, welterweights* HBO 401

Midnight Johan Perez vs. Steve Forbes ROOT 36