Boyer wins gold to lead team Alaska

Fairbanks' Hannah Boyer secured team Alaska's only gold medal Saturday at the U.S. Junior National cross-country ski championship at Birch Hill in Fairbanks, leading a strong showing in the girls Older Junior division for skiers 18-19.

Three of the top four spots went to Alaskans in a 10-kilometer mass-start classic race, the fourth and final race of a week-long event. Boyer finished in 34 minutes, 26 seconds, with Alaska's Sarah Freistone in third at 34:46.3 and Tsaina Mahlen fourth at 34:51.2.

Fairbanks' Logan Hanneman came close to claiming his fourth gold in the boys Older Junior division, but settled for second place behind Ben Saxton of the Midwest team. Hanneman and Saxton occupied the top two spots in each of the week's four races, Hanneman winning Monday's 10-K freestyle, anchoring the winning team in Tuesday's 3x3.3-K relay and coming from behind to nip Saxton at the wire in a thrilling sprint race Thursday.

Saxton finally got the better of his rival in Saturday's 15-K classic, clocking 44:13.5 to win by 1.2 seconds over Hanneman's 44:14.7.

Anchorage's Marion Woods turned in a third-place finish to lead Alaska in the girls Junior I division for skiers age 16-17, finishing a 10-K in 34:26.9. Daniel Serventi led Alaska finishers in the Junior I boys division, taking seventh at 30:41.7 in a 10-K.

Max Donaldson led the Alaska boys in the boys Junior II division for skiers age 14-15, completing a 5-K race in 14:56.2. Lydia Blanchet led Alaska in the Junior II girls division, taking fourth in a 5-K at 16:54.5.

U.S. Junior Nationals

Birch Hill, Fairbanks

Saturday's Classic results

Top 10

Boys

Older Junior 15 kilometers (ages 18-19) -- 1) Benjamin Saxton, Midwest, 44:13.5; 2) Logan Hanneman, Alaska, 44:14.7; 3) Jack Hegman, New England, 44:42.4; 4) Eli Hoenig, New England, 44:42.7; 5) Forrest Mahlen, Alaska, 45:11.0; 6) Christopher Parr, Midwest, 45:17.3; 7) Tucker McCrerey, Rocky Mountain, 45:35.1; 8) Max Scrimgeour, 45:41.6; 9) Charlie Von Thaden, Rocky Mountain, 45:52.8; 10) Fabian Stocek, Norway, 45:53.9.

Junior I 10 kilometers (ages 16-17) -- 1) Mattis Stenshagen, Norway, 29:17.9; 2) Sjur Slettom, Norway, 29:48.6; 3) Keegan Swirbul, Rocky Mountain, 29:49.7; 4) Peter Holmes, Far West, 29:57.6; 5) Jack Schrupp, New England, 30:32.0; 6) Martin Thon, Norway, 30:41.1; 7) Daniel Serventi, Alaska, 30:41.7; 8) Eric Backstrum, Alaska, 30:42.5; 9) Ian Moore, New England, 30:42.7; 10) Cal Deline, Rocky Mountain, 30:46.5.

Junior II 5 kilometers (ages 14-15) -- 1) Koby Gordon, New England, 14:50.4; 2) Zak Ketterson, Midwest, 14:51.6; 3) Max Donaldson, Alaska, 14:56.2; 4) Bill Harmeyer, New England, 15:12.4; 5) Jake Bassett, Alaska, 15:12.9; 6) Tristan Sayre, Alaska, 15:14.4; 7) Henry Harmeyer, New England, 15:21.3; 8) Zach Williams, Intermountain, 15:21.6; 9) Fischer Heimburger, Intermountain, 15:25.0; 10) Joe Bue, Alaska, 15:30.9.



Girls

Older Junior 10 kilometers (ages 18-19) -- 1) Hannah Boyer, Alaska, 34:26.0; 2) Felicia Gesior, Great Lakes, 34:27.1; 3) Sarah Freistone, Alaska, 34:46.3; 4) Tsaina Mahlen, Alaska, 34:51.2; 5) Cambria McDermott, New England, 34:54.0; 6) Rachel Hampton, Rocky Mountain, 35:06.2; 7) Stephanie Kirk, Alaska, 35:45.8; 8) Lucy Newman, Rocky Moutain, 35:53.4; 9) Jesse Knori, Intermountain, 35:57.1; 10) Megan Edic, Great Lakes, 35:57.5.

Junior 1 10 kilometers (ages 16-17) -- 1) Tiril Weng, Norway, 33:47.3; 2) Lotta Weng, Norway, 34:03.7; 3) Marion Woods, Alaska, 34:26.9; 4) Lisa Kvamme, Norway, 35:09.0; 5) Lizzie Gill, Intermountain, 35:09.9; 6) Nicole Bathe, Midwest, 35:11.6; 7) Amy Bianco, Midwest, 35:13.2; 8) Gretchen Burkholder, Rocky Mountian, 35:15.0; 9) Delaney Fitzpatrick, Midwest, 35:23.7; 10) Laurel Fiddler, Intermountain, 35:26.8.

Junior II 5 kilometers (ages 14-15) -- 1) Julia Kern, New England, 16:37.7; 2) Katharine Ogden, New England, 16:40.4; 3) Hailey Swirbul, Rocky Mountain, 16:48.7; 4) Lydia Blanchet, Alaska, 16:54.5; 5) Leah Lange, Intermountain, 17:08.3; 6) Taeler McCrerey, Rocky Mountain, 17:22.7; 7) Leah Brams, New England, 17:24.1; 8) Racquel Wohlk, Midwest, 17:33.7; 9) Morgan Flynn, Alaska, 17:40.4; 10) Katy Bonacci, Intermountain, 17:42.8.


Anchorage Daily News
sports@adn.com