AD Main Menu

Ostrander's time of 10:25 smokes 3,200 field

Kenai's Allie Ostrander smoked the field in the 3,200 meters Friday at the Region III track and field championships in Nikiski, clocking a time that was 12 seconds faster than Kristi Waythomas's venerated 1986 state record.

Ostrander finished in 10 minutes, 25.74 seconds to win by 35 seconds. She is the clear favorite heading into next week's state meet in Fairbanks, where she can make a run at the Waythomas record -- state records can only be set at the state meet.

Region III track and field championships

Nikiski High School

Friday's finals

Class 3A

Girls

3200 -- 1, Trujillo, Claire, Grace Christian, 11:38.72. 2, Farrell, Casey, Homer, 12:08.95. 3, Hirsch, Barae, Homer, 12:13.19. 4, Wayner, Harmony, Grace, 12:40.80. 5, Dyer, Laura, Seward, 12:44.27. 6, Cusick, Emily, Grace, 12:51.77. 7, Barnwell, Isabel, Seward, 13:11.41. 8, Brant, Abigale, Homer, 13:17.01.

High jump -- 1, Dickerson, Dallas, Anchorage Christian, 4-8. 2, Broderick, Bridget, Grace, 4-8. 3, Duncan, Hollie, ACS, 4-2. 4, Thibodeaux, Raven, ACS, 4-0.

Long jump -- 1, Cunningham, Marlee, Skyview, 15-1.25. 2, Rowe, Kayla, Grace, 15-0.50. 3, Cabana, Tayla, Homer, 14-8.25. 4, Langseth, Zoe, Valdez, 14-2.50. 5, Dickerson, Dallas, ACS, 13-11.25. 6, May-Thomas, Chanel, Houston, 13-07. 7, Ramsell, Hayley, Skyview, 13-01.50. 8, Ellis, Christina, Grace, 12-10.50.

Discus -- 1, Adelmann, Tessa, Seward, 107-2. 2, Riopelle, Sarah, Grace, 84-4. 3, Kromrey, Laura, Seward, 83-3. 4, Fickes, Emily, Valdez, 82-10. 5, Olson, Hailey, ACS, 82-5. 6, Ramsel, Holly, Skyview, 80-0. 7, Voss, Jennifer, ACS, 79-5. 8, Logan, Ashley, Grace, 73-10.

Boys

3,200 -- 1, Knotek, Miles, Seward, 9:56.86. 2, Monzon, Austin, ACS, 9:59.96. 3, Serventi, Daniel, Grace, 10:09.79. 4, Sorensen, Graysen, Grace, 10:25.50. 5, Ochoa, Pedro, Homer, 10:28.11. 6, Smith, Joppa, Grace, 10:48.85. 7, McIntosh, Keefe, Valdez, 10:51.12. 8, Musgrave, Brenner, Skyview, 10:58.21.

High jump -- 1, Simmers, Gus, ACS, 6-3. 2, Duke, Tim, Skyview, 5-8. 2, Carstens, Seth, Nikiski, 5-8. 4, Reinert, Sam, Homer, J5-08. 5, Johnson, Luke, Nikiski, 5-8. 6, Moore, Matthew, Seward, 5-6. 6, Barron, Matt, Houston, 5-6. 8, Hoffman, Calvin, ACS, 5-4. 8, Nieder, Braden, Grace, 5-4.

Long jump -- 1, Simmers, Gus, ACS, 19-7.25. 2, Simmers, Nate, ACS, 18-9.25. 3, Terry, Jalen, ACS, 18-1. 4, Nieder, Braden, Grace, 17-8. 5, Rowe, Carson, Grace, 17-4.25. 6, Zweifel, Thomas, Seward, 16-0.25. 6, Collier, DJ, Skyview, 16-9.25. 8, Griffith, Dustin, Houston, 16-8.50.

Shot put -- 1, George, Grant, Grace, 52-0.25. 2, Johnson, Luke, Nikiski, 41-3. 3, Johnson, Lincoln, Nikiski, 40-2.75. 4, Hubbard, Howie, Seward, 38-6.25. 5, Kohutek, Randy, ACS 38-2. 6, Holley, Gabe, Skyview, 37-10.25. 7, Peters, Brian, ACS, 36-00.25. 8, Kalashnikov, Mark, Grace, 35-6.25.

Class 4A

Girls

3200 -- 1, Ostrander, Allie, Kenai, 10:25.74. 2, Michaelson, Audrey, Colony, 10:59.29. 3,Thompson, Makenzie, Colony, 11:40.59. 4, Ford, Jenna, Wasilla, 11:56.38. 5, Cawthorn, Leah, Kodiak, 12:03.95. 6, Fox, Sadie, Soldotna, 12:11.34. 7, Contraras, Sami, Palmer, 12:17.23. 8, Bohman, Hana, Palmer, 12:28.33.

4x100 relay -- 1, Wasilla (Bowen, Destiny , Herrera, Megan , Buehner, Karess , Neuman, Maekayla ), 58.44.

High jump -- 1, Harding, Kiana, Kenai, 5-0. 2, Skjold, Kaillee, Soldotna, 4-8. 3, Barnett, McKenzie, Kodiak, 4-8. 4, Ames, Hailey, Soldotna, 4-6. 5, Kausal, Alexandria, Palmer, 4-6. 6, Cucullu, Maria, Colony, 4-2. 6, Renk, Olga, Palmer, 4-2. 8, Millstein, Kari, Kodiak, 4-0.

Long jump -- 1, Stephens, Chase, Colony, 15-08. 2, Barcus, Hannah, Kenai, 15-05.25. 3, Nolden, Jelly, Soldotna, 14-11.25. 4, Nelson, Daisy, Soldotna, 13-10.25. 5, Cucullu, Maria, Colony, 13-10. 6, Aquino, Rosie, Kodiak, 13-3.25. 7, Kalarchik, Samantha, Kenai, 13-3. 8, Neuman, Maekayla, Wasilla, 13-1.

Discus -- 1, Wong, McKayla, Soldotna, 96-7. 2, DePriest, Leya, Palmer, 85-3. 3, Walker, Richelle, Kodiak, 82-2. 4, Hendricks, Kiana, Soldotna, 77-3. 5, Skjold, Kaillee, Soldotna, 75-2. 6, Castellano, Cipriana, Kenai, 72-9. 7, Miller, Haley, Soldotna, 69-8. 8, Peterson, Amber, Kodiak, 66-9.

Boys

3,200 -- 1, Thomet, Levi, Kodiak, 9:24.12. 2, Christiansen, Cole, Kodiak, 9:42.97. 3, McCarthy, Julian, Kodiak, 9:54.15. 4, Theisen, Jordan, Kenai Centra, 10:07.44. 5, Schafer, Brandon, Colony, 10:15.30. 6, Kopsack, Lyon, Colony, 10:23.70. 7, Lee, Brendon, Wasilla, 10:32.76. 8, Osiensky, Chris, Palmer, 10:39.66.

High jump -- 1, Ulen, Jay, Soldotna, 5-10. 2, Looney, Connor, Palmer, 5-10. 3, Ma'inifo, Michael, Kodiak, 5-8. 4, Both, Gatwech, Colony, 5-6. 5, Carstens, Andrew, Kodiak, 5-2. 5, Andrist, Hunter, Colony, 5-2. 5, Wantenabe, Kohei, Palmer, 5-2. 8, Vrvilo, Brandon, Colony, 5-0. 8, Horton, Kevin, Wasilla, 5-0.

Long jump -- 1, Ma'inifo, Michael, Kodiak, 20-5.50. 2, Ulen, Jay, Soldotna, 20-1.25. 3, Both, Gatwech, Colony, 18-6.75. 4, Adams, Daniel, Palmer, 18-3.50. 5, Bilafer, Daniel, Colony, 17-11.25. 6, Gibbs, Drew, Soldotna, 17-8. 7, Dedrick, Cody, Wasilla, 17-7. 8, Thomas, Matt, Wasilla, 17-2.25.

Shot put -- 1, Harren, William, Wasilla, 45-11.75. 2, Sega, Leo, Kodiak, 44-3.75. 3, Niekamp, Hayden, Palmer, 41-2. 4, Looney, Connor, Palmer, 40-11.75. 5, Pillians, Kordell, Kodiak, 38-9.50. 6, Dedrick, Cody, Wasilla, 38-3. 7, Floyd, Jacob, Colony, 38-0. 8, Randall, Tom, Kenai, 36-5.25.