AD Main Menu

Alaska State Fair schedule for Thursday, Aug. 22

THURSDAY, AUG. 22

Help the Fair feed the hungry. With the donation of two non-perishable food items per person between noon and 2 p.m., you can get into the Fair for $2. (Must be through the gate by 2 p.m.)

Borealis Theatre

7 p.m. -- Foreigner**

Kid Zone

Noon-9 p.m. -- Victor's Garden, A forest fantasy-land

Noon-9 p.m. -- Brad's World Reptiles, Take a walk on the wild side.

1, 4 and 6 p.m. -- Brad's World Reptiles, "Creature Feature" Stage Show

Colony Stage

12:30 and 3:30 p.m. -- Miracle Drummers and Dancers, lift your spirit.

1 p.m. -- Magic by Robbie, Amazing, amusing, astounding and confusing

2, 4 and 7 p.m. -- Michael Harrison, Comedy ventriloquist and puppeteer

2:30 p.m. -- Sunshine State Singers, All the way from Florida.

4:30 p.m. -- The Last Rounds, old-time rock 'n' roll

5:30 and 6:30 p.m. -- Qatalina and Co., dance fusion

6 p.m. -- Damian Guerrero, robotic hip-hop dancer

Don Sheldon Events Center

Noon-9 p.m. -- King Tut, wonderful things from the pharaoh's tomb

Farm Exhibits Building

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, hens and roosters in a barnyard setting

Noon-8 p.m. -- GCI Petting Zoo

2 p.m. -- Goat Fun Days

France Equestrian Center

1-4 p.m. -- Display of breeds, equine education and entertainment

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Antwan Towner, Magician and mind-reader

1 p.m. -- Diana Z, energetic indie-pop originals

2 p.m. -- The Long and Short of It, two sizes, two voices

3:30 p.m. -- Kari and Billy, Nashville rising stars

4:30 p.m. -- 60/40, silver-haired and solid gold

5:30 p.m. -- Kit Carson, acoustic music that rocks

Stage at the Woodlot

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Hobo Jim, Alaska's State Balladeer

Hoskins Exhibits

12:30 p.m. -- Quilting Outside the Box

1:30 p.m. -- Sew Many Hexies

2:30 p.m. -- Decorative Envelopes Make and Take

3:30 p.m. -- Crystals Quick and EZ Candy

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- 60/40, silver-haired and solid gold

3 p.m. -- Zee Band, energetic indie-pop originals

4 p.m. -- The Long and Short of It, two sizes, two voices

5 p.m. -- Kari and Billy, Nashville rising stars

6 p.m. -- C-Note String Band, old-timey string band music

7 p.m. -- J. Peter Boles, hand-picked acoustic tunes

Milking Parlor (in Farm Exhibits)

4 p.m. -- Goat Milking Demo with Hayley Snegirev

4:45 Goat Milking Demo with Heather Fair

5:30 p.m. -- Cow Milking Demo with Crystal Roberts

Purple Plaza

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show, Amazing flatland tricks and aerial maneuvers

Grandstand Lawn

1, 3 and 5 p.m. -- Cavallo Equestrian Arts, Pulse-pounding equestrian extravaganza

2, 4 and 6 p.m. -- Pirates for Hire, A live action, pirate-themed tntertainment troupe

Raven's People Stage

1 and 3:30 p.m. -- Naa Ludiisk Gwaii Yatxi, Lively northwest coast dance

1:30 and 4 p.m. -- Sivuqaq Dancers, St. Lawrence Island traditional dance

2 and 5 p.m. -- Miracle Drummers and Dancers, Lift your spirit.

2:30 and 5:30 p.m. -- Sivaluaq, Yup'ik storyteller

3 and 4:30 p.m. -- Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller

3:30 p.m. -- Naa Ludiisk Gwaii Yatxi, lively northwest coast dance

6 p.m. -- World Eskimo-Indian Olympics, Eskimo Games and Blanket Toss

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Fred Scheer's Lumberjack Show

Sluicebox

No minors after 6 p.m.

2 p.m. -- Kari and Billy, Nashville rising stars

3:30 p.m. -- Big Fungus, Classic rock and blues

5 p.m. -- Gary Sloan and the Valley Rhythm Revue, Fun-lovin' blues

7 p.m. -- Rock-It Rangers, Classic rock - Saving the planet, one gig at a time

9 p.m. -- Nervis Rex, Red-hot ska music

Wineck Barn

Noon- 8 p.m. -- Matanuska Colony history on display

Noon- 8 p.m. -- Colony Kids Corner - Matanuska-style activities for kids

Noon and 5 p.m. -- Alaska Far Away, Documentary Film of the New Deal Pioneers

2 and 7 p.m. -- "The Matanuska Colony Barns," Barn Tour by Author Helen Hegener

2:30 p.m. -- Where the River Matanuska Flows, stories from Alaska Pioneers

Ticketed Event**