Cook Inlet Conference swimming results

Cook Inlet Conference swimming

Saturday's results

Chugiak boys 208, West 189

200 Medley Relay -- 1, West 2:03.56. 2, Chugiak 2:06.60. 200 Freestyle -- 1, Martin, Zachary, C, 2:02.41. 2, Virgin, Gabe, W, 2:24.84. 3, Ziemmer, Tyler, W, 2:29.41. 200 IM -- 1, Hellen, Aidan, W, 2:22.70. 2, Jordan, Thomas, C, 2:51.16. 50 Freestyle -- 1, Fitzgerald, Nolan, W, 24.97. 2, Budke, Dylan, C, 26.98. 3, Butler, Jacob, C, 29.48. 1-meter Diving -- 1, Fugere, Shawn, C, 146.50. 2, Sivitz, Jeremy, W, 138.50. 3, Totten, Colin, W, 134.50. 100 Butterfly -- 1, Martin, Zachary, C, 1:01.66. 2, Fitzgerald, Nolan, W, 1:05.17. 3, Jordan, Thomas, C, 1:18.00. 100 Freestyle -- 1, Hellen, Aidan, W, 56.03. 2, Schenk, Quentin, W, 58.16. 3, Ziemmer, Tyler, W, 1:05.05. 500 Freestyle -- 1, Virgin, Ben, W, 6:06.08. 2, Budke, Dylan, C, 6:56.50. 3, Stockhouse, David, C, 7:05.55. 200 Freestyle Relay -- 1, Chugiak 1:57.97. 2, Chugiak 2:18.87. 3, West 2:45.30. 100 Backstroke -- 1, Schenk, Quentin, W, 1:09.97. 2, Virgin, Gabe, W, 1:17.40. 3, Straub, Paul, C, 1:30.41. 100 Breaststroke -- 1, Totten, Colin, W, 1:22.48. 2, Virgin, Ben, W, 1:24.52. 3, Petersen, Jesse, C, 1:28.44. 400 Freestyle Relay -- 1, West 3:53.03. 2, Chugiak 4:08.43.

West girls 255, Chugiak 146

200 Medley Relay -- 1, Chugiak 2:03.08. 2, West 2:11.69. 200 Freestyle -- 1, Jennings, Emmie, C, 2:03.57. 2, Harris, Lilly, W, 2:17.81. 3, Damrill, Eva, W, 2:19.84. 200 IM -- 1, DeGeorge, Tara, W, 2:16.51. 2, Burke, Sammy, C, 2:19.96. 3, Gordon, Laura, W, 2:40.45. 50 Freestyle -- 1, Blackstone, Abby, C, 27.37. 2, Palmer, Mazzy, W, 28.27. 3, Harris, Sarah, W, 29.10. 1-meter Diving -- 1, Wagner, Kendell, W, 175.25. 2, Haxby, Katie, W, 130.30. 100 Butterfly -- 1, Burke, Sammy, C, 1:01.84. 2, Harris, Sarah, W, 1:14.22. 3, Williams, Bea, C, 1:17.68. 100 Freestyle -- 1, Blackstone, Abby, C, 1:01.26. 2, Palmer, Mazzy, W, 1:01.27. 3, Damrill, Eva, W, 1:03.49. 500 Freestyle -- 1, Griffith, Emma, W, 6:27.87. 2, Fuller, Adelle, W, 6:28.18. 3, Gordon, Laura, W, 6:34.83. 200 Freestyle Relay -- 1, West 1:53.33. 2, West 1:59.74. 100 Backstroke -- 1, Fuller, Adelle, W, 1:27.60. 2, Devine, Ally, C, 1:29.56. 3, Moore, Elise, W, 1:30.61. 100 Breaststroke -- 1, Jennings, Emmie, C, 1:12.62. 2, DeGeorge, Tara, W, 1:14.89. 3, Harris, Lilly, W, 1:21.52. 400 Freestyle Relay -- 1, Chugiak 3:57.19. 2, West 4:14.89.

Dimond boys 273, Bartlett 24

200 Medley Relay -- 1, Dimond 1:47.68. 2, Dimond 2:05.37. 200 Freestyle -- 1, O'Brien, Jarod C, D, 1:50.54. 2, Hanni, Jacob K, D, 1:53.15. 3, Oswald, Patrick, B, 2:14.85. 200 IM -- 1, Cvancara, Luke D, D, 2:12.74. 2, Horwatt, Matthew M, D, 2:16.64. 50 Freestyle -- 1, Hoen, Jack H, D, 26.95. 2, Bremont, Kyle M, D, 30.23. 3, Amor, Jason H, D, 32.31. 1-meter Diving -- 1, Madland, Atticus, D, 155.75. 2, Harris, Scott, D, 115.20. 100 Butterfly -- 1, Horwatt, Matthew M, D, 1:00.24. 2, Rust, Jameson K, D, 1:10.43. 3, Munson, Edward B, D, 1:13.39. 100 Freestyle -- 1, Cvancara, Luke D, D, 54.59. 3, Rust, Jameson K, D, 57.64. 500 Freestyle -- 1, O'Brien, Jarod C, D, 5:03.58. 2, Cvancara, Dax J, D, 6:04.95. 200 Freestyle Relay -- 1, Dimond, 1:42.62. 2, Dimond, 2:13.94. 100 Backstroke -- 1, Monaghan, Thomas M, D, 1:02.58. 2, Cvancara, Dax J, D, 1:10.77. 100 Breaststroke -- 1, Hanni, Jacob K, D, 1:08.26. 2, Munson, Edward B, D, 1:17.08. 3, Bremont, Kyle M, D, 1:18.38. 400 Freestyle Relay -- 1, Dimond 3:34.58. 2, Dimond 3:49.49.

Dimond girls 299, Bartlett 85

200 Medley Relay -- 1, Dimond 1:53.92. 2, Dimond 2:03.56. 200 Freestyle -- 1, Hanson, Olivia M, D, 2:12.01. 2, Williams, Kendal R, D, 2:15.53. 3, Flores, Hannah M, D, 2:17.37. 200 IM -- 1, Jarupakorn, Jennifer, B 2:27.94. 2, Hampton, Alyssa M, D, 2:28.08. 3, Rohde, Aleah, D, 2:29.69. 50 Freestyle -- 1, Wilcox, Jenny, D, 26.77. 2, Sato, Ripple K, D, 28.86. 1-meter Diving -- 1, Soto, Alex, B, 174.60. 2, Parish, Megan G, D, 92.60. 100 Butterfly -- 1, Rohde, Arianna I, D, 1:01.88. 2, Hampton, Alyssa M, D, 1:06.16. 100 Freestyle -- 1, Wray, Kari L, D, 1:00.04. 2, Jarupakorn, Christine, B 1:01.34. 500 Freestyle -- 1, Rohde, Arianna I, D, 5:35.58. 2, Ross, Taylor J,D, 5:53.30. 200 Freestyle Relay -- 1, Dimond 1:45.97. 2, Bartlett 1:58.30. 100 Backstroke -- 1, Wilcox, Jenny, D, 1:04.83. 2, Oakley, Madeleine J, D, 1:07.12. 100 Breaststroke -- 1, Oakley, Madeleine J, D, 1:13.17. 2, Hanson, Olivia M, D, 1:18.41. 3, Ross, Taylor J, D, 1:21.13. 400 Freestyle Relay -- 1, Dimond 3:58.13. 2, Dimond 4:13.72.

Service boys 292, East 98

200 Medley Relay -- 1, Service 1:48.69. 2, Service 2:10.65. 200 Freestyle -- 1, Krasnican, S, 1:55.02. 2, Sands, Benjamin, S, 2:08.44. 3, Kim, Won Gi, S, 2:13.27. 200 IM -- 1, Rogers, S, 2:11.19. 3, Berlin, Jackson, S, 2:15.58. 3, Emerson, Nick, E, 2:57.54. 50 Freestyle -- 1, Adams, Nathanial, S, 22.88. 2, Hogue-Corwin, S, 23.67. 3, Bruce, Nikolaus, S, 26.80. 1-meter diving -- 1, Pugh, Corey, S, 136.70. 100 Butterfly -- 1, Hogue-Corwin, S, 59.45. 2, Berlin, Jackson, S, 1:00.72. 3, Carpenter, Mitch, S, 1:13.74. 100 Freestyle -- 1, Krasnican, S, 51.28. 2, Rogers, S, 53.98. 3, Bruce, Nikolaus, S, 1:03.72. 500 Freestyle -- 1, Sands, Benjamin, S, 5:46.96. 2, Oakley, Everett, S, 6:02.05. 3, Carpenter, Mitch, S, 6:10.44. 200 Freestyle Relay -- 1, Service 1:35.95. 2, Service, 1:46.30. 200 IM -- 1, Adams, Nathanial, S, 58.97. 2, Kim, Won Gi, S, 1:08.58. 3, Hoffman, Slava, S, 1:20.06. 100 Breaststroke -- 1, Sheppard, Cory C, E, 1:23.06. 2, Oakley, Everett, S, 1:23.71. 3, Bromaghin, Aiden, S, 1:24.83. 400 Freestyle Relay -- 1, Service, 4:14.43. 2, Service, 4:48.64.

Service girls 259, East 77

200 Medley Relay -- 1, Service 2:37.22. 200 Freestyle -- 1, Tarbeth, Emma, S, 2:11.71. 2, Morris, Ansley, S, 2:26.16. 3, Xavier, Zoe, S, 2:32.95. 200 IM -- 1, Farmer, Melinda, S, 2:41.99. 2, Moss, Brenna, S, 2:56.85. 3, Card, Zina, S, 3:02.36. 50 Freestyle -- 1, Schlenker, Willow, S, 30.97. 2, Exelby, Marissa, S, 32.90. 3, Williams, Michaela, S, 33.10. 100 Butterfly -- 1, Morris, Ansley, S, 1:16.88. 2, Ahrens, Kira N, E, 1:24.79. 100 Freestyle -- 1, Moss, Brenna, S, 1:10.86. 2, Card, Zina, S, 1:12.28. 3, Weidemaier, Grace, S, 1:16.98. 500 Freestyle -- 1, Tarbeth, Emma, S, 5:52.81. 2, Ahrens, Kira N, E, 6:49.21. 200 Freestyle Relay -- 1, Service, 1:56.74. 2, Service 2:09.21. 100 Backstroke -- 1, Xavier, Zoe, S, 1:17.47. 2, Schlenker, Willow, S, 1:18.22. 3, Exelby, Marissa, S, 1:23.97. 100 Breaststroke -- 1, Farmer, Melinda, S, 1:26.12. 2, Ackerman, Megan, S, 1:37.43. 3, Williams, Marrah, E, 1:44.28. 400 Freestyle Relay -- 1, Service 5:10.65. 2, Service, 6:01.96.

South boys 271, Eagle River 196

200 Medley Relay -- 1, Eagle River 1:48.43. 2, South 1:49.08. 200 Freestyle -- 1, Dupree, Marshall, S, 1:54.89. 2, Min, Joseph, ER, 2:03.46. 3, Korzon, Erik, ER, 2:08.63. 200 IM -- 1, Fox-Icarro, Blaise, ER, 2:10.66. 2, Korzon, Mark, ER, 2:16.36. 3, Chan, Vernon, S, 2:26.39. 50 Freestyle -- 1, Lai, Nathan, S, 23.43. 2, Dragomir, Dakota, S, 23.81. 3, Behm, AJ, S, 23.98. 1-meter Diving -- 1, Dudley, Aaron, S, 131.40. 2, Randall, John, ER, 118.60. 3, McVeigh, Kyle, S, 114.80. 100 Butterfly -- 1, Dupree, Marshall, S, 57.75. 2, Fox-Icarro, Blaise, ER, 57.82. 3, Emili, Ryan, S, 59.95. 100 Freestyle -- 1, Behm, AJ, S, 52.05. 2, Dragomir, Dakota, S, 52.54. 3, Fox-Icarro, Bryce, ER, 53.02. 500 Freestyle -- 1, Lai, Nathan, S, 5:08.65. 2, Min, Joseph, ER, 5:30.69. 3, Korzon, Erik, ER, 5:43.72. 200 Freestyle Relay -- 1, South 1:37.45. 2, Eagle River 1:44.18. 100 Backstroke -- 1, Fox-Icarro, Bryce, ER, 1:00.34. 2, Wolcott, John, S, 1:05.27. 3, Minster, Nicholas, S, 1:05.79. 100 Breaststroke -- 1, Emili, Ryan, S, 1:09.33. 2, Fast, Brandon, ER, 1:11.49. 3, Floyd, Nigel, ER, 1:12.43. 400 Freestyle Relay -- 1, South 3:35.54. 2, Eagle River 3:36.76.

South girls 244.5, Eagle River 196.5

200 Medley Relay -- 1, Eagle River 1:59.48. 2, South 2:02.71. 200 Freestyle -- 1, Maker, Kate, ER, 2:06.55. 2, Shannon, Alexandra, S, 2:10.61. 3, Dike, Ashley, S, 2:18.96. 200 IM -- 1, Geskey, Julia, ER, 2:20.78. 2, Fox-Singh, Courtney, ER, 2:45.54. 3, Manthey, Emma, S, 2:59.53. 50 Freestyle -- 1, Min, Ester, ER, 25.75. 2, Wilson, Taylor, S, 28.59. 3, Wika, Jenevia, S, 29.14. 1-meter Diving -- 1, Lockard, Lara, S, 139.80. 100 Butterfly -- 1, Min, Ester, ER, 1:00.96. 2, Fischer, Sarah, ER, 1:26.47. 2, Manthey, Emma, S, 1:26.47. 100 Freestyle -- 1, Bruce, Jordyn, ER, 56.90. 2, Schoff, Amber, S, 57.76. 3, Coy, Samantha, ER, 1:08.11. 500 Freestyle -- 1, Maker, Kate, ER, 5:36.79. 2, Wika, Quinlyn-Skye, S, 6:45.96. 3, Wilson, Kate, S, 7:00.54. 200 Freestyle Relay -- 1, Eagle River 1:47.43. 2, South 1:50.67. 100 Backstroke -- 1, Geskey, Julia, ER, 1:03.70. 2, Schoff, Amber, S, 1:06.86. 3, Stewart, Erica, S, 1:09.67. 100 Breaststroke -- 1, Bruce, Jordyn, ER, 1:14.54. 2, Shannon, Alexandra, S, 1:17.09. 3, Wika, Jenevia, S, 1:28.71. 400 Freestyle Relay -- 1, Eagle River, 3:34.63. 2, South 3:43.14.


Anchorage Daily News
sports@adn.com