Experience Alaska Day
Borealis Theatre
3 p.m. -- Bill Cosby**
7 p.m. -- John McEuen of the Nitty Gritty Dirt Band
Kid Zone
10 a.m.-9 p.m. -- Victor's Garden, A forest fantasy-land
10 a.m.-9 p.m. -- Brad's World Reptiles, Take a walk on the wild side
1, 4 and 6 p.m. -- Brad's World Reptiles, "Creature Feature" Stage Show
Borealis Plaza Tent
10 a.m. -- Alaska Seafood Throwdown
Colony Stage
11 a.m. -- Xochiquetzal Tiqun, Mexico to Alaska
11:30 a.m. -- Xochiquetzal Tiqun Unkda
Noon -- Frontier Cloggers
12:30 p.m. -- Bekah's Dance Expressions
1 p.m. -- Discover Dance
1:30 p.m. -- Alaska Dance Promotions
2, 4 and 7 p.m. -- Michael Harrison
2:30 p.m. -- Tlingit and Haida Dancers of Anchorage, Southeast traditional dance
3 p.m. -- Alaska Moving Arts Center
3:30 p.m. -- Lil' Ladies and The Next Generation
4:30 p.m. -- Alaska Sound Celebration
5:30 p.m. -- Anguyak Dancers
6 p.m. -- Irish Dance Academy
8 p.m. -- Savannah Jack
Don Sheldon Events Center
10 a.m.-9 p.m. -- King Tut Exhibit
Farm Exhibits Building
11 a.m. -- Dairy and Beef Open Show Master Showman
Noon-8 p.m. -- Petting Zoo
Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, hens and roosters in a barnyard setting
Noon-8 p.m. -- Rudy Garcia, carving pumpkins right before your eyes
France Equestrian Center
11 a.m.-6 p.m. -- Rocking B Drill Teams
1-4 p.m. -- Display of Breeds, Equine education and entertainment
2 p.m. -- Alaska State Fair Rodeo
Bluebonnet Stage
12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Antwan Towner, magician and mind-reader
1 p.m. -- Brubaker Family
1:30 p.m. -- TGB (The Girl Band)
2 p.m. -- Bootleg Brown
3:30 p.m. -- Robin Hopper
4:30 p.m. -- The Squash Blossoms
5:30 p.m. -- Kari and Billy
7 p.m. -- Dirty River Ramblers
Stage at the Woodlot
2 p.m. -- Summer of Heroes Scholarship awards
4 p.m. -- Alaska Fashion Show
5 p.m. -- Duct Tape Contest
Hoskins Exhibits
11:30 a.m. -- Dips and Salsa
12:30 p.m. -- Recycled Beads Make and Take
1:30 p.m. -- Roast Your Own Coffee Beans
2:30 p.m. -- Youth Fashion Competition and Awards
3:30 p.m. -- Youth Fashion Competition and Awards
4 p.m. -- Entry Anything Goes Pie Contest
Presented by Slack's Sugar Shack Bakery
7 p.m. -- Judging Anything Goes Pie Contest
Jolly Roger Pub
2 p.m. -- The Squash Blossoms
3 p.m. -- Deb Wessler
4 p.m. -- Kari and Billy
5 p.m. -- Dirty River Ramblers
6 p.m. -- Bootleg Brown
7 p.m. -- Rogues and Wenches
Milking Parlor (in Farm Exhibits)
4 and 4:45 p.m. -- Goat Milking Demo
5:30 p.m. -- Cow Milking Demo
Corral
11 a.m. -- Alaska Winds Coursing Club, fun with Alaska's fastest dogs
Noon -- AKC Alaska Herding Group Club, all-breed sheepdog herding demo
1 p.m. -- Alyeska Canine Trainers, incredible canines
2 and 4:30 p.m. -- Alaska Dogs Gone Wild, fast flyball fun
2:30 p.m. -- The Better Companion, Treibball and Nose Work Demo
3:30 and 5 p.m. -- AK K-9 Weight Pull
4 and 5:30 p.m. -- Northern Borderz Disc Dogs
6 p.m. -- Hundesport, Schutzhund working dogs
Purple Plaza
1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show, Amazing flatland tricks and aerial maneuvers
Grandstand
1 p.m. -- Custom Motorcycle Show
3 p.m. -- Stadium/Tuff Truck, Side-by-Side and Quad Racing**
Grandstand Lawn
1, 3 and 5 p.m. -- Cavallo Equestrian Arts
2, 4, 6 and 7 p.m. -- Pirates for Hire
Raven's People Stage
1, 3 and 4:30 p.m. -- Polly Andrews, Alaska Native storyteller
1:30 and 5 p.m. -- Tlingit and Haida Dancers of Anchorage, Southeast traditional dance
2 and 4 p.m. -- Anguyak Dancers, Blending traditional dance with inspiring music
2:30 and 5:30 p.m. -- Sivaluaq, Yup'ik storyteller
6 p.m. -- World Eskimo-Indian Olympics Demo and Blanket Toss
Woodlot
1, 3 and 6 p.m. -- Fred Scheer's Lumberjack Show
Sluicebox
No minors after 6 p.m.
2 p.m. -- Kari and Billy
3:30 p.m. -- John McEuen of the Nitty Gritty Dirt Band
5 p.m. -- Carhartt Brothers
6:30 p.m. -- Brook Faulk Band
8 p.m. -- Steelhead
9:30 p.m. -- Against the Grain
Wineck Barn
Noon-8 p.m. -- Matanuska Colony history on display
Noon-8 p.m. -- Colony Kids Corner
Noon -- "Alaska Far Away," Documentary Film of the New Deal Pioneers
2, 4:30 and 7 p.m. -- "Why Do the Barns Look Like That? Buildings of the Matanuska Colony", talk and barn tour by historian Arne Alanen
2:30 and 5 p.m. -- Where the River Matanuska Flows, Stories from Alaska Pioneers
Ticketed Event**
Alaska Dispatch Publishing