AD Main Menu

Cook Inlet Conference Tennis report for Tuesday, Aug. 27

prep tennis

West wins a pair

The West tennis team won two Cook Inlet Conference meets in two days, knocking off Dimond 7-2 at Dimond High on Tuesday and blasting East 9-0 at East High on Monday.

West 7, Dimond 2

Boys singles 1 -- Reed Lekander (W) d. Cole Fox (D) 6-3, 6-3; Boys singles 2 -- Jason Hsi (D) d. Edwin Burton (W) 6-4, 6-2; Girls singles 1 -- Ava Lekander (W) d. Adrienne Fox (D) 6-2, 6-2; Girls singles 2 -- Ellen Silverman (W) d. Nora Angmo (D) 6-0, 6-1; Boys doubles 1 -- Chas Anderson/David Woo (W) d. Noah Alexander/Chad Balmes (D) 6-1, 6-2; Boys doubles 2 -- Kyle Stone/Alexis Solis (D) d. Antonio Won/Quentin Bidwell (W) 4-6, 6-3, 10-4; Girls doubles 1 -- Katie Brown/Alli Haynes (W) d. Megan Ahn/Emily Carey (D) 6-1, 6-0; Girls doubles 2 -- Anita Samuela/Kalena Weimer (W) d. Roslyn McCormack/Kailey Kenning (D) 6-0, 6-1; Mixed doubles -- Anton Clark/Madelyn Boslough (W) d. Brent Quinn/Abigail Stahl (D) 6-0, 6-1.

West 9, East 0

Boys singles 1 -- Reed Lekander (W) d Eli Neslund (E) 6-0, 6-2; Edwin Burton (W) d Ari Hinrichs (E) 6-0, 6-1; Girls singles 1 -- Ava Lekander (W) d Ellen Rumley (E) 6-1, 6-0; Girls Singles 2 -- Kalena Weimer (W) won by default. Boys doubles 1 -- Keenan Hodges/Chas Anderson (W) d Will Kim/Kongchen Yang (E) 6-0, 6-1; Boys doubles 2 -- Quentin Bidwell/Antonio Won (W) d Alex Balasi/Elmer Bungay (E) 6-4, 6-0; Girls doubles 1 -- Katie Brown/Ali Haynes (W) d Abby McDiffett/Kate Alversado (E) 6-2, 6-0; Girls doubles 2 -- Aleah Kennedy/Madelyn Boslough (W) d Erica Williams/Laura Horton (E) 6-2, 3-6, 10-2; Mixed doubles -- Ellen Silverman/Anton Clark (W) d Jesse Wight-Crask/Olivia Grant (E) 6-2, 6-1.

Dimond 8, Chugiak 1

The Dimond tennis team rolled to an 8-1 CIC win over visiting Chugiak on Monday, getting straight-set singles victories from Cole Fox and Adrienne Fox.

Chugiak's lone victory came in mixed doubles, with Jacob Shercliffe and Tasha Boyer teaming for a win in straight sets.

Dimond 8, Chugiak 1

Boys singles 1 -- Cole Fox (D) d. Max Haines (C) 6-0, 6-2; Boys singles 2 -- Jason Hsi (D) d. Johnny Wolfe (C) 6-3, 6-1; Girls singles 1 -- Adrienne Fox (D) d. Ripleigh Campnell (C) 6-0, 6-0; Girls singles 2 -- Nora Angmo (D) d. Izzy LaRue (C) 6-4, 6-2; Boys doubles 1 -- Alex Ahn/Chad Balmes (D) d. Grant Cook/Luke Oldham (C) 6-0, 6-0; Boys doubles 2 -- Kyle Stone/Alexis Solis (D) d. Parker Stone/Daniel Ogden(C) 6-2, 6-0; Girls doubles 1 -- Megan Ahn/Emily Carey (D) d. Carrie Cook/Rebekah Jensen (C) 6-2, 6-1; Girls doubles 2 -- Roslyn McCormack/Kaily Kenning (D) d. Maggie Krafft/Kailey Gates (C) 6-3, 6-1; Mixed doubles -- Jacob Shercliffe/Tasha Boyer (C) d. Noah Alexander/Abigail Stahl (D) 6-0, 6-3.

South 9, Bartlett 0

South rolled to a 9-0 CIC tennis victory Monday over Bartlett, winning six matches in straight sets and three by forfeit at South High.

Thomas Hanks notched a victory in boys singles, and Christina Whitworth won a singles match for the girls.

South 9, Bartlett 0

Boys singles 1 -- Thomas Hanks d Jerry Vongkoth 6-0 6-1; Boys singles 2 -- Thomas Johnson won by default. Girls singles 1 -- Christina Whitworth d Kiana Mitchell 6-1 6-1; Girls single 2 -- Julie Pessetto d Cheryl Auspach 6-1 6-4; Boys doubles 1 -- Terek Rutherford/Brenden Hayhurst d Jared Baird/Nathan Mitchell 6-0 6-1; Boys doubles 2 -- Doh Kim/Rial Balboa won by default. Girls doubles 1 -- Zoey Flynn/Palden Flynn d Jessica Romero/Maryn Chadwick 6-0 6-0; Girls doubles 2 -- Taylor Matthew/Sheryl Almario d Sierra Powell/Sharisse Laballe; Mixed doubles -- Bryce Foster/Tyanna Baker won by default.

Service 7, Eagle River 2

A couple of close matches highlighted Service's 7-2 win over Eagle River in a CIC tennis match Monday at Bartlett High.

Service's Lindsay Vontish earned a three-set victory in girls singles 2, and Service's Megan Lillis and Srada Prasad teamed for a three-set victory in girls doubles 1.

Vontish defeated Eagle River's Claire Bottini 11-9 in the decisive set, with Lillis and Prasad prevailing 14-12 in the third set over Eagle River's Mary Stone and Dana Bernhardt.

Boys singles 1 -- Ryan Casey (ER) d Dylan Bruce (S) 6-0, 6-0; Boys singles 2 -- Alec Clayton (S) d Dagan Mullin (ER) 6-4, retire; Girls singles 1 -- Hannah Spainhour (ER) d Sam Moorhead (S) 6-1, 6-1; Girls singles 2 -- Lindsay Vontish (S) d Claire Bottini (ER) 6-4, 1-6, 11-9; Boys doubles 1 -- Matthew Stone/Christian Morgan (S) d Jace Jerome/Daniel McLain (ER) 6-2, 6-0; Boys doubles 2 -- Nathan Rabang/Ben Erickson (S) won by forfeit. Girls doubles 1 -- Megan Lillis/Sarada Prasad (S) d Mary Stone/Dana Bernhardt (ER) 3-6, 7-5, 14-12; Girls doubles 2 -- Alliana Salanquit/Jizelle Catalin (S) won by forfeit; Mixed doubles -- Ian Kraloff/Fiona Bruce(S) won by forfeit.