East, West pick up tennis wins

Chugiak’s Diego Velez Gonzalez outdueled East’s Eli Neslund in a marathon boys singles match Wednesday, winning a match that featured two tiebreakers.

Neslund took the first set 7-6, winning a 7-4 tiebreaker to clinch it. Velez Gonzales won the second set 6-4 to force a tiebreaker that in high school tennis is played in lieu of a third set and won it 10-8.

Chugiak also won the other match that required a tiebreaker — the girls double team of Izzy LaRue and Rebekah Jensen prevailed over East’s Kate Alversado and Morgan Rice 2-6, 6-3, 10-3.

East took the team victory 6-3.

East 6, Chugiak 3

Boys singles 1 — Diego Velez Gonzalez (C) d. Eli Neslund (E) 6-7 (4-7), 6-4, 10-8. Boys singles 2 —   Johnny Wolfe (C) d. Robbie Brewer (E) 6-0, 6-3. Girls singles 1 —  Ellen Rummley (E) d. Carrie Cook (C) 6-2, 6-0. Girls singles 2 — Abby Mcdiffett (E) d. Kathryn Bistodeau (C) 6-0, 6-2.  Boys doubles 1 —  Elmer Bungay/Alex Balasi (E) d. Jacob Shercliffe/Grant Cook 6-4, 6-3. Boys doubles 2 — Kongchen Yang/Ari Henrichs (E) d. Luke Oldham/Jed Butikofer 6-3, 6-4. Girls doubles 1 — Izzy LaRue/Rebekah Jensen (C) d. Kate Alversado/Morgan Rice 2-6, 6-3, 10-3. Girls doubles 2 — Laura Horton/Erica Williams (E) d. Kailey Gates/Maggie Krafft 6-0, 6-2. Mixed doubles —  Olivia Grant/Jesse Weight-Crask (E) d. Tasha Boyer/Max Haines (C) 6-4, 6-3.

 

West 6, South 3

Strength in doubles play carried West past South 6-3 in a Cook Inlet Conference tennis meet Wednesday.

Each team won two singles matches,  but the Eagles owned the advantage in doubles, taking four of the five matches.

West 6, South 3

Boys singles 1 — Reed Lekander (W) d. Alex Wong (So) 6-0, 6-1. Boys singles 2 — Thomas Hanks  (So) d. Edwin Burton (W) 6-3, 6-3. Girls singles 1 — Whitney Williams (So) d. Ava Lekander (W) 6-0, 6-2. Girls singles 2 — Madelyn Boslough (W) d. Christina Whitworth (So) 7-5, 6-3. Boys doubles 1 — Justin Wolfe/Daniel Frentzel (So) d. Keenan Hodges/Chas Anderson (W) 7-5, 6-2. Boys doubles 2 — Seneca Scott/David Woo (W) d. Brenden Hayhurst/Terek Rutherford (So) 6-2, 6-4. Girls doubles 1 — Katie Brown/Alli Haynes (W) d. Palden Flynn/Zoe Flynn (So) 6-4, 6-2. Girls doubles 2 — Nasim Falconer/Aleah Kennedy (W) d. Taylor Matthew/Sheryl Almario (So). 6-2, 6-4. Mixed doubles — Anton Clark/Ellen Silverman (W) d. Bryce Foster/Tyanna Baker (So) 3-6, 7-5, 10-8.

 



Anchorage