AD Main Menu

Competition schedule for Alaska Olympians

Alaska Olympians participating in the Sochi Games: (clockwise from top) Holly Brooks, Jessica Schultz, Erik Bjornsen, Sadie Bjornsen, Ryan Stassel and Kikkan Randall. Team USA

All times listed are in Alaska Time. Events are streamed live on NBCOlympics.com with a verified cable account. Or you can check the NBC Olympics TV listing page.

Wednesday, Feb. 5

Snowboard
Slopestyle Prelims
9 p.m.

Friday, Feb. 7


Opening Ceremonies
7:14 a.m.

Snowboard
Slopestyle Semifinals
8:30 p.m.

Slopestyle Finals
11:45 p.m.


Saturday, Feb. 8


X-C Skiing
Women's Skiathlon 7.5 km Classic + 7.5 km Free
1 a.m.

Figure Skating
Team Women's Short Program
7:10 a.m.

Sunday, Feb. 9


Alpine Skiing
Women's Super Combined Downhill
10 p.m.

Biathlon
Women's 7.5km Sprint
5:30 a.m.

Figure Skating
Team Women's Free Skating
7:05 a.m.

X-C Skiing
Men's Skiathlon 15 km Classic + 15 km Free
1 a.m.

Monday, Feb. 10


Alpine Skiing
Women's Super Combined Slalom
2 a.m.

Curling
Women's Round Robin Session 1, USA v SUI
1 a.m.
Women's Round Robin Session 2, USA v RUS
10 p.m.
 

Tuesday, Feb. 11


Alpine Skiing
Women's Downhill
10 p.m.

Biathlon
Women's 10km Pursuit
6 a.m.

Curling
Women's Round Robin Session 3, USA v GBR
6 a.m.

X-C Skiing
Women's Sprint Free:
Qualification - 1 a.m.
Quarterfinals - 3 a.m.
Semifinals - 3:56 a.m.
Finals - 4:22 a.m.

Men's Sprint Free:
Qualification - 1:25 a.m.
Quarterfinals - 3:25 a.m.
Semifinals - 4:06 a.m.
Finals -4:30 a.m.

Wednesday, Feb. 12


Curling
Women's Round Robin Session 4, USA v CHN
1 a.m.

Freestyle Skiing
Men's Ski Slopestyle Qualification
9:15 p.m.

Thursday, Feb. 13


Curling
Women's Round Robin Session 6, USA v JPN
6 a.m.

Freestyle Skiing
Men's Ski Slopestyle Final
12:30 a.m.

X-C Skiing
Women's 10-K classic
1 a.m.

Friday, Feb. 14


Alpine Skiing
Women's Super-G
10 p.m.

Biathlon
Women's 15km Individual
5 a.m.

Curling
Women's Round Robin Session 7, USA v DEN
1 a.m.

X-C Skiing
Men's 15 km Classic
1 a.m.

Saturday, Feb. 15


Curling
Women's Round Robin Session 9, USA v SWE
6 a.m.

X-C Skiing
Women's Relay 4x10km
1 a.m.

Sunday, Feb. 16


Curling
Women's Round Robin Session 10, USA v CAN
1 a.m.

Women's Round Robin Session 11, USA v KOR
8 p.m.

X-C Skiing
Men's Relay 4x10km
1 a.m.

Monday, Feb. 17


Alpine Skiing
Women's Giant Slalom Run 1
10 p.m.

Biathlon
Women's 12.5km Mass Start
6 a.m.

Curling
Women's Tie-breaker Session (if needed)
8 p.m.

Tuesday, Feb. 18


Alpine Skiing
Women's Giant Slalom Run 2
1:30 a.m.

Curling
Women's Tie-breaker Sessions (if needed)
1 a.m., 6 a.m.

Wednesday, Feb. 19


Biathlon
2x6km Women + 2x7.5 Men Mixed Relay
5:30 a.m.

Curling
Women's Semifinal
1 a.m.
Women's Bronze Medal Game
11:30 p.m.

Figure Skating
Women's Short Program
6 a.m.

X-C Skiing
Women's Team Sprint Classic
Semifinals - 12:15 a.m.
Finals - 2:45 a.m.

Men's Team Sprint Classic
Semifinals - 1:06 a.m.
Finals - 3:15 a.m.

Thursday, Feb. 20


Curling
Women's Gold Medal Game
4:30 a.m.


Figure Skating
Women's Free Skating
6 a.m.

Friday, Feb. 21


Alpine Skiing
Women's Slalom Run 1 - 3:45 a.m.
Women's Slalom Run 2 - 7:15 a.m.

Biathlon
Women's 4x6km Relay
5:30 a.m.

Saturday, Feb. 22


X-C Skiing
Women's 30km Mass Start Free
12:30 a.m. (Friday night)

Sunday, Feb. 23


X-C Skiing
Men's 50 km Mass Start Free
10 p.m.









adn.com