AD Main Menu

Iditarod start order: New Zealand musher goes first

Iditarod start list:

(No. 1 bib is honorary)

2) Curt Perano, Central Otago, New Zealand

3) Paige Drobny, Fairbanks, AK

4) Gus Guenther, Clam Gulch, AK

5) Dan Kaduce, Chatanika, AK

6) Mitch Seavey, Seward, AK

7) Michael Williams, Jr., Akiak, AK

8) Yvonne Dabakk, Oslo, Norway

9) Newton Marshall, St. Anne, Jamaica

10) Aliy Zirkle, Two Rivers, AK

11) Richie Diehl, Aniak, AK

12) Tommy Jordbrudal, Longyearbyen, Norway

13) Kelly Maixner, Big Lake, AK

14) Dallas Seavey, Willow, AK

15) Michelle Phillips, Tagish, YTCanada

16) DeeDee Jonrowe, Willow, AK

17) Jeff King, Denali, AK

18) Monica Zappa, Kasilof, AK

19) Allen Moore, Two Rivers, AK

20) Scott Janssen, Anchorage, AK

21) Christian Turner, Karratha, WA, Australia

22) Robert Sorlie, Hurdal, Norway

23) Aaron Burmeister, Nome, AK

24) Ellen Halverson, Wasilla, AK

25) Nathan Schroeder, Chisholm, MN

26) Charley Bejna, Addison, IL

27) Jessie Royer, Darby, MT

28) Cim Smyth, Big Lake, AK

29) Nicolas Petit, Girdwood, AK

30) Rick Casillo, Willow, AK

31) Lev Shvarts, Willow, AK

32) Linwood Fiedler, Willow, AK

33) Karin Hendrickson, Wasilla, AK

34) Justin Savidis, Willow, AK

35) Paul Gebhardt, Kasilof, AK

36) Martin Buser, Big Lake, AK

37) Jake Berkowitz, Big Lake, AK

38) Jim Lanier, Chugiak, AK

39) Jason Mackey, Wasilla, AK

40) Jan Steves, Edmonds, WA

41) Lisbet Norris, Willow, AK

42) Cindy Gallea, Wykoff, MN

43) Peter Kaiser, Bethel, AK

44) Mats Pettersson, Kiruna, SWEDEN

45) John Dixon, Fairbanks, AK

46) Cindy Abbott, Irvine, CA

47) Joar Leifseth Ulsom, Mo i Rana, Norway

48) Travis Beals, Seward, AK

49) Ramey Smyth, Willow, AK

50) Marcelle Fressineau, Whitehorse, YT, Canada

51) Ray Redington, Jr., Wasilla, AK

52) Anna Berington, Kasilof, AK

53) John Baker, Kotzebue, AK

54) Ralph Johannessen, Dagali, Norway

55) Elliot Anderson, Big Lake, AK

56) Kristy Berington, Kasilof, AK

57) Matt Failor, Willow, AK

58) Hans Gatt, Whitehorse, YT, Canada

59) Karen Ramstead, Perryvale, AB, Canada

60) Alex Buetow, Fairbanks, AK

61) Hugh Neff, Tok, AK

62) Danny Seavey, Seward, AK

63) Katherine Keith, Kotzebue, AK

64) Robert Bundtzen, Anchorage, AK

65) Ken Anderson, Fairbanks, AK

66) Mike Ellis, Two Rivers, AK

67) Wade Marrs, Wasilla, AK

68) Mike Santos, Cantwell, AK

69) Abbie West, Two Rivers, AK

70) Sonny Lindner, Two Rivers, AK

 



Anchorage