AD Main Menu

State basketball past champions and All-Tournament teams

3A, 4A past champs

Boys

Year4A3A

2014ServiceMonroe 

2013EastMonroe 

2012DimondMonroe

2011BartlettACS

2010WestHaines

2009DimondHutchison

2008SouthHaines

2007WasillaPetersburg

2006WestHeritage

2005WestHeritage 

2004WestValdez

2003BartlettCraig

2002BartlettValdez

2001KodiakGrace 

2000EastGrace 

1999EastACS

1998JuneauEielson

1997JuneauEielson

1996BartlettNikiski

1995EastWrangell

1994EastEielson

1993EastEielson

1992EastACS

1991ServiceHouston

1990West ValleyHouston

1989EastHomer

1988WestValdez

1987DimondEielson

1986BartlettACS

1985EastACS

1984EastMetlakatla

1983EastNome

1982Juneau—

1981East—

1980Monroe—

1979Monroe—

1978East—

1977East—

 

Girls

Year4A3A

2014KodiakACS

2013WasillaBarrow 

2012WasillaGalena

2011WasillaBarrow

2010JuneauMt. Edgecumbe

2009ChugiakACS

2008ColonyACS

2007WasillaBarrow

2006DimondNikiski

2005JuneauMonroe

2004DimondMonroe 

2003ChugiakNikiski

2002EastNikiski

2001EastValdez

2000EastNikiski

1999PalmerValdez

1998ColonySeward

1997ColonyNikiski

1996JuneauNikiski

1995ColonyBethel

1994ChugiakValdez

1993SoldotnaNikiski

1992LathropNikiski

1991KenaiHomer

1990LathropHomer

1989EastHomer

1988MonroeValdez

1987MonroeCordova

1986PalmerDelta Junction

1985PalmerHaines

1984ServiceGlennallen

1983JuneauSand Point

1982Wasilla—

1981Kodiak—

1980East—

1979Dimond—

1978Bartlett—

1977Bartlett—

 

All-tourney teams

3A girls

Shaina Burley, Galena

Alyssa Darsch, Nikiski

Dallas Dickerson, ACS

Rose Hopson, Barrow

Riana Joseph, Bethel

Laura Kromrey, Seward

Angela Miguel, Barrow

Bryn Tennyson, ACS

Marian Wamsley, Valdez

Taryn White, Mt. Edgecumbe

 

3A boys

Levi Auble, ACS

Scooter Bynum, Monroe

Tyler Eide, Nome

Eric Johnson, Grace Christian

Calvin Hoffman, ACS

Cass Mattheis, Nome

Jalon McCullough, Monroe

Theodore Naneng, Bethel

Brian Way, Sitka

Tyler Wells, Monroe

 

4A girls

Kelci Benson, Soldotna

Carissa Cannon, Kodiak

Dejha Canty, Dimond

Marshala Eady, West

Faith Farris, Colony

Ruthy Hebard, West Valley

Jerica Nelson, Kodiak

Megan Pyles, Kodiak

Izzy Tweed, Colony

Hannah Wandersee, Kodiak

 

4A boys

Kyle Carlson, Lathrop

Reece Robinson, Service

Da’Zhon Wyche, West

Graham Dinkel, Colony

Pindo Drammeh, Service

Jacob Calloway, Thunder Mtn.

Robert Gross, West

Daniel Hornbuckle, West Valley

Travon Brackett, West Valley

 


Anchorage Daily News
Anchorage