AD Main Menu

Beck, Boutet earn cycling wins

Jens Beck and Maddy Boutet rode to victory in Sunday’s Moose Run time trial. 

West High’s Boutet dominated the women’s field, finishing in 25 minutes, 39.6 seconds — more than a minute ahead of Stacey Kolstad in second. 

Beck’s time of 23:15.1 put in across the finish line 19 seconds ahead of Tom Peichel. 

 

Moose Run time trial

Sunday

Intermediate men

1) Andrew Stephens 0:25:14.1; 2) Dave Whitfield 0:25:37.7; 3) Bill Fleming 0:25:45.6; 4) Ethan Lynn 0:26:14.1; 5) Justin Neff 0:26:15.2; 6) Mike Hancock 0:26:25.5; 7) Brian Shumaker 0:26:45.6; 8) David Cadogan 0:26:54.3; 9) John Lynn 0:26:59.9; 10) Nick Prosser 0:27:29.5; 11) Brant Grifka 0:27:45.0; 12) Charles Lowell 0:27:48.7; 13) Terry Kelly 0:27:59.9; 14) Jonathan Woodman 0:28:32.5; 15) Anthony Allen 0:28:48.3. 

Intermediate women

1) Jenny Kimball 0:28:49.4; 2) Cheryl Duda 0:31:28.9; 3) Kelsey Tranel 0:32:03.5; 4) Sophie Walsh 0:32:08.7; 5) Zoe Xavier 0:32:35.7. 

Junior boys

1) Adam Ostberg 0:35:02.6; 2) Owen Farr 0:46:47.3. 

Junior girls

1) Hannah Farr 1:04:30.5. 

Master men (45+)

1) Brendan McKee 0:23:59.6; 2) Jim Anderson 0:23:59.8; 3) Ed Sniffen 0:25:56.2; 4) Craig Walker 0:26:18.5; 5) Shawn Nield 0:26:20.5; 6) John Amore 0:26:39.1; 7) Jeffrey Thurston 0:26:52.4; 8) Matt Claman 0:27:14.1; 9) John Ferguson 0:28:09.3; 10) Scott Clemetson 0:28:44.4; 11) Tom Walsh 0:29:14.3; 12) James Briggs 0:30:02.7; 13) Robert McCormick 0:30:41.8. 

Master women (45+)

1) Stacy Steinberg 0:30:50.5; 2) Mel Chapman0:33:17.0; 3) Dianna Clemetson 0:34:09.1; 4) Karen Adams 0:36:03.9. 

Master men (60+)

1) Pete Johnson 0:26:24.1; 2) Bob Smith 0:26:53.4; 3) Gunnar Knapp 0:30:30.5. 

Master women (60+)

1) Lesley Yamauchi 0:31:18.2; 2) Diane Mohwinkel 0:34:42.6; 3) Barbara Wong 0:34:50.0; 4) Jane Wiggins 0:36:25.5. 

Novice men

1) Bo York 0:26:08.1; 2) Michael Christie 0:27:31.5; 3) Garret Alderman 0:28:14.6; 4) Michael Fischetti 0:28:56.5; 5) Jeff Carney 0:29:07.4 ; 6) Craig Mollerstuen 0:29:35.4 ; 7) Zac Davis 0:29:36.2; 8) James Fredrick 0:30:05.5; 9) Thomas Wang 0:31:02.8; 10) Jay Wright 0:31:28.8; 11) Stephen Trimble0:31:47.9; 12) Jeff Campbell 0:31:48.8; 13) Vispi Mistry 0:31:51.4; 14) Darrin Lawless 0:32:52.8; 15) Mark Rowley 0:34:18.2; 16) Nicholas Degnan 0:35:08.8; 17) Tim Reast 0:38:16.2; 18) Justin Farr 0:47:05.5. 

Novice women

1) Rebecca Jemmings 0:30:32.9; 2) Karen Morrison 0:31:30.6; 3) Vanessa Duhrsen 0:31:44.0; 4) Lissa Wright 0:31:50.0; 5) Jo Reast 0:31:51.2; 6) Rose Theisen 0:31:53.7; 7) Bronwyn Haynes 0:32:04.3; 8) Kelly Grawunder 0:32:10.5; 9) Erika Bennett 0:32:10.8; 10) Jennie Pickett 0:32:15.3; 11) Natasha Graham 0:32:15.9; 12) Ellie Mitchell 0:32:51.6; 13) Jennifer Armentrout 0:33:40.4; 14) Brooke Degnan 0:33:58.1; 15) Elizabeth Knapp 0:34:40.3; 16) Brooke Therrien 0:35:04.1; 17) Judith Abrahams 0:35:11.6; 18) Kathleen Amore 0:35:20.0; 19) Marcia Davis 0:36:00.2; 20) Gale Berkey 0:36:21.3; 21) Leslie Cornick 0:37:01.3; 22) Debra Kinn 0:37:01.9; 23) Maureen Haggblom 0:37:10.7; 24) Mary Lynn 0:37:16.4; 25) Kristy Grawunder 0:39:00.8; 26) Susan Luetters 0:39:03.2; 27) Sara McCormick 0:40:39.6; 28) Holly Mitchell 0:47:11.5; 29) Theresa Lee 0:54:33.4. 

Open men

1) Jens Beck 0:23:15.1; 2) Tom Peichel 0:23:34.0; 3) Marcus Farris 0:23:38.9 ; 4) Eric Flanders 0:24:19.4; 5) Doug Schutte 0:24:26.0; 6) Mick Bakker 0:24:49.2; 7) Jim Winegarner 0:24:58.4; 8) Kenneth Steck 0:29:23.

Open women

1) Maddy Boutet 0:25:39.6; 2) Stacey Kolstad 0:26:48.2; 3) Katie Povolo 0:26:56.7; 4) Melinda Greig Walker 0:27:05.1; 5) Deana Watson 0:27:34.7; 6) Julie Berberich 0:27:35.9; 7) Shannon Titzel 0:27:50.1; 8) Kelly Rosencrans 0:29:50.7. 

 


Anchorage Daily News