AD Main Menu

Orienteering: Wednesday's results

More than 80 participants turned out Wednesday for Art's orienteering meet, an event that featured five courses at Bicentennial Park.

Ian Moore clocked the fastest men's time on the longest course -- 5.5 kilometers with 12 control stations -- finishing in just under an hour while Anne Billman finished in just over two hours to take first among women on that course.

The course was cut by more than a kilometer after volunteers discovered a dead moose calf near one of the control stations.

Art's orienteering meet

Bicentennial Park

Wednesday

White course (2.1-kilometers, 8 control stations)

Women

1) Carey Johnson, 47:30; 2) Agneta Kupilik, 55:00; 3) Tonia Burrough, 55:28, 4) Michaela Goertzen, DNF.

Teams

1) Sarah Baumeister and Erin Turnock, 43:00; 2) Dick and Liska Snyder, 54:00; 3) Maera Ordaz and Emma Griffith, 1:12:00.

Yellow course (3.4-kilometers, 9 control stations)

Men

1) Lucjan Zolnierowski, 1:58:00.

Women

1) Anna Fardig, 1:09:00; 2) Vailferree Brechtel, 1:19:25; 3) Stephanie Kesler, 1:19:26; 4) Corrie Whitmore, 1:24:09; 5) Tunli Andersen, DNF; 6) Sandra Graham, DNF.

Teams

1) Charese Gearhart-Dekreon and Drew Dekreon, 53:58; 2) Lia and Trudy Keller, 1:06:49; 3) Sultana and Siena Noffsinger and Cindy Norqvest, 1:13:16; 4) Jen Jolliff, Springer Moore and Andrew Harmon, 1:34:49; 5) Aksel, Niva and Trond Flagstad and Cindy and Carr Lane Quackenbush, 2:08:00; 6) Kevin, Darby and Erika Downs, DNF; 7) Ruth Kvernplassen and Molly Eastman, DNF.

Orange course (4.4-kilometers, 11 control stations)

Men

1) Brian Durrell, 1:06:54; 2) Philip Stutzer, 1:37:10.

Teams

1) Chris Tomsen and Eric McCabe, 1:57:05.

Green course (4.6-kilometers, 9 control stations)

Men

1) David Snyder, 2:15:00; 2) Erik Carlson, DNF.

Women

1) Dela Grey, DNF.

Teams

1) Bill Spencer, Isabel and Grace Trimborn and Kristie Bischofberger 1:47:32; 2) Nina Schwinghammer and Allan Spangler, 2:09:00; 3) Elizabeth Knapp and Chelsea Ward-Waller, DNF.

Red course (5.5-kilometers, 12 control stations)

Men

1) Ian Moore, 59:49; 2) Dan Billman, 1:13:45; 3) Cory Smith, 1:15:06; 4) Bill Johnson, 1:23:05; 5) Peter Oswald, 1:24:15; 6) Steve Gruhn, 1:25:34; 7) Regan Sarwas, 1:25:39; 8) Trond Jensen, 1:41:00; 9) Mike Robinson, 2:06:44; 10) Dan Baird, 2:22:14; 11) Dwight Iverson, 3:00:57; 12) Ben Burrough, DNF; 13) Seth Downs, DNF; 14) Nathaniel Knapp, DNF; 15) Colin Singleton, DNF.

Women

1) Anne Billman, 2:01:30; 2) Lindsey Flagstad, 2:04:06.

Teams

1) Dave and Diana Evans 1:14:28.


Anchorage Daily News
sports@adn.com