AD Main Menu

On television in Anchorage

FRIDAY

NFL PRESEASON            Channel
6 a.m.    Cincinnati Bengals at Kansas City Chiefs*    NFL 37
9 a.m.    Indianapolis Colts at New York Jets*    NFL 37
Noon    N.E. Patriots at Washington Redskins*    NFL 37
4 p.m.    New Orleans Saints at St. Louis Rams    NFL 37
8 p.m.    Oakland Raiders at Minnesota Vikings*    NFL 37
11 p.m.    Buffalo Bills at Carolina Panthers*    NFL 37
3 a.m.    Tampa Bay Bucs at Jacksonville Jaguars*    NFL 37
LITTLE LEAGUE BASEBALL    Channel
7 a.m.    Mid-Atlantic Regional, semifinal     ESPN 34
9 a.m.    Midwest Regional, semifinal     ESPN 34
11 a.m.    Mid-Atlantic Regional, semifinal     ESPN 34
1 p.m.    West Regional, semifinal    ESP2 35
3 p.m.    Southeast Regional, semifinal     ESPN 34
5 p.m.    West Regional, semifinal     ESPN 34
AUTO RACING            Channel
7 a.m.    NASCAR Pro Series: Iowa*    FS1 41
8:30 a.m.    Sprint Cup: Cheez-it 355 at The Glen, prac.    FS1 41
10 a.m.    Nationwide: Zippo 200 at The Glen, prac.    FS1 41
12:30 p.m.    Sprint Cup: Cheez-it 355 at The Glen, prac.    FS1 41
11 p.m.    Sprint Cup: Cheez-it 355 at The Glen, prac.*    FS1 41
12:30 a.m.    Sprint Cup: Cheez-it 355 at The Glen, prac.*    FS1 41
5:30 a.m.    Nationwide: Zippo 200 at The Glen, qual.*    ESP2 35
GOLF                    Channel
9 a.m.    PGA Championship,  second round    TNT 31
TENNIS                    Channel
9 a.m.    ATP: Rogers Cup, quarterfinals    ESP2 35
3 p.m.    ATP: Rogers Cup, quarterfinals    ESP2 35
MAJOR LEAGUE BASEBALL    Channel
10 a.m.    Chicago White Sox at Seattle Mariners*    Root 36
Noon    Tampa Bay Rays at Chicago Cubs    WGN-A 8
3 p.m.    St. Louis Cardinals at Baltimore Orioles    MLB 149
6 p.m.    Chicago White Sox at Seattle Mariners    Root 36
9:30 p.m.    Chicago White Sox at Seattle Mariners*    Root 36
CYCLING                    Channel
1 p.m.    Tour of Utah*    Root 36
2 a.m.    Tour of Utah*    Root 36
BOXING                    Channel
3:30 p.m.    Anatoliy Dudchenko vs. N. Mohammedi*    NBCS 39
5 p.m.    Willie Nelson vs. Luis Grajeda    ESP2 35
3 a.m.    Michael Perez vs. Jorge Romero*    Root 36
SOCCER                    Channel
6:30 p.m.    MLS: San Jose Earthquakes at L.A. Galaxy    NBCS 39
MIXED MARTIAL ARTS    Channel
9 p.m.    Glory 17: Last Man Standing*    SPIKE 38

SATURDAY

NFL PRESEASON            Channel
6 a.m.    Miami Dolphins at Atlanta Falcons*    NFL 37
9 a.m.    Philadelphia Eagles at Chicago Bears*    NFL 37
Noon    Seattle Seahawks at Denver Broncos*    NFL 37
3:30 p.m.    Green Bay Packers at Tennessee Titans    ABC 13
3:30 p.m.    Cleveland Browns at Detroit Lions    NFL 37
 GOLF                    Channel
7 a.m.    PGA Championship, third round    TNT 31
10 a.m.    PGA Championship third round    CBS 11
AUTO RACING            Channel
7:30 a.m.    Sprint Cup: Cheez-it 355 at The Glen, qual.    ESP2 35
10:15 a.m.    Nationwide: Zippo 200 at The Glen    ABC 13
YOUTH SOFTBALL            Channel
8 a.m.    Senior League, final: Teams TBD    ESPN 34
1 p.m.    Big League, final: Teams TBD    ESP2 35
MAJOR LEAGUE BASEBALL    Channel
9 a.m.    Cleveland Indians at New York Yankees    FS1 41
 Noon    Tampa Bay Rays at Chicago Cubs    WGN-A 8
Noon    St. Louis Cardinals at Baltimore Orioles    FS1 41
3 p.m.    Nats at Braves, or Dodgers at Brewers    MLB 149
5 p.m.    Chicago White Sox at Seattle Mariners    Root 36
 TENNIS                    Channel
9 a.m.    WTA: Rogers Cup, first semifinal    ESP2 35
11 a.m.    ATP: Rogers Cup, first semifinal    ESP2 35
4 p.m.    ATP: Rogers Cup, second semifinal    ESP2 35
LITTLE LEAGUE BASEBALL    Channel
10 a.m.    Great Lakes Regional, final     ESPN 34
Noon    Northwest Regional, final     ESPN 34
3 p.m.    New England Regional, final     ESPN 34
5 p.m.    West Regional, final    ESPN 34
MOTORCYCLE RACING    Channel
11 a.m.    Pro Motocross Championship: Unadilla     NBC 2
Noon    Pro Motocross: Unadilla 250 Moto 2    NBCS 39