SUNDAY
SOCCER Channel
4:30 a.m. English: West Ham U. at Manchester City NBCS 39
4:30 a.m. FA Cup: Liverpool at Aston Villa FS1 41
6 a.m. FA Cup: Liverpool at Aston Villa FS1 41
6:30 a.m. English: Tottenham at Newcastle United CNBC 65
9 a.m. Mexican: Club Santos Laguna at UNAM UNI 85
1 p.m. MLS: N.E. Revolution at Philadelphia Union ESP2 35
3 p.m. MLS: Portland Timbers at New York City FS1 41
11 p.m. MLS: Seattle Sounders at Colorado Rapids* Root 36
AUTO RACING Channel
6:30 a.m. Formula One: Bahrain Grand Prix NBCS 39
7 a.m. NHRA Drags: Sportsman Series* ESP2 35
9 a.m. Sprint Cup: Food City 500 Fox 4
11 a.m. IndyCar: Indy Lights Series* NBCS 39
Noon IndyCar: Grand Prix of Long Beach NBCS 39
Noon United Series: Long Beach Street Circuit* FS1 41
10 p.m. GP2 Series* NBCS 39
BOXING Channel
8 a.m. Julio Cesar Chavez Jr. vs. Andrzej Fonfara* SHO 421
8:45 a.m. Lucas Matthysse vs. Ruslan Provodnikov* HBO 401
2:45 p.m. Lucas Matthysse vs. Ruslan Provodnikov* HBO2 402
NHL PLAYOFFS Channel
8 a.m. Washington Caps at N.Y. Isles, Game 3 NBC 2
11 a.m. Nashville Preds at Chicago 'Hawks, Game 3 NBC 2
3 p.m. Montreal at Ottawa Senators, Game 3 NBCS 39
6 p.m. Vancouver at Calgary Flames, Game 3 NBCS 39
BOWLING Channel
9 a.m. Elias Cup Finals* ESPN 34
RODEO Channel
9 a.m. Bull Riding: Billings Invitational* CBS 11
BASEBALL Channel
9:30 a.m. Orioles at Red Sox or Brewers at Pirates MLB 149
Noon Texas Rangers at Seattle Mariners Root 36
4 p.m. Cincinnati Reds at St. Louis Cardinals ESPN 34
7 p.m. Texas Rangers at Seattle Mariners* Root 36
10:30 p.m. Cincinnati Reds at St. Louis Cardinals* ESP2 35
MOTORCYCLE RACING Channel
9:30 a.m. Arenacross: Spokane* FS1 41
10:30 a.m. MotoGP: Grand Prix of Argentina FS1 41
11 p.m. Monster Supercross: Santa Clara* FS1 41
GOLF Channel
11 a.m. Hilton Head Heritage, final round CBS 11
NBA PLAYOFFS Channel
11 a.m. Boston Celtics at Cleveland Cavs, Game 1 ABC 13
1:30 p.m. Brooklyn Nets at Atlanta Hawks, Game 1 TNT 31
4 p.m. Portland Blazers at Memphis Grizzlies, Gm. 1 TNT 31
6:30 p.m. San Antonio Spurs at L.A. Clippers, Game 1 TNT 31
8:30 p.m. First Round Game: Teams TBA* ESP2 35
10 p.m. First Round Game: Teams TBA* TNT 31
11:30 p.m. First Round Game: Teams TBA* ESPN 34
COLLEGE SOFTBALL Channel
11 a.m. Oregon at Stanford ESPN 34
MONDAY
NHL PLAYOFFS Channel
3 a.m. Conference Quarterfinal: Teams TBA* NBCS 39
3 p.m. N.Y. Rangers at Pittsburgh Pens, Game 3 NBCS 39
4 p.m. St. Louis Blues at Minnesota Wild, Game 3 CNBC 65
5:30 p.m. Anaheim Ducks at Winnipeg Jets, Game 3 NBCS 39
BASEBALL Channel
7 a.m. Baltimore Orioles at Boston Red Sox MLB 149
3 p.m. New York Yankees at Detroit Tigers ESPN 34
6 p.m. Houston Astros at Seattle Mariners Root 36
NBA PLAYOFFS Channel
4 p.m. Milwaukee Bucks at Chicago Bulls, Game 2 TNT 31
6:30 p.m. New Orleans at Golden State, Game 2 TNT 31
10 p.m. First Round Game: Teams TBA* TNT 31
MIXED MARTIAL ARTS Channel
5 p.m. UFC Fight Night: Machida vs. Rockhold* FS1 41
BOXING Channel
11:15 p.m. Lucas Matthysse vs. Ruslan Provodnikov* HBO 401
Alaska Dispatch Publishing