AD Main Menu

Maren Chadwick of Bartlett outlasted Dimond’s Hope Ichino in the longest match of the day to provide the Golden Bears with their only victory in an 8-1 Cook Inlet Conference tennis loss at the Alaska Club East on Friday.

Chadwick turned back Ichino 7-6 (7-4), 1-6, 10-7. Dimond won all of the other matches, three of them by default.

Alaska Dispatch News

Luke Orot and Nick Emerson won two races apiece Friday to boost East past Dimond in a closely contested Cook Inlet Conference swimming and diving meet.

The T-birds overcame Dimond victories in two of the three relays to claim an 86-78 team win.

In the girls competition, Dimond romped to a 125-24 win over East...

Alaska Dispatch News

The Service football team possessed the football and fabulous field position, owned an eight-point lead and had the clock in its favor Friday night when a curious coaching decision put victory in jeopardy.

An ill-advised, fourth-down pass to the Dimond end zone -- by a third-string quarterback throwing in a driving rain storm, no less -- led to a length-of-the-field interception return by the Lynx, who then tried a two-point conversion that would have tied the game.

Fortunately for the Cougars, linebacker Gil Williams rescued them.

Williams forced a fumble by Dimond quarterback Jeremiah Macalino-Maga on the conversion play to preserve Service’s 14-12 Cook Inlet Conference victory at Dimond’s Alumni Field...

Doyle Woody

Haley Jensen of Service captured all-around honors Friday at a three-team gymnastics meet at Dimond High.

Dimond claimed the team victory with 165.3 points, easily topping East (104.3) and Service (95.95).

Jensen won the uneven parallel bars en route to 30.75 all-around points. Lauren Gaither (floor exercise) and Kiara Carlton (balance beam) took individual wins for Dimond, and Anna Delvalle won the vault for East...

Alaska Dispatch News

South and West were the only teams to avoid defeat during Friday’s pool play in the 21-team West Spiketacular volleyball tournament.

Both teams finished with 8-0 records to earn the top seeds when bracket competitions begins at 9 a.m. Saturday with matches at both West High and Romig Middle School.

Pool play determined which of three brackets teams will play in Saturday. South and West are in the top bracket, the gold bracket. Championship matches for all three brackets -- gold, silver, bronze -- are scheduled to begin at 4 p.m. at West.

Records after Friday pool play

South 8-0

West 8-0

Dimond 7-1

Soldotna 6-2

West Valley 6-2

Chugiak 4-2

Service 4-2

East 5-3

Kodiak 5-3...

Alaska Dispatch News

WASILLA -- Fireworks were on display all night at Wasilla’s Veterans Memorial Field on Friday, where an explosive pair of running backs powered Wasilla to a big win over rival Colony.

Senior Devin Otto rushed for four touchdowns and sophomore Mosiah Renk ran for three to lead Wasilla to a 50-20 win on a rainy homecoming night that featured pregame and postgame fireworks shows. Otto rushed for a game-high 201 yards on 27 carries, while Renk added an even 200 on 10 rushes.

“We just wanted to come out and show our running game is still here,” said Otto, whose team was held to 124 yards on the ground in a 20-10 win over Kenai a week ago...

Matt Tunseth
Primary Category: 

Service used two clutch plays from Gil Williams, who denied Dimond twice on point-after conversion attempts, to beat the Lynx 14-12 in a Cook Inlet Conference game at Dimond Alumni Field...

Doyle Woody
SATURDAY

SOCCER Channel 3:45 a.m. English: Stoke City at Queens Park NBCS 39 6 a.m. English: Arsenal at Aston Villa NBCS 39 8:30 a.m. English: Liverpool at West Ham NBC 2 11 a.m. English Premier League highlights* NBCS 39 1 p.m. MLS: Vancouver at Portland Timbers NBCS 39 3:30 p.m. MLS: Seattle Sounders at New York NBCS 39 8 p.m. English Premier League highlights* NBCS 39 AUTO RACING Channel 5 a.m. Sprint Cup: Sylvania 300, practice FS1 41 5 a.m. Formula One: Singapore GP, qualifying CNBC 65 6 a.m. NASCAR Trucks: New Hampshire, qualifying FS1 41 7:30 a.m. Sprint Cup: Sylvania 300, final practice FS1 41 8:30 a.m. Formula One: Singapore GP, qualifying* NBCS 39 9 a.m. Lucas Oil Off Road Racing* CBS 11 9 a.m. NASCAR Trucks: New Hampshire FS1 41 1 p.m....

SATURDAY

COLLEGE VOLLEYBALL: Montana St. Billings at UAA, 7 p.m. PREP FOOTBALL: East at Chugiak, 2 p.m.; Bartlett at Eagle River, 2 p.m.; West vs. South at AFS, 7 p.m. PREP CROSS COUNTRY: Quad 5-K Races: Chugiak, Bartlett, West at Eagle River, 10 a.m.; Dimond, South, East at Service, 10 a.m. PREP FLAG FOOTBALL: East at Chugiak, Noon; Bartlett at Eagle River, noon; Service at Dimond, 1 p.m.; West vs. South at AFS, 5 p.m. PREP TENNIS: South vs Dimond at Alaska Club East, noon; West vs.East at Alaska Club East, 3 p.m. PREP VOLLEYBALL: West Spiketacular at West High and Romig Middle School, 9 a.m. CYCLOCROSS: ArcticCross No. 3 at APU, 11 a.m.

SUNDAY

No events scheduled

A thriller in Anchorage and an upset in the Valley rewarded fans who ignored the rain to watch high school football Friday night.

Service used two clutch plays from Gil Williams, who denied Dimond twice on point-after conversion attempts, to beat the Lynx 14-12 in a Cook Inlet Conference game at Dimond Alumni Field.

And Wasilla used three touchdowns from Devin Otto and three from Mosiah Renk to throttle fifth-ranked Colony 50-20 at Wasilla’s Veterans Memorial Field.

Dimond (2-4 overall, 1-4 CIC ) scored with less than two minutes remaining and had a chance to tie the game with a two-point PAT, but Williams forced a fumble on the point-after play to save Service (4-2, 3-2)...

Alaska Dispatch News

Pages