AD Main Menu

Kenai's Ostrander turns Skyview Invitational into solo run

The Skyview Invitational became a statement race for Kenai's Allie Ostrander, who scorched the competition in the 5-kilometer race at the Tsalteshi Trails in Soldotna.

Ostrander, a junior who is the defending state champion, finished in 17 minutes, 15.5 seconds, far ahead of everybody else. Second-place Alex Mathis finished in 19:00.5.

In the boys race, Levi Thomet edged teammate Levi Fried by six seconds, winning in 16:12.1, to give Kodiak the top two finishers.

Team titles went to the West girls and the West Valley boys.

Led by Ursula Volz's seventh-place finish, West placed five girls in the top 20. West Valley got a 3-4 finish from Erich Hoefler and Max Donaldson.

Skyview Invitational

5 kilometers

Boys

Team scores

1) West Valley 1:23:36.3; 2) South 1:25:11.4; 3) West 1:25:34.5; 4) Kenai 1:25:28.2; 5) Kodiak 1:26:26.3; 6) Colony 1:27:08.2; 7) Grace Christian 1:27:13.1; 8) Chugiak 1:27:33.9; 9) Wasilla 1:29:49.6; 10) Seward 1:30:29.1; 11) East 1:30:59.8; 12) Dimond 1:31:20.9; 13) Service 1:31:42.9; 14) Eagle River 1:32:37.0; 15) Homer 1:32:06.9; 16) Skyview 1:35:55.4; 17) Palmer 1:37:22.8; 18) Soldotna 1:37:58.8; 19) Unalaska 1:40:19.4.

Individual results

1) Levi Thomet, Kod, 16:12.1; 2) Levi Fried, Kod, 16:18.1; 3) Erich Hoefler, WV, 16:22.4; 4) Max Donaldson, WV, 16:31.4; 5) Jonah Theisen, Ken, 16:32.3; 6) John Farr, East, 16:33.3; 7) Derek Steele, South, 16:33.4; 8) Daniel Serventi, GC, 16:34.4; 9) Spencer Mitton, South, 16:35.4; 10) Jonathan Koenig, WV, 16:35.8; 11) Jordan Theisen, Ken, 16:36.7; 12) David McPhetres, Chu, 16:37.0; 13) Tristan Sayre, WV, 16:40.7; 14) Ty Jordan, Chu, 16:42.6; 15) Brandon Schafer, Col, 16:47.9; 16) Kaleb Korta, Galena, 16:52.4; 17) Finn Walker, West, 16:52.9; 18) Pedro Ochoa, Hom, 16:54.9; 19) Lyon Kopsack, Col, 16:57.9; 20) Larkin Lynch, West, 16:58.2; 21) Seiji Takagi, South, 16:59.5; 22) Boaz Sessom, Col, 17:05.4; 23) Jacob Volz, West, 17:05.8; 24) Alec Smith, ER, 17:06.5; 25) Matthew Moore, Sew, 17:08.5; 26) Quincy Fuller, Ken, 17:15.5; 27) Riley Howard, Ser, 17:16.7; 28) Atticus Everett, West, 17:18.3; 29) Brian Britt, West, 17:19.4; 30) Hamish Wolfe, South, 17:24.9; 31) John Weaver, Chu, 17:25.3; 32) Jesse Mayo, WV, 17:26.2; 33) Paul Butera, West, 17:27.0; 34) Brendon Lee, Was, 17:27.4; 35) Grayson Sorensen, GC, 17:27.6; 36) Fox Michaud, Ken, 17:30.5; 37) Hans Karlberg, GC, 17:30.7; 38) Travis Cooper, Ken, 17:33.2; 39) Will Balcao, South, 17:38.2; 40) Ivan David Isaacs, GC, 17:39.7; 41) Peter Moma, West, 17:43.0 42) Jacob Walsh, ER, 17:44.4; 43) Gustavo Frankl, ER, 17:45.7; 44) Lyle Chamberlain, South, 17:46.9; 45) Hunter Thompson, Ser, 17:47.1; 46) Justin Gentz, Was, 17:47.6; 47) Anthony Rubina, Kod, 17:47.9; 48) Tim Sorensen, Chu, 17:48.2; 49) Andrew Caballa, Kod, 17:49.2; 50) Ross Enlow, Unalaska, 17:54.3; 51) Nate Mole, Ken, 17:58.5; 52) Ben Froehlich, Dim, 17:58.6; 53) Hunter Kratz, Sew, 18:00.7; 54) Josh Laker, GC, 18:00.9; 55) Zayn Roohi, Dim, 18:03.9; 56) Dakota Peterson-Thompson, Col, 18:03.9; 57) Colton Pulver, Was, 18:04.2; 58) Josh Vantrease, Hom, 18:07.7; 59) Callum Toohey, Dim, 18:10.5; 60) Michael Marshall, Sew, 18:14.2; 61) Kamber Lucas, Col, 18:14.3; 62) Ryker Steiner, Was, 18:14.6; 63) Karl Greathouse, Was, 18:16.2; 64) Luke Twenhafel, South, 18:16.5; 65) Tristan Heil, Dim, 18:17.8; 66) Paul Matyas, East, 18:18.2; 67) Brenner Musgrave, Sky, 18:18.8; 68) Dakota Benton, Kod, 18:19.1; 69) Keith Osowski, Kod, 18:19.7; 70) Brandon Beachy, Hom, 18:21.9; 71) Dawson Knopp, Col, 18:25.2; 72) Kenneth Frick, Was, 18:25.8; 73) Jorge Andino, Ser, 18:27.7; 74) Brandon Moore, Sew, 18:30.6; 75) Peter DeStefano, East, 18:35.1; 76) Tannen Berry, Sew, 18:35.8; 77) Isaiah Mayac, East, 18:42.5; 78) Ty Marshall, Was, 18:43.9; 79) Kyler Mack, Dim, 18:50.1; 80) Charles Chard, East, 18:50.8; 81) Mac Lee, Ken, 18:53.1; 82) Coltin Yancey, Sky, 18:54.2; 83) Daniel Shuler, Sky, 18:57.8; 84) Richard Shaw, Ser, 18:58.8; 85) Hayden Foster, Pal, 18:58.9; 86) Jonathan Kingsland, Sew, 18:59.5; 87) Elijah Juul, Dim, 19:00.9; 88) Jack Ginter, Chu, 19:01.0; 89) Colton Diehl , Sol, 19:01.2; 90) Parker Everett, East, 19:03.1; 91) Jake Alwert, Kod, 19:07.4; 92) Aaron Swedberg , Sol, 19:09.7; 93) Zach Zmuda, Col, 19:10.2; 94) Justin Carpenter, Ser, 19:12.6; 95) Jae Ham, Dim, 19:13.8; 96) Jared Brant, Hom, 19:19.3; 97) August Kilcher, Hom, 19:23.3; 98) Brian Dusek , Sol, 19:24.9; 99) Josh Klina, Pal, 19:25.2; 100) Ryan Kavalok, Pal, 19:28.3; 101) Josiah Alverts, Pal, 19:32.0; 102) Seth Hutchison, Sky, 19:39.4; 103) Keith Ivy, Sew, 19:42.6; 104) Shane Larrow , Sol, 19:43.6; 105) Jacques Neptune, Ser, 19:44.1; 106) Zack Montoya, East, 19:46.6; 107) Cole Abarr, Chu, 19:57.7; 108) Sean Herrmann, Pal, 19:58.5; 109) Ryan Suckow, ER, 20:00.4; 110) William Hail, ER, 20:00.7; 111) Logan Hemphill, Sky, 20:05.4; 112) Michael Remolino Unalaska 20:07.6; 113) Andy Nguyen, Unalaska, 20:07.8; 114) David Warner, Chu, 20:18.9; 115) Isaac Bingham, Pal, 20:19.9; 116) Sky Schlung, Sky, 20:20.5; 117) Zach Young, GC, 20:23.4; 118) Addison Downing , Sol, 20:40.1; 119) Levi Michael, Sol, 20:41.2; 120) Kyle Hodge, ER, 20:42.3; 121) Johnie Burton, Pal, 20:46.4; 122) Antonio Ochoa, Hom, 20:48.9; 123) Joe Apfelbeck, Galena, 20:55.1; 124) Luke McLaughlin, GC, 20:56.9; 125) Liam Andersen, Unalaska, 20:59.9; 126) Calvin Johnson, Hom, 21:00.2; 127) Derek Ruckle, ER, 21:08.5; 128) Jerome Torres Unalaska 21:09.9; 129) Jared Wallis Nikiski 21:22.8; 130) Terrance Slats , Sol, 21:23.7; 131) Levi Natwick, Tanalian, 21:56.7; 132) Will Garrod, Ser, 25:52.0.

Girls

Team scores

1) West 1:40:50.2, 2) South 1:43:13.6, 3) Soldotna 1:43:37.3, 4) Grace Christian 1:44:39.5, 5) Homer 1:45:25.6, 6) Wasilla 1:45:06.4, 7) Colony 1:47:51.5, 8) East 1:48:30.5, 9) Eagle River 1:49:11.6, 10) Dimond 1:51:03.6, 11) Palmer 1:51:23.6, 12) Service 1:52:09.9, 13) Kenai 1:51:14.0, 14) Chugiak 1:56:21.9, 15) Kodiak 1:56:19.4

Individuals

1) Allie Ostrander, Ken, 17:15.5; 2) Alex Mathis, Was, 19:00.5; 3) Kaitlyn Bailly, South, 19:32.5; 4) Olivia Hutchings, Sol, 19:37.9; 5) Grace Graham, East, 19:45.4; 6) Peggy Mathis, Was, 19:51.8; 7) Ursula Volz, West, 19:53.6; 8) Dani McCormick, Sol, 19:56.5; 9) Erica Heil, Dim, 19:57.3; 10) Morgan Lash, South, 20:01.5; 11) Elisabeth Bowker, Col, 20:07.3; 12) Maddy Boutet, West, 20:08.6; 13) Maggie York, West, 20:10.8; 14) Riley Burroughs, Was, 20:13.6; 15) Acadia Graham, East, 20:14.4; 16) Megan Pitzman, Hom, 20:14.8; 17) Sadie Fox, Sol, 20:15.9; 18) Kayle Blackmore, West, 20:17.5; 19) Katie Weddleton, West, 20:19.7; 20) Cheyenne Applegate, GC, 20:26.7; 21) Zoe Bigley, Kod, 20:33.5; 22) Molly Mitchell, Hom, 20:35.5; 23) JoJo Fleischman, West, 20:37.5; 24) Aurora Wacslawski, Hom, 20:38.3; 25) Sara Hartke, Chu, 20:39.7; 26) Elle Arnold, GC, 20:40.2; 27) Brooke Gottmeier, W, 20:42.6; 28) Hannah Booher, Chu, 20:43.2; 29) Colette Ohotnicky, Holy Family, 20:43.9; 30) Hannah Brown, South, 20:45.4; 31) Kayla Rowe, GC, 20:48.2; 32) Claire Walker, West, 20:50.9; 33) Jodi Davis, GC, 21:07.3; 34) Samantha Contreras, Pal, 21:07.8; 35) Tatjana Spaic, Col, 21:10.3; 36) Jenna Difolco, WV, 21:11.2; 37) Morgan Flynn, East, 21:13.7; 38) Emily Evans, South, 21:24.3; 39) Ruby Woodings, Pal, 21:28.7; 40) Theresa Fernette, South, 21:30.2; 41) Daisy Nelson, Sol, 21:32.9; 42) Veronica Stewart, ER, 21:362; 43) Harmony Wayner, GC, 21:37.3; 44) Mykaela McMullen, Ser, 21:40.9; 45) Ziza Shemet Pitcher, Hom, 21:43.3; 46) Kirsten Grismer, ER, 21:45.7; 47) Bailey Meier, Col, 21:52.3; 48) Jocelyn Kopsack, Col, 21:56.8; 49) Emma Tvelia, ER, 22:07.4; 50) Meagan Bauer, Ser, 22:13.7; 51) Shenandoah Lush, Hom, 22:13.7; 52) Rachel Thomas , Sol, 22:14.7; 53) Savannah Ulrich, South, 22:15.5; 54) Allison Qualls, Pal, 22:24.6; 55) Alisa Aist, Ser, 22:27.3; 56) Lauren Grismer, ER, 22:27.7; 57) Pam Jantzi, Hom, 22:28.3; 58) Evarts Lauren, Hom, 22:32.2; 59) Courtney Stroh, Ken, 22:33.5; 60) Emily Werner , Sol, 22:38.1; 61) Alex Bergholtz, Ken, 22:38.3; 62) Sarah Newton, South, 22:42.3; 63) Carina Welker, Dim, 22:42.9; 64) Liesel Von Imhof, Dim, 22:43.8; 65) Tracie Haan, Col, 22:44.7; 66) Maria Weiss, Ser, 22:46.5; 67) Lauren Deal, Kod, 22:46.6; 68) Allie Epke, Dim, 22:49.4; 69) Holly Andrus, Dim, 22:50.9; 70) Coleen Gerhaghty, Col, 22:56.5; 71) Emily Cusick, GC, 22:56.9; 72) Josephine Braun, Sew, 22:57.2; 73) Danika Ingersoll, Was, 22:58.8; 74) Ava Harren, Ser, 23:01.5; 75) Sarah Schmidt, Was, 23:02.6; 76) Sage Romey, Ser, 23:04.8; 77) Tessa Heagy, ER, 23:06.7; 78) Autumn Wilson, Pal, 23:07.7; 79) Megan Neale, East, 23:08.9; 80) Riley McLellan, Was, 23:13.0; 81) Hana Bohman, Pal, 23:14.8; 82) Dani Owens, ER, 23:15.7; 83) Sarah Laker, GC, 23:33.7; 84) Sarah Brown, Galena, 23:45.1; 85) Julie Wilson, Ken, 23:47.5; 86) Makenna Okeson, Ser, 23:54.3; 87) Elliese Wright, Pal, 23:59.1; 88) Amber Pell, Was, 24:04.2; 89) Allison Gonzales, East, 24:08.2; 90) Mary Burr, East, 24:10.3; 91) Tiffany Bolyard, Kod, 24:10.5; 92) Bailey Bass, Kod, 24:22.1; 93) Arielle Himmelbloom, Kod, 24:27.2; 94) Ripleigh Campnell, Chu, 24:28.4; 95) Briannah Pugh, Dim, 24:29.6; 96) Morgen Lundin, Pal, 24:46.9; 97) Andi Reilly , Ken, 24:59.6; 98) Brianna Flint, Chu, 25:08.8; 99) Hali Young, Chu, 25:21.8; 100) Madison Moir, Kod, 25:42.6; 101) Savannah Clark, Ken, 26:01.9; 102) Sarah Buchanan, Galena, 26:11.7; 103) Amelia Napper, Unalaska, 26:30.4; 104) Kahye Yu, Kod, 26:31.5; 105) Mikaela Salzetti, Ken, 27:10.9; 106) Christian Escalante, Unalaska, 27:17.4; 107) Jaila Pili, Unalaska, 29:15.9; 108) Victoria Smith, Chu, 30:17.5; 109) Citlaly Garcia, Unalaska, 30:53.8.


Anchorage Daily News
sports@adn.com