AD Main Menu

Monday's Alaska State Fair schedule

Healthy Living Day

Borealis Theatre

7 p.m. -- Love and Theft with guest John McEuen of the Nitty Gritty Dirt Band**

Kid Zone

Noon-9 p.m. -- Victor's Garden

Noon-9 p.m. -- Brad's World Reptiles

1, 4 and 6 p.m. -- Brad's World Reptiles, "Creature Feature" Stage Show

Borealis Tent

1 p.m. -- Healthy Living Activities

Colony Stage

12:30 and 2:30 p.m. -- Kids For Character

1:30, 3:30 and 6:30 p.m. -- The Gothard Sisters

2, 4 and 7 p.m. -- Michael Harrison

4:30 p.m. -- Palmer High Jazz Band

5:30 p.m. -- Just Play'n Jazz

8 p.m. -- Savannah Jack

Don Sheldon Events Center

Noon-9 p.m. -- King Tut Exhibit

Farm Exhibits Building

Noon-8 p.m. -- Petting Zoo

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, Hens and roosters in the barnyard

Noon-8 p.m. -- Rudy Garcia, Professional sculpture carving pumpkins

4 p.m. -- Scarecrow Contest

6 p.m. -- Open Livestock Pick-up

France Equestrian Center

1-4 p.m. -- Various equine breeds on display

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Antwan Towner

1 p.m. -- Melissa Beck

2 p.m. -- J. Peter Boles

3:30 p.m. -- Old Soul

4:30 p.m. -- Dave King

5:30 p.m. -- Andy Mullen & the Lazy Mountain Boys

Stage at the Woodlot

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Hobo Jim

Hoskins Exhibits

12:30 p.m. -- Homemade Barbeque Sauce

1:30 p.m. -- Recycled Beads Make and Take

2:30 p.m. -- Make Your Own Wing Sauce and Slather it on Wings

4 p.m. -- Entry Wing-a-Ding Contest

7 p.m. -- Judging Wing-a-Ding Contest

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- Dave King

3 p.m. -- Derral Gleason Trio

4 p.m. -- Kevin Worrell

5 p.m. -- Old Soul

6 p.m. -- J. Peter Boles

7 p.m. -- The 3 of Hearts

Milking Parlor (in Farm Exhibits)

4 and 4:45 p.m. -- Goat Milking Demo

5:30 p.m. -- Cow Milking Demo

Corral

1:30, 3:30 and 5:30 p.m. -- Kenai Peninsula Racing Pigs

Purple Plaza

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show

Grandstand Lawn

1, 3, 5 and 7 p.m. -- Cavallo Equestrian Arts

2, 4 and 6 p.m. -- Pirates for Hire

Raven's People Stage

Celebrating Alaska Native Cultures

1:30 and 3 p.m. -- Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller

2, 3:30 and 5 p.m. -- Acilquq Dancers, Central Yup'ik traditional dance

2:30 and 5:30 p.m. -- Sivaluaq, Yup'ik storyteller

4 and 6 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik storyteller

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Fred Scheer's Lumberjack Show

Sluicebox

No minors after 6 p.m.

2 p.m. -- The 3 of Hearts

3:30 p.m. -- Andy Mullen & the Lazy Mountain Boys

5 p.m. -- Derral Gleason Trio

6:30 p.m. -- Tom Rigney & Flambeau,

8:30 p.m. -- John McEuen

9:30 p.m. -- Tom Rigney & Flambeau

Wineck Barn

Noon-8 p.m. -- Matanuska Colony history on display

Noon-8 p.m. -- Colony Kids Corner

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away" documentary film of the New Deal pioneers

2 and 7 p.m. -- "The Matanuska Colony Barns," tour

2:30 p.m. -- Where the River Matanuska Flows, stories from pioneers

Ticketed Event**

 



Anchorage