AD Main Menu

State fair schedule for Aug. 27

TUESDAY, AUG. 27

Alaska Public Media Day

Buddy Days: Two-for-one fair rides

Borealis Theatre

7 p.m. -- Tenth Avenue North**

Borealis Tent

1 p.m. -- Bright Idea Young Entrepreneurs

Kid Zone

Noon-9 p.m. -- Victor's Garden, A forest fantasy-land

Noon-9 p.m. -- Brad's World Reptiles, Take a walk on the wild side!

1, 4 and 6 p.m. -- Brad's World Reptiles, "Creature Feature" Stage Show

Colony Stage

Noon and 1 p.m. -- Alaska Afro Arts Center

12:30 and 2:30 p.m. -- Polymoan Paradise Dancers

1:30, 3:30 and 6:30 p.m. -- The Gothard Sisters

2, 4 and 7 p.m. -- Michael Harrison

3 p.m. -- Anguyak Dancers

4:30 and 6 p.m. -- Midnight Sun Cloggers

5 p.m. -- Mat-Valley Dance Studio, Hip-hopping moose

8 p.m. -- Savannah Jack

Don Sheldon Events Center

Noon-9 p.m. -- King Tut Exhibit

Farm Exhibits Building

Noon-8 p.m. -- Fowl Weather Friends, Hens and roosters in the barnyard

Noon-8 p.m. -- Petting Zoo

Noon-8 p.m. -- Rudy Garcia, professional sculpture carving pumpkins

2 p.m. -- Midnight Sun Great Pumpkin Weigh-Off

3 p.m. -- 4-H Livestock Entry

4 p.m. -- Poultry and Rabbits, second entry

France Equestrian Center

1-4 p.m. -- Display of Breeds, Equine education & entertainment

7 p.m. -- Gymkhana

Bluebonnet Stage

12:30, 3 and 6:30 p.m. -- Antwan Towner

1 p.m. -- Julia Cannon

2 p.m. -- Deb Wessler

3:30 p.m. -- John Cook Trio

4:30 p.m. -- Hurricane Dave

5:30 p.m. -- Derral Gleason Trio

Stage at the Woodlot

4 p.m. -- The Family Homestead Hour with Hobo Jim

Hoskins Exhibits

12:30 p.m. -- Beaded Zipper Pull

1:30 p.m. -- Molded Paper for Crafts

2:30 p.m. -- Bird Seed for People

3:30 p.m. -- Best Soft Cookies

Jolly Roger Pub

2 p.m. -- Hurricane Dave

3 p.m. -- Julia Cannon

4 p.m. -- Derral Gleason Trio

5 p.m. -- Larry Zarella

6 p.m. -- John Cook Trio

7 p.m. -- LuLu Small

Milking Parlor (in Farm Exhibits)

2 p.m. -- Skunk Demo

4 and 4:45 p.m. -- Goat Milking Demo

5:30 p.m. -- Cow Milking Demo

Corral

1:30, 3:30 and 5:30 p.m. -- Kenai Peninsula Racing Pigs

6 p.m. -- Staff goat milking contest

Purple Plaza

1, 3, 5 and 7:30 p.m. -- King BMX Stunt Show

Grandstand Lawn

1, 3, 5 and 7 p.m. -- Cavallo Equestrian Arts

2, 4 and 6 p.m. -- Pirates for Hire

Raven's People Stage

1:30 and 3 p.m. -- Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller

2 and 5 p.m. -- Anguyak Dancers, Blending traditional dance with inspiring music

2:30 and 5:30 p.m. -- Sivaluaq, Yup'ik storyteller

3:30 p.m. -- Ya Ne Dah Ah, Ahtna Youth Dancers

4 and 6 p.m. -- Jack Dalton, Yup'ik storyteller

Woodlot

1, 3 and 6 p.m. -- Fred Scheer's Lumberjack Show

Sluicebox

No minors after 6 p.m.

2 p.m. -- Billy Strain

3:30 p.m. -- Nate May & His Country Jumpers

5 p.m. -- Lisa Lisa

6:30 p.m. -- Denali Cooks

8:30 p.m. -- Tom Rigney & Flambeau

Wineck Barn

Noon-8 p.m. -- Matanuska Colony history on display

Noon-8 p.m. -- Colony Kids Corner

Noon and 5 p.m. -- "Alaska Far Away," documentary film of the New Deal pioneers

2 and 7 p.m. -- "The Matanuska Colony Barns," barn tour

2:30 p.m. -- Where the River Matanuska Flows, stories from pioneers

Ticketed Event**