AD Main Menu

High school tennis for Thursday, Sept. 19

South 8, East 1

Eli Neslund knocked off Alex Wong 6-2, 6-1 in the boys singles No. 1 match, providing East with its only win in South’s 8-1 Cook Inlet Conference tennis victory Thursday.

South’s Whitney Williams took the girls singles No. 1 win by blanking Ellen Rumley 6-0, 6-0. Also winning without giving up a point was the boys doubles team of Daniel Frentzel and Justin Wolfe.

South 9, East 1

Boys Singles 1 — Eli Neslund (E) d. Alex Wong 6-2, 6-1. Boys Singles 2 —  Thomas Hanks (S) d. Robbie Brewer 6-0, 6-2. Girls Singles 1 —  Whitney Williams (S) d. Ellen Rumley 6-0, 6-0. Girls Singles 2 —  Cristina Whitworth (S) d. Morgan Rice 6-1, 6-0. Boys Doubles 1 —  Daniel Frentzel/Justin Wolfe (S) d. Will Kim/Elmer Bungay 6-0, 6-0. Boys Doubles 2 —  Terek Rutherford/Brenden Hayhurst (S) d. Kong-len Yang/Ari Hinrichs 6-2, 6-1. Girls Doubles 1 —  Tyanna Baker/Zoey Flynn (S) d. Abby McDiffett/Kate Alversado 6-1, 6-0. Girls Doubles 2 —  Sheryl Almario/Taylor Matthew (S) d. Erica Williams/Laura Horton 6-0, 6-2. Mixed Doubles — Bryce Foster/Palden Flynn (S) d. Jesse Wight-Cask/Olivia Grant 6-3, 6-1.

 

Dimond 6, Service 3

Dimond took two of three contested singles matches from Service Thursday, and the Lynx took three of five doubles matches to earn a 6-3 win in a CIC tennis meet at The Alaska Club East. 

Cole Fox and Adrienne Fox earned singles victories for the Dimond boys and girls, respectively. 

Ian Kroloff notched a three-set singles victory for the Service boys. 

Dimond 6, Service 3

Boys singles 1 — Cole Fox (D) d. Anthony Plagge (S) 6-1, 6-0; Boys singles 2 — Ian Kroloff (S) d. Jason Hsi (D) 5-7, 6-3, 10-4; Girls singles 1 — Adrienne Fox (D) d. Huiling Zhao (S) 6-0, 6-2; Girls singles 2 — Megan Ahn (D) won by default; Boys doubles 1 — Noah Alexander & Kyle Stone (D) d. Ben Erickson & Nathan Rabang (S) 6-0, 6-1; Boys doubles 2 — Dylan Bruce & Andrew Plagge (S) d. Chad Balmes & Brent Quinn (D) 6-4, 6-1; Girls doubles 1 — Emily Carey & Nora Angmo (D) d. Megan Lillis & Alliana Salanguit (S) 6-0, 6-3; Girls doubles 2 — Abigail Stahl & Caroline Requa (D) d. Lindsay Vontish & Sam Moorhead (S) 6-2, 6-4; Mixed doubles — Matthew Stone & Fiona Bruce (S) d. Alex Ahn & Lauren Cole (D) 6-0, 6-2.

 



Anchorage