AD Main Menu

2014 Creative Writing Contest: List of Winners

GRAND PRIZE

EDITOR'S CHOICE

"Still Life," by Hannah Gershel
Eagle River High School, Eagle River

"A Wolf in the Woods," by Michaela Hack
Homeschooled, Ketchikan

K-2 STORY
Winner:
"The Legend of the White Bat," by Sierra Merrell, Homestead Elementary, Eagle River

Honorable Mentions:
"One Day in the Field," by Sara DeVolld, Connections Homeschool Program, Soldotna, Alaska
"Dragon Dilemma," by Nehemiah Somers, Homeschool, Anchorage
"Against Dwarves," by Silas Somers, Homeschool, Anchorage

FICTION
3-6 Grade Level
Winner:
"Maria," by Olivia Tafs, Chugach Optional Elementary, Anchorage

Honorable Mentions:
"Forever Silent," by Felicity Flower Thompson, Homeschooled, Anchorage
"The Prisculaters," by Carter Brubaker, Bear Valley Elementary, Anchorage

7-9 Grade Level
Winner:
"Falling Asleep," by Anna Berry, Anchorage

Honorable Mentions:
"Free at Last," by Mackenzie Lindeman, Kenai High School, Soldotna
"Irony, or the Last Man on Earth," by Jacob Hersh, Lumen Christi Catholic High School, Anchorage

10-12 Grade Level
Winner:
"Within the EYES," by Kacy Grundhauser, Steller Secondary School, Anchorage

Honorable Mentions::
"Wings," by Aurora Newkirk, Chugiak High School, Chugiak
"The Patient," by Devin Merilatt, Dimond High School, Anchorage

Open to the public
Winner:
"Blowing Smoke Rings," by Dan Walker, Seward

Honorable Mentions:
"Frost Heaves," by James Bennett, Soldotna
"Fledging," by Tabitha Gregory, Valdez

NONFICTION
3-6 Grade Level
Winner:
"How To Be a Big Sister," by Matilda Rogers, Haines Elementary School, Haines

Honorable Mentions:
"Hidden," by Jacob Mitchell, Kasuun Elementary, Anchorage
"Tristan," by Leonela Javier, Frontier Charter School, Anchorage

7-9 Grade Level
Winner:
"A Wolf in the Woods," by Michaela Hack, Homeschooled, Ketchikan

Honorable Mentions:
"My Little Brother," by Jazzel Remetio, Pilot Station School, Pilot Station
"Fresh Strawberries with Cream," by Sarah Chen, Romig Middle School, Anchorage
"The Ride," by Gabriella Wilden, Hanshew Middle School, Anchorage

10-12 Grade Level
Winner:
"Unforgettable," by Katie Seybert, Dimond High School, Anchorage

Honorable Mentions:
"Size Zero," by Mattea Peters and Sean Campbell, Homer High School, Homer

Open to the public
Winner:
"Homeward," by Kristin Vantrease, Anchorage

Honorable Mentions:
"Old Brownie," by Marilyn Ballagh, Anchorage
"Welcome to the Bush," by Dan Branch, Juneau
"The Battle of the Coral Sea," by Julius Rockwell, Jr., Anchorage

POETRY
K-2 Grade Level
Winner:
"Shape Poetry," by Mia Wiederspohn, Wrangell

Honorable Mentions:
"Nature," by Mia Nappi, Seward Elementary School, Seward
"Horses," by Sara DeVolld, Connections Homeschool Program, Anchorage
"Potter's March Ice," by Blake Hanley, Government Hill Elementary, Anchorage

3-6 Grade Level
Winner:
"Cold September Wind," by Mia Kiminock, Kasuun Elementary, Anchorage

Honorable Mentions:
"The Women and the Bees," By Rainy Adams, Kasuun Elementary, Anchorage
"Me and Dad," by Colton Rankin, Homeschool, Kenai
"Words," by Edward Zingone, Kasuun Elementary, Anchorage
"A Demonstration of Annoying People," by Zack Williams, Kasuun Elementary, Anchorage

7-9 Grade Level
Winner:
"Acts of a Drunken Sailor," by Alana Kilby, West Valley High School, Fairbanks

Honorable Mentions:
"Pencil Poem," by Paige Abernathy, Grace Christian School, Anchorage
"The Arm Rest," by Jordyn Buethe, Stikine Middle School, Wrangell
"Rebellion," by Sami Townsend, Stikine Middle School, Wrangell

Winner:
10-12 Grade Level
"Still Life," by Hannah Gershel, Eagle River High School, Eagle River

Honorable Mentions:
"Release," by Maeva Ordaz, West Anchorage High School, Anchorage
"Empty Wealth," by Justin Wetch, Colony High School, Palmer

Open to the public
Winner:
"Hummingbird," by Barbara Hood, Anchorage

Honorable Mentions:
"Jutting—in Alaska," by Bryce O’Tierney, Anchorage

"How Long Have You Lived Here?" By Judith Hughes, Homer



Anchorage