Skip to main Content
Sports

Arnold, Lamoreaux pound the competition at Hammerman Triathlon

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: 3 days ago
  • Published 3 days ago

On a day when the winners took comfortable victories on a gnarly course, Stephanie Arnold added another triathlon victory to her resume Saturday at the 24th annual Hammerman Triathlon & Duathlon at Kincaid Park.

Arnold, who won the Gold Nugget Triathlon earlier this year, took a three-minute victory in the off-road triathlon, which starts with a half-mile swim in Little Campbell Lake, followed by a 13-mile mountain bike — some of it held on Kincaid’s single-track trails — and a 3.7-mile trail run.

Arnold triumphed in 1 hour, 54 minutes, 29 seconds. Second-place Amber Stull clocked 1:57:43.

In the men’s race, Jason Lamoreaux finished in 1:34:22 for a five-minute victory over Cornyn Jahn (1:39:28).

Women’s triathlon

1) Stephanie Arnold 1:54:29; 2) Amber Stull 1:57:43; 3) Cadence Stull 2:03:11; 4) Corrie Smith 2:09:34; 5) Jody Barton 2:11:09; 6) Alison Arians 2:12:27; 7) Marte Fossland Ryan 2:15:35; 8) Angie Brennan 2:18:13; 9) Rose Garner 2:23:29; 10) Meghan McClelland 2:26:32; 11) Jennifer Lamoreaux 2:26:37; 12) Samantha Longacre 2:35:31; 13) Jessica Jule 2:37:16; 14) Sam Tan 2:46:58; 15) Shannon Faber 2:47:36; 16) Natasha Graham 2:49:52; 17) Mary Krysinski 2:57:39; 18) Amy Cahalane 3:02:52; 19) Audrey Miller 3:05:07; 20) Yereth Rosen 3:22:20.

Men’s triathlon

1) Jason Lamoreaux 1:34:22; 2) Corbyn Jahn 1:39:28; 3) Reese Hanneman 1:41:30; 4) Jacob Kirk 1:47:14; 5) Fred West 1:48:59; 6) Andrew Duenow 1:49:53; 7) Brad Manderfeld 1:50:09; 8) Zach Dahlseng 1:53:26; 9) Todd Jackson 1:53:36; 10) Todd Borke 1:55:17; 11) Mick Bakker 1:56:53; 12) Jacob Farber 1:57:45; 13) Jacob Kelly 1:58:31; 14) Warren Metzger 2:00:07; 15) Michael Filipowski 2:00:18; 16) Joey Austerman 2:06:09; 17) Derek Ford 2:06:13; 18) Chris Bancroft 2:10:21; 19) Cole Tan 2:13:10; 20) Braden Ohlsen 2:14:26; 21) Rick Rogers 2:15:05; 22) Wade Phillips 2:17:05; 23) Bernhard Stechauner 2:18:03; 24) Kibo Kang 2:20:11; 25) Ryan Kofoid 2:22:27; 26) Robert Renuart 2:23:03; 27) Eric Goodwin 2:23:08; 28) Andrew Garsha 2:25:24; 29) John Venhaus 2:26:12; 30) Davin Holen 2:29:42; 31) Lee Fisher 2:30:41; 32) Timothy Thomas 2:30:48; 33) Tobias Radke 2:31:08; 34) Paul Tan 2:32:01; 35) John Columbus 2:34:03; 36) Tom Honer 2:34:35; 37) John Krellner 2:35:35; 38) Matt Spence 2:36:54; 39) Kyle Contreras 2:38:32; 40) Nathaniel Pepper 2:39:14; 41) Sean Wisner 2:40:34; 42) Sarkis Ovsepyan 2:40:36; 43) Daniel Zimmer 2:47:59; 44) Ben Ekstrom 2:52:48; 45) Adam Nauglebaugh 2:53:15; 46) Scott Stenberg 2:55:16; 47) Nick Moe 3:00:04; 48) Todd Erickson 3:01:01; 49) Mike Driscoll 3:01:12; 50) Dick Garrard 3:05:27.

Women’s duathlon — 1) Katie Bell 2:09:40; 2) Lisa Drumm 2:14:40; 3) Morgan Aldridge 2:20:07; 4) Nicole Wollgast 2:21:31; 5) Kim Borke 2:22:55; 6) Katrina Garner 2:31:39.

Men’s duathlon — 1) Eric Flanders 1:39:40; 2) Jeremiah Bell 1:54:11; 3) Brian Malta 1:58:30; 4) Jason Tuffs 2:01:47; 5) James Temte 2:12:00; 6) James Embree 2:14:15; 7) Dave Roch 2:36:25.

Women’s triathlon teams — 1) Sheryl Mohwinkel/Sheryl Loan/Bri Lowen 1:50:24; 2) Hannah Iverson/Brooke Lewis/ Sara Montgomery 3:05:41.

Men’s triathlon teams — 1) Jens Beck/Jamey Stull/Brent Lowen 1:35:20; 2) Max Addington/Kyle Peursen/Jack Gadamus 1:42:38; 3) Justin Harris /Dan Wolf/Philip Alderfer 2:07:21.

Coed triathlon teams — 1) Leslie Rawson/Peter Brewer/ Kenny Brewer 1:33:25; 2) Michelle Thomas/Dan Eck 2:25:55; 3) Elizabeth Walker/Jonathan Hartford/ Elena Hartford 2:32:58; 4) Jason Gray/Vivian Sweet/ Laura Beckett 2:44:41; 5) Hannah Thomas/Dylan Eck 3:02:40. Coed duathlon teams — 1) Renee Cusic/Jeannette Duenow/Geoff Cusic 2:33:38.

Local news matters.

Support independent, local journalism in Alaska.

Comments