Sports

Tostemar comes out on top among U-14 girls in Coca-Cola Classic alpine races in Girdwood

slaloms, alyeska, ski, january

Victoria Tostemar swept all four races to win the under-14 girls overall trophy in the Coca-Cola Classic held Friday and Saturday at Alyeska Resort in Girdwood.

Austin Murphy claimed the U-14 boys title, Breslyn Gonzalez took top honors in the U-12 girls division and Levi Murphy earned the U-12 boys crown.

Coca-Cola Classic

Alyeska Resort in Girdwood

Girls

Giant Slalom Race No. 1

U12 --1) Gonzalez, Breslyn, Alyeska Ski Club (ASC), 1:17.58; 2) Cooper, Reilly (ASC), 1:17.82; 3) Miller, Cameron (ASC), 1:19.45; 4) Langlie, Samantha (ASC), 1:25.82; 5) Reynolds, Nili, Arctic Valley Ski Team (AVST), 1:31.74.

U14 -- 1) Tostemar, Victoria (ASC), 1:07.13; 2) Von Walter-Gentner, Alexandra (ASC), 1:09.53; 3) Boshell, Ali (ASC), 1:12.35; 4) Olson, Lucy (ASC), 1:12.94; 5) Hutcheson, Elizabeth, ASC, 1:14.96.

Giant Slalom Race No. 2

U12 -- 1) Cooper, Reilly (ASC) 41.08; 2) Gonzalez, Breslyn (ASC) 42.07; 3) St. Aubin, Khloe (ASC) 42.56; 4) Langlie, Samantha (ASC), 45.77; 5) Reynolds, Nili (AVST), 46.23.

U14 -- 1) Tostemar, Victoria (ASC) 37.37; 2) Von Walter-Gentner (ASC), 37.75; 3) Boshell, Ali (ASC), 38.51; 4) Woodward, Reese (ASC), 39.49; 5) Olson, Lucy (ASC), 39.83.

Slalom Race No. 1

U12 -- 1) Cooper, Reilly, (ASC) 1:18.38 2) St. Aubin, Khloe, (ASC) 1:19.72 3) Langlie, Samantha, (ASC) 1:26.22 4) Reynolds, Nili, (AVST) 1:28.84 5) Nedwick, Svea, (ASC), 1:30.42

U14 -- 1) Tostemar, Victoria, (ASC) 1:11.35 2) Boshell, Ali (ASC) 1:18.84 3) Woodward, Reese, (ASC) 1:19.95 4) Gieser, Jessica (ASC) 1:22.14 5) Huey, Ava, (ASC) 1:24.94

Slalom Race No. 2

U12 -- 1) St. Aubin, Khloe (ASC) 1:29.60; 2) Gonzalez, Breslyn (ASC) 1:30.63; 3) Miller, Cameron (ASC) 1:36.21; 4) Reynolds, Nili (AVST) 1:38.84; 5) Langlie, Samantha (ASC) 1:38.86.

U14 -- 1) Tostemar, Victoria (ASC) 1:10.73; 2) Von Walter-Gentner, Alexandria (ASC) 1:14.26; 3) Boshell, Ali (ASC) 1:19.07; 4) Reger, Avery (ASC) 1:19.43; 5) Gieser, Jessica (ASC) 1:21.10.

Overall Girls U12 Development Class Winner: Breslyn Gonzalez

Overall Girls U14 Development Class Winner: Victoria Tostemar

Boys

Giant Slalom Race No. 1

U12 -- 1) Deschamps, Colby, ASC, 1:20.26; 2) Wilson, Harlow, ASC, 1:20.46; 3) Heinz, Chandler, ASC, 1:21.70; 4) Robinson, Brance, ASC, 1:21.84; 5) Murphy, Levi, ASC, 1:22.33

U14 -- 1) Burns, Isaac, HART, 1:09.32; 2) Murphy, Austin, ASC, 1:12.57; 3) Autrey, Kyler, ASC, 1:13.67; 4) Guse, Tad, ASC, 1:13.76; 5) Stiassny, Pierre-Samuel, AVST, 1:14.32

Giant Slalom Race No. 2

U12 -- 1) Nordstrom, Henry, ASC, 40.03; 2) Robinson, Brance, ASC, 42.66; 3) Murphy, Levi, ASC, 42.70; 4) Deschamps, Colby, ASC, 42.88; 5) Wilson, Harlow, ASC, 42.98

U14: 1) Burns, Isaac, HART, 37.73; 2) Guse, Tad, ASC, 39.20; 3) Autrey, Kyler, ASC, 39.23; 4) Murphy Austin, ASC, 39.41; 5) Carte, Troy, ASC, 39.76

Slalom Race No. 1

U12 -- 1) Murphy, Levi, (ASC) 1:15.67 2) McDonald, Jed (HART) 1:15.78 3) Robinson, Brance (ASC) 1:16.39 4) Wilson, Harlow (ASC) 1:16.91 5) Mergozzi, Sebastian (ASC) 1:18.48

U14 -- 1) Murphy, Austin (ASC) 1:18.67 2) Pelkola, Barrett (ASC) 1:19.71 3) Flannery, Shane (ASC) 1:21.42 4) Guse, Tad (ASC) 1:22.02 5) Carte, Troy (ASC) 1:25.70

Slalom Race No. 2

U12 -- 1) Nordstrom, Henry (ASC) 1:23.46; 2) Murphy, Levi (ASC) 1:24.47; 3) Martyn, Wrangell (ASC) 1:25.12; 4) Robinson, Brance (ASC) 1:25.56; 5) Mergozzi, Sebastian (ASC) 1:30.38

U14 -- 1) Murphy, Austin (ASC) 1:17.80; 2) Guse, Tad (ASC) 1:18.12; 3) Burns, Isaac (HART) 1:18.70; 4) Pelkola, Barrett (ASC) 1:21.16; 5) Jeffers, Levi (ASC) 1:23.25

Overall Boys U12 Development Class Winner: Levi Murphy

Overall Boys U14 Development Class Winner: Austin Murphy

Coca-Cola Classic, slaloms, ski


Sponsored