Skip to main Content
High School Sports

Schumacher, Gellert cruise to state ski wins in Fairbanks

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: February 23
  • Published February 22

West's Molly Gellert and Service's Gus Schumacher skied to victories Thursday on the opening day of the high school cross-country ski championships at Birch Hill in Fairbanks.

Gellert beat West Valley's Kendall Kramer by 8.5 seconds, finishing the 5-kilometer freestyle race in 14 minutes, 52.3 seconds.

Garvee Tobin of Service was a distant third in 15:35.9.

Schumacher dominated the boys 7.5K. He finished in 19:27.8 to beat West Valley's Ti Donaldson by 20 seconds. Third-place Luke Jager of West was nearly a minute behind Schumacher in 20:21.8;

The race was the first of three at the championships, which continue Friday with an individual classic race and Saturday with a relay race.

West leads West Valley in the team standings.

The West girls put three skiers in the top six to take a six-minute lead over the Wolfpack. Quincy Donley finished fourth and Aubrey LeClair was sixth for the Eagles.

The West boys, who got a fifth-place finish from Everett Cason and a 10th-place finish from Noah Ravens, lead West Valley by about two minutes.

ASAA/First National Bank state ski championships

Girls team scores — 1. West 1:03:02.4; 2. West Valley 1:06:06.6; 3. Chugiak 1:06:33.9; 4. Service 1:08:10.6;5. South 1:10:36.9;6. Kenai 1:11:24.9; 7. Colony 1:11:25.0;8. Homer 1:12:26.0;9. Soldotna 1:15:49.8;10. Eagle River 1:16:50.4;11. Grace Christian 1:18:43.6;12. Dimond 1:18:57.5;13. Palmer 1:23:13.3.

Boys team scores — 1. West 1:26:46.2; 2. West Valley 1:28:34.9; 3. Service 1:28:40.0;4. Chugiak 1:31:05.9;5. Dimond-1:31:40.0;6. South 1:32:28.1; 7. Soldotna 1:36:19.1;8. Grace Christian 1:37:37.2;9. Lathrop 1:37:58.7;10. Homer 1:39:43.9;11. Eagle River 1:44:40.6; 12. Palmer 1:45:14.2;13. Colony 1:48:05.6;14. Kenai 1:48:09.2;15. East 1:52:23.6;16. Bartlett 2:08:25.3.

Girls 5K freestyle

1. Molly Gellert, W, 14:52.3;
2. Kendall Kramer, WV, 15:00.8;
3. Garvee Tobin, SER, 15:35.9;
4. Quincy Donley, W, 15:41.5;
5. Adrianna Proffitt, CHU, 15:42.8;
6. Aubrey LeClair, W, 15:47.9;
7. Annika Hanestad, COL, 15:57.7;
8. Emma Nelson, CHU, 16:09.4;
9. Heidi Booher, CHU, 16:12.3;
10. Addison Gibson, K, 16:27.6;
11. Maggie Meeds, SOUTH, 16:30.7;
12. Ivy Eski, W, 16:40.7;
13. Maggie Druckenmiller, WV, 16:46.6;
14. Tatum Witter, SER, 16:48.2;
15. Ellie Mitchell, W, 17:02.6;
16. Maggie Whitaker, WV, 17:08.6;
17. Emma Jerome, WV, 17:10.6;
18. Caitlin Gohr, SER, 17:16.0;
19. Ruby Lindquist, SEW, 17:19.1;
20. Riana Boonstra, K, 17:21.8;
21. Annie Gonzales, W, 17:28.4;
22. Sarah Freeman, E, 17:31.6;
23. Abby Amick, SOUTH, 17:31.8;
24. Kaya Ratzlaff, WV, 17:36.2;
25. Autumn Daigle, HOM, 17:38.4;
26. Emily Walsh, ER, 17:51.9;
27. Katia Holmes, HOM, 17:52.4;
28. Alyson Kopsack, COL, 18:05.9;
29. Zoe Stonorov, HOM, 18:08.2;
30. Kaylee Heck, SOUTH, 18:10.1;
31. Maria Cvancara, D, 18:12.4;
32. Maria Salzetti, K, 18:15.2;
33. Sonora Martin, SOL, 18:20.2;
34. Sadie Oswald, SOUTH, 18:24.3;
35. Nicole Bell, COL, 18:27.0;
36. Breanna Day, CHU, 18:29.4;
37. Adeline Wright, SER, 18:30.5;
38. Sadie Lindquist, SEW, 18:31.2;
39. Sophia Cvancara, D, 18:31.7;
40. Maya Brubaker, SER, 18:35.5;
41. Kellie Arthur, SOL, 18:43.0;
42. Kate Bering, HOM, 18:47.0;
43. Elizabeth Kilby, SOUTH, 18:48.6;
44. Sofija Spaic, COL, 18:54.4;
45. Nadia Dworian, SER, 19:05.0;
46. Mazzy Jackson, GC, 19:08.4;
47. Mallory Presler, WV, 19:10.4;
48. Sophie Wright, PAL, 19:12.7;
49. Hannah Delker, SOL, 19:14.9;
50. Claire Nelson, ER, 19:17.5;
51. Anya Danielson, K, 19:20.3;
52. Abigail Beveridge, GC, 19:25.8;
53. Erika Arthur, SOL, 19:31.7;
54. Audrey Pettibone, ER, 19:42.5;
55. Kylee Deering, COL, 19:48.3;
56. Anna McLaughlin, GC, 19:56.3;
57. Myah Smith, ER, 19:58.5;
58. Hannah Armbrust, SOUTH, 19:59.4;
59. Katie Delker, SOL, 20:04.7;
60. Dareena Doyle, K, 20:07.9;
61. Ashley Walsh, ER, 20:12.8;
62. Grace Annett, GC, 20:13.1;
63. Lindsey Gerlach, CHU, 20:15.8;
64. Cameron Blackwell, SOL, 20:17.1;
65. Elise Kemppainen, K, 20:45.1;
66. Amy Baxter, PAL, 20:53.5;
67. Abigail Luiken, D, , 21:02.1;
68. Brita Restad, HOM, 21:02.3;
69. Kylie Judd, D, -21:11.3;
70. Hannah Cryder, CHU, 21:12.8;
71. Grace Miller, PAL, 21:27.9;
72. Emmalee Moore, SEW, 21:32.3;
73. Carly Syren, Holy Rosary, 21:33.0;
74. Clare Hanneman, L, 21:39.0;
75. Copp Zoe, PAL, 21:39.2;
76. Katie Puls, D, -21:46.8;
77. Valerie DeMarzo, GC, 21:47.7;
78. Madeleine Taylor, ER, 22:07.8;
79. Leola Atkinson, B, 22:23.7;
80. Milai Gilbert, D, 22:24.5;
81. Ocean Tennant, PAL, 22:29.9;
82. Abigail Arens, L, 22:34.2;
83. Sarah Tucker, BAR, 22:34.5;
84. Mesa Arens, LAT-22:37.5;
85. Libby Fabich, HOM, 22:58.8;
86. Lydia Bushey, COL, 23:05.9;
87. Morgan Bolin, B, 25:48.0;
88. Tolgonai Nasipbek, Valdez, 26:13.1.
Boys 7.5K freestyle

1. Gus Schumacher, SER, 19:27.8;
2. Ti Donaldson, WV, 19:47.6;
3. Luke Jager, W, 20:21.8;
4. Zanden McMullen, SOUTH, 20:51.9;
5. Everett Cason, W, 21:14.8;
6. Kai Meyers, SOUTH, 21:29.5;
7. Ari Endestad, WV, 21:54.4;
8. Michael Earnhart, CHU, 22:16.6;
9. Eli Hermanson, SER, 22:17.1;
10. Noah Ravens, W, 22:18.4;
11. Max Beiergroslein, CHU, 22:31.8;
12. John-Mark Pothast, SOL, 22:37.8;
13. Jonathan Burrell, LAT-22:39.0;
14. Micah Barber, D, -22:42.1;
15. Bryce Pintner, D, -22:46.3;
16. Joseph Walling, PAL, 22:51.0;
17. Sam York, W, 22:51.2;
18. Miles Dennis, CHU, 22:54.9;
19. Peter Hinds, D, 22:55.4;
20. Dale Baurick, WV, 23:11.1;
21. George Cvancara, D, 23:16.2;
22. Michael Connelly, CHU, 23:22.6;
23. Alexander Maurer, SER, 23:23.4;
24. Karl Danielson, K, 23:24.3;
25. Jeremy Kupferschmid, SOL, 23:28.8;
26. Joel Power, SER, 23:31.7;
27. Richard Gordon-Rein, W, 23:33.7;
28. Nick Carl, ER, 23:36.6;
29. Luke Fritzel, GC, 23:38.4;
30. Jacob Davis, HOM, 23:38.9;
31. Sam Delamere, WV, 23:41.8;
32. Brian Wing, CHU, 23:53.1;
33. Rhys Yates, WV, 23:58.2;
33. Avi Johnson, GC, 23:58.2;
35. Aaron Maves, W, 24:05.4;
36. Torsten Renner, CHU, 24:09.1;
37. Hayden Ulbrich, SER, 24:19.3;
37. Jared Haberman, SOUTH, 24:19.3;
39. Alton Denton, WV, 24:21.7;
40. Denver Waclawski, HOM, 24:23.6;
41. Daryn Espinosa, L, -24:36.9;
42. Caleb Rauch, HOM, 24:41.0;
43. Cole Fritzel, GC, 24:51.3;
44. Joshua Shuler, SOL, 24:52.9;
45. Joshua Bierma, SER, 24:58.3;
46. Niko Latva-Kiskola, D, -25:06.8;
47. Warren Metzger, GC, 25:09.3;
48. Nick Jablonski, D, 25:09.6;
49. Chandler Wappett, L, 25:17.8;
50. Bradley Walters, SOL, 25:19.6;
51. Andrew Stringfellow, L, 25:20.6;
52. David Ebel, L, 25:25.0;
53. Zephan Ozturgut, E, 25:27.3;
54. Jode Sparks, SOL, 25:28.1;
55. Ben Michaelson, SOUTH, 25:47.4;
56. Aiden Gannon, GC, 26:06.3;
57. Kaj Taylor, PAL, 26:13.7;
58. Luke Howe, E, 26:14.3;
59. Ben Swanson, Valdez, 26:16.2;
60. Nate Kristich, COL, 26:28.0;
61. Elic Cowan, COL, 26:38.0;
62. Curtis Bay, ER, 26:38.3;
63. Nate Sanches, L, 26:57.9;
64. Alex Carl, ER, 26:58.3;
65. Jeremy Houston, PAL, 26:59.0;
66. Josh Wisner, HOM, 27:00.4;
67. Simeon Ramirez, COL, 27:18.7;
68. Joseph Dammeyer, SOL, 27:23.3;
69. Wyatt Chadwick, B, 27:23.5;
70. Carter Gladwill, ER, 27:27.4;
71. Wyatt Barrett, SOUTH, 27:34.4;
72. Josh Taylor, COL, 27:40.9;
73. Josh Foster, K, 27:49.2;
74. Calum Colver, COL, 28:00.7;
75. Ben Kettle, HOM, 28:03.2;
76. Garrett Streit, COL, 28:15.2;
77. William Morrow, K, 28:24.9;
78. Andy Super, HOM, 28:25.1;
79. Tristan Summers, K, 28:30.8;
80. Egor Sturdy, SEW, 28:37.5;
81. Erik Jones, GC, 28:54.9;
82. Jaxson Lee, PAL, 29:10.5;
83. Jaylon Mlller, E, 29:18.2;
84. Mathew Grzybowski, K, 29:40.7;
85. Cody Bryden, SEW, 30:03.9;
86. Camden Ensign, ER, 30:12.3;
87. Carson Chadwick, B, 30:51.3;
88. Gideon Cullver, K, 31:21.9;
89. Andrew McNabb, E, 31:23.8;
90. Dylan Garbe, ER, 31:26.5;
91. Sam Paperman, SEW, 32:17.1;
92. David Macgrath, B, 33:31.6;
93. Luke Lilly, B, 36:38.9.

Local news matters.

Support independent, local journalism in Alaska.

Comments