Skip to main Content
High School Sports

College-bound: More area athletes make their college choices

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: May 1
  • Published May 1

Service High runner Grace Fahrney signed a letter of intent with Gonzaga University on Wednesday. (Bob Hallinen / ADN archives)

A dozen Service Cougars and a quartet of Eagle River Wolves signed on the dotted line this week to make their college choices official.

Among those who signed letters of intent in a Wednesday ceremony at Service High were two athletes who will compete at the NCAA Division I level. Grace Fahrney is headed to Gonzaga University to run track and cross country, and Eli Hermanson is headed to Montana State to ski.

Two others — Jacob Belanger and Julia Fetko — are headed to UAA to play for the school’s highly regarded Division II track and volleyball teams, respectively.

Fetko is one of many high school volleyball players who are taking their game to the next level. Among the latest to make a college choice is Chugiak’s Mackenzie Edwards, who on Monday will sign a letter-of-intent to play Division I volleyball at Oral Roberts University.

Baseball

Carsen Sandau, Service — Antelope Valley (junior college)

Cross country/track

Jacob Belanger, Service — UAA (NCAA Division II)

Grace Fahrney, Service — Gonzaga (NCAA Division I)

Clare Howard, Service — Millsaps College (NCAA Division III)

Football

Ryan Adkin, Eagle River — Wisconsin LaCrosse (NCAA Division III)

Isaiah Bailey, Service — Culver-Stockton College (NAIA)

Quanard Cox, Eagle River — Sierra College (junior college)

Sean Guevarra, Service — University of Dubuque (NCAA Division III)

Hunter Pounds, Service — College of the Canyons (junior college)

Bryson Rollman, Eagle River — Dubuque (NCAA Division III)

Kobe Sherman — Lewis & Clark State (NAIA)

Skiing

Eli Hermanson, Service — Montana State (NCAA Division II)

Softball

Emilie Wasson, Service — Olympic Community College (junior college)

Swimming

Caleb Law, Service — McKendree University (NCAA Division II)

Volleyball

Danika Brown, West — Edmonds Community College (junior college)

Carly Burlington, Service — Tacoma Community College (junior college)

Brooke Dexter, West — Simon Fraser (NCAA Division II)

Erin Donner, South — Edmonds Community College (junior college)

Mackenzie Edwards, Chugiak — Oral Roberts (NCAA Division I)

Julia Fetko, Service — UAA (NCAA Division II)

Emma Gilliland, Eagle River — Centralia College (junior college)

Aleks Kvalheim, Wasilla — Coastal Alabama (junior college)

Marett Mollnow, Colony — Henderson State (NCAA Division II)

Kelsey Ross, West — Los Angeles Harbor College (junior college)

Madde Shockey, Dimond — Dakota State (NAIA)

Danae Stokes, Dimond — Moltnomah University (NAIA)

If someone is missing from this or other previously published lists, email sports@adn.com with verified information.

Local news matters.

Support independent, local journalism in Alaska.

Comments